A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 218,93 pontos, 1,33 százalékos csökkenéssel, 16 222,75 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 4 milliárd forint volt, a vezető részvények - kivétel nélkül - estek az előző napi záráshoz képest. Alacsony forgalomban a korábbi napok emelkedését korrigálta pénteken a BUX a szakértők szerint.
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője az MTI-nek elmondta: Európában a nyitás után még emelkedtek a tőzsdeindexek, de két hír hatására ez megszakadt. Az első az volt, hogy az Európai Központi Bank csak 500 milliárd euró értékben vásárol kötvényeket, de ezen belül is csak a befektetési kategóriába soroltakat veszi, így a perifériális országok papírjai kiszorulnak ebből a körből.
A másik hír szerint az USA-ban vegyesek voltak a munkaerő-piaci adatok, illetve ott a nyitás után - természetes módon - korrigált a tőzsde. A kettő eredőjeként Európában esni kezdtek a tőzsdeindexek, például a DAX 2 százalékkal csökkent. Ehhez képest a BUX a maga 1,33 százalékával kevesebbet esett.
Ballai Zoltán, a Raiffeisen Bank üzletkötője azt emelte ki, hogy a külföldiek - vevőként és eladóként egyaránt - még mindig távol vannak a BÉT-től. Az emiatti alacsony forgalomban próbált felállni az OTP, de ezt a papírt - a másik keresettel, a Richterrel együtt - csak magyarok vásárolták.
A Mol 70 forinttal, 0,60 százalékkal 11 630 forintra csökkent. Az OTP-részvények ára 75 forinttal, 2,01 százalékkal 3650 forintra esett. A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,60 százalékkal 333 forintra gyengült. A Richter papírok árfolyama 65 forinttal, 1,90 százalékkal 3360 forintra csökkentette értékét.
A csütörtökön jelentős erősödést mutató forint is veszített értékéből a hét utolsó munkanapján. Az euró árfolyama megközelítette a 317-es szintet, a hasonló mértékben erősödő svájci frank pedig a 264-es szintig kúszott fel.
Eközben az állampapír piacon gyakorlatilag nem volt érdemi változás. Azoknál a kötvényeknél, ahol változott a hozam, ott is csupán egy-egy bázispontos elmozdulás volt pozitív vagy negatív irányba.
MTI/mfor.hu