5p

Több önkéntes nyugdíjpénztár is növelte az elmúlt időszakban a választható portfóliók számát: három kasszánál már hat változatból is válogathatnak a meglévő és a leendő pénztártagok. Közben felfelé kúsznak a minimális havi tagdíjak is.

Több önkéntes nyugdíjpénztár is a válaszható portfóliók számának emeléséről döntött az elmúlt időszakban: ennek nyomán már három olyan szereplő is működik a piacon, amelynél hatféle csomagból is választhatnak a meglévő és a leendő tagok.

A kezelt vagyon és a taglétszám alapján egyaránt piacvezető OTP Nyugdíjpénztárnál szintén hat portfólióból lehet választani: ezek közül kettő-kettő tartozik az alacsony, a közepes és a magasabb befektetési kockázatot vállaló kategóriába. Az OTP önkéntes nyugdíjkasszája mellett az Alfa Önkéntes Nyugdíjpénztárnál, és a Pannónia Önkéntes Nyugdíjpénztárnál érhető el fél tucatnyi befektetési csomag: utóbbi éppen a közelmúltban emelte meg a választható portfóliók számát. Az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár szintén nem régen döntött a portfóliók számának bővítése mellett, a szolgáltatónál így öt változatból válogathatnak a tagok.

„A nyugdíjpénztári portfóliók választékának bővítésével nyilvánvalóan az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások vonzerejét próbálják növelni a kasszák, illetve a szolgáltatót kereső új tagokat igyekeznek maguk felé orientálni” – nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Felfelé kúsznak az elvárt tagdíjak is

Az utóbbi egy évben viszont több pénztár is a minimális havi díj megemelése mellett döntött: így tett például a Generali Nyugdíjpénztár, az Allianz önkéntes kasszája, és a Postás Nyugdíjpénztár is. Az emelések nyomán egyre fogy a havi öt-hatezer forintos, minimális befizetést elváró kasszák száma, most már inkább a nyolc-tízezer forintos sáv tekinthető a leggyakoribbnak. Persze az elvárt minimum befizetések alapján nem érdemes összevetni a kasszákat: egyrészt az elvárt befizetések mértéke tényleg egy elméleti minimumnak tekinthető, másrészt a pénztárak egymástól eltérő időpontokban szoktak változtatni a kondíciókon. Az OTP Nyugdíjpénztár például – ahol egyébként nyolcezer forint az elvárt havi minimum befizetés – legutóbb a múlt év januárjától változtatott.

„Semmi meglepő nincs abban, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak fokozatosan emelik a minimális havi tagdíj összegét, hiszen ezt az elmúlt években felgyorsult infláció mindenképp indokolta” – emlékeztetett Gergely Péter. A pénzügyi szakértő szerint ráadásul a minimálisan elvárt befizetések teljesítésével nehezen halmozható fel érdemi tartalék, tehát ezekre az összegekre érdemes inkább egy technikai minimumként tekinteni. (Elég csak arra gondolni, hogy a legfeljebb évi 150 ezer forintos adó-visszatérítés maradéktalan kihasználásához 750 ezer forint befizetése szükséges.)

Emellett a minimálisan elvárt tagdíjnak még akkor lehet jelentősége, ha a pénztári tag – például hirtelen támadt pénzügyi nehézségek miatt – átmenetileg nem tudja a korábban vállalt rendszeres befizetéseit teljesíteni, de legalább a minimumot igen.

Egy időre eltűntek a nagy akciók

A szolgáltatók weblapjainak tanúsága szerint a jelentős – esetenként akár százezer forintos – egyszeri jóváírást ígérő be- és átlépési akciók mostanra kifutottak a kasszáknál, és a legtöbb szolgáltató most nem is kínál kedvezményeket az új tagoknak. Ez alól mások mellett az Erste Önkéntes Nyugdíjpénztár jelent kivételt, ahol most a négyezer forintos belépési díjat térítik vissza azoknak az új be- illetve átlépőknek, akik

• legalább 10 ezer forintos havi tagdíjat vállalnak,
• igénylik az elektronikus iratküldés szolgáltatást,
• csoportos beszedési fizetési módot választ és befizetéseit csoportos beszedéssel teljesíti,
• illetve megad egy számlaszámot a be-, illetve átlépési nyilatkozatán.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona gyors ütemben, 23,7 százalékkal emelkedett a március végéig számolt egy év alatt, és stabilan meghaladta a 2000 milliárd forintot. A kasszák befektetési portfólióján belül változatlanul a magyar állampapírok adták a legnagyobb, 43,6 százalékos szeletet: figyelemre méltó viszont, hogy az állami adósságpapírok aránya érezhetően csökkent egy év alatt, miután 2023 márciusában még 46,3 százalékot tett ki.

A taglétszámnál viszont már nem ilyen kedvezőek a folyamatok: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az első negyedév végén 1,07 millió tagot tartottak nyilván a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak, ami mindössze 14 ezerrel ugyan, de elmaradt az egy évvel korábbi létszámtól. A tagok számának csökkenése ráadásul évek óta tart a kasszáknál: nagyon lassú, de trendszerű folyamatról van szó. 

„A taglétszám csökkenésének oka, hogy a belépők száma nem tudja ellensúlyozni a szolgáltatásban részesülők, és a kilépő tagok negatív hatását. A trend megfordításához leginkább az kellene, hogy a magyar lakosság is időben – lehetőség szerint már a 30-as éveiben – elkezdje a nyugdíjcélú öngondoskodást” – mondta a BiztosDöntés.hu szakértője.

A csökkenő taglétszám problémájára kitért az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének első féléves eredményeket bemutató közleménye is. Ez a szervezet értékelése szerint egyértelműen a munkáltatói szerepvállalás csökkenésével függ össze, hiszen épp az a korosztály megy most nyugdíjba, és ezzel lép ki a tagságból, amelynek a belépését korábban az erős munkaadói részvételt ösztönző, kedvező állami adózási körülmények befolyásolták. Az adó- és járulékkedvezmények fokozatos kivezetése szinte közvetlenül vonta maga után a munkáltatók nyugdíjcélú juttatásainak elmaradását, ami pedig szintén közvetlenül a belépők számának csökkenését eredményezte.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!