Az már április végén biztosnak látszódott, hogy komoly alkudozás kezdődik majd a kábelszolgáltatók, illetve az RTL és a TV2 között. Ekkor jelent meg ugyanis a Magyar Közlönyben az a rendelet, mely alapján a két nagy kereskedelmi csatorna engedélyt kapott arra, hogy pénzt kérjenek a műsoraik sugárzásáért a kábelszolgáltatóktól.
A tévétársaságok, amelyeket a reklámadó is sújtott, nagyon vártak erre a jóváhagyásra, már csak azért is, mert eredetileg a földi sugárzás leállításától kaptak volna ilyen jogosultságot, vagyis másfél évvel ezelőttre. A másik érintett oldal, a kábelszolgáltatók viszont igyekeztek minél lentebb szorítani az árakat, hiszen számukra két rossz megoldás adódik, vagy ki kellene gazdálkodniuk a díjat, vagy át kellene hárítaniuk az előfizetőkre. Borítékolhatóan az áremelés, illetve a díj benyelése is a nyereségük csökkenését eredményezné, így az utóbbi hónapokban patthelyzet alakult ki a felek között.
A helyzetet nehezítette, hogy július elején hatályba lépett az RTL Klub és a TV2 általános szerződési feltételeinek módosítása, amely alapján díjat kérnének műsoraik terjesztéséért a kábelszolgáltatóktól. Az RTL Klub és a TV2 terjesztési listaára nettó 584 forint, vagyis bruttó 741 forint. A két csatorna ugyan állítólag kínált kedvezményeket, ám azok a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) szerint kizárólag akkor elérhetőek, ha a terjesztők augusztus 31-ig szerződnek velük.
Szeptember 1-én aztán az MKSZ közleményben fejezte ki az aggodalmát az RTL Klub és a TV2 által érvényesíteni kívánt műsordíjjal, és főleg a szerződéskötési folyamattal kapcsolatban. Az MKSZ azt írta, hogy a szolgáltatóknak nincs elég idejük a megegyezésre a két csatornával, amelyek ráadásul szerződéskötési gyakorlatukkal nyomás alá helyezik a szolgáltatókat. Az MKSZ legnagyobb félelme az, hogy a terjesztők költségei jelentős mértékben megemelkednek, egy részük pedig kénytelen lesz a fizetendő díjakat továbbhárítani az előfizetőkre.
A két országos tévécsatornát kötelező terjeszteni, ezért az MKSZ azt hangoztatta a közleményében, hogy az RTL és a TV2 visszaél a pozíciójával. Ez az előfizetőkre jelentős anyagi terhet okozó, a műsorterjesztési piacon eddig ismeretlen és ezért teljesen kidolgozatlan üzleti modellt akar egyoldalúan bevezetni - nagyon rövid határidővel. A közlemény szerint a szövetség szeretné, ha több ideje lenne az ÁSZF-ek elemzésére, annak az előfizetőkre, a terjesztőkre és a többi TV csatorna terjesztésére gyakorolt hatásának modellezésére és a TV-s előfizetői igények, vélemények felmérésére.
Van akivel már megegyeztek
A történetben persze külön csavart jelent, hogy a kábelszolgáltatók sem vállvetve küzdenek a tévécsatornákkal szemben, hiszen van olyan, aki már megegyezett velük. Az UPC például pénteken közölte, hogy az ügyfelek számára rendkívül kedvező megállapodások születtek, így a csatornák által eredetileg, az ÁFSZ-ükben meghirdetett díjak mindössze feléért érhetik el a két televízió műsorait. Ez persze a gyakorlatban inkább azt jelenti, hogy a tévétársaságok számára is fontos a megegyezés, és a legnagyobb ügyfélbázissal rendelkező vállalatok komoly kedvezményeket kaphattak az MKSZ által is jelzett augusztus végi időszakig.
Az UPC az előfizetőivel szemben olyan mint a mesebeli lány, aki hozott is ajándékot, meg nem is. A szolgáltató ugyanis nem szedi be az előfizetőktől visszamenőleg a megemelt díjat – bár kétséges, hogy erre joguk lenne-e -, ám szeptembert végétől az előfizetőknek 370 forinttal drágulhat a havidíjuk.
Azokon a településeken, ahol egyszerű a szolgáltató váltás, benne van a pakliban, hogy lesz olyan vállalkozás, amely ügyfélszerzésre próbálja használni a mostani áremelkedést, és csak később érvényesíti a magasabb díjat. Ahhoz azonban nem kell nagy jóstehetség, hogy feltételezzük, általános lesz az áremelés, a szolgáltatók megpróbálják majd áttolni az ügyfelekre a díjat.
Beavatkozik-e a kormány?
Az újabb fordulatot az hozhatja, ha a kormány rezsicsökkentési stratégiájának újabb állomása esetleg a kábeltévés díjakat érintené. Tavasz során, amikor a kormányrendelet megjelent, a kormányszóvivő ugyanis utalt rá, hogy nem örülnének neki, ha az embereknek kellene megfizetni a magasabb díjat. Mivel a TV2 kormánybarát média, így annak is kicsi a valószínűsége, hogy a tévétársaságokat intenék „erős önmérsékletre”, és korlátoznák a beszedhető díjak összegét.
Így ha esetleg a kormány beavatkozik, akkor sokkal valószínűbb, hogy a kábelszolgáltatók rovására fog ez megtörténni, így az MKSZ tagjai számára ez legalább akkora veszélyt jelent, mint az RTL és a TV2 díjemelése.
mfor.hu