3p

A Tigáz lépésről lépésre 20-30 százalékos piaci részesedést szeretne elérni Budapesten egyetemes gázszolgáltatóként, az északkeleti régióban, eddigi szolgáltatási területén ellátott 1,2 millió felhasználó mellett - mondta el Cesare Cuniberto, a Tigáz elnöke szerdán a Budapesten tartott sajtótájékoztatón.

Az Emfesz gázkereskedői engedélyének 2011 januárjában történt felfüggesztésekor a Tigáz mintegy 60 ezer - úgynevezett végső menedékes - fogyasztót "kapott meg" a hatósági áras egyetemes szolgáltatói körben 2011 április közepéig a fővárosban és Pest megyében, és közülük 54 ezren továbbra is a Tigáznál maradtak - mondta Csapó Róbert, a társaság kereskedelmi igazgatója.

Az új fogyasztók megszerzésére kampányt indít a Tigáz, amit beruházásnak tekint - hangsúlyozta Cesare Cuniberto elnök.

A hatósági ár bevezetése a lakosságot és kiemelt közintézményeket ellátó egyetemes szolgáltatásban veszteséget okozott az első negyedévben, és minden bizonnyal okoz az év nagy részében is, de az éves várható veszteség nagyságát az elnök újságírói kérdésre nem tudta megmondani.

A Tigáz az egyetemes szolgáltatói tevékenységen már 2010-ben is veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, bár a cégcsoport nyereséges volt. A profitot azonban visszaforgatták a társaságba, ahogyan a 2009. évi nyereséget is. A korábbi tájékoztatás szerint 2010-ben  a Tigáz konszolidált üzemi szintű nyeresége 1,98 milliárd forint volt, míg az előző évben 10,59 milliárd. Az adózott nyereség pedig az elmúlt évben elérte az 579 millió forintot szemben az egy évvel korábbi 1,48 milliárddal.

Cesare Cuniberto szerint a Tigáz életében az idei a legnehezebb év lesz a hatósági ár, az emelkedő olajár és a válság miatt, beleértve az évi 3 milliárd forint különadót is.

A Tigáz kintlévősége a fűtési szezon után mostanában van a csúcson 14 milliárd forint körüli összeggel - válaszolta az MTI kérdésére Holyavecz Csaba ügyfélszolgálati igazgató. A kintlévőségek mintegy fele 30 napon túli követelés. Újságírói kérdésre az igazgató azt is elmondta, hogy jelentősen nőtt az önkormányzatok tartozása, de igyekeznek részletfizetési megoldással kezelni a helyzetet.

Csapó Róbert kereskedelmi igazgató ehhez hozzáfűzte: rugalmas ajánlatot tesznek az önkormányzatoknak, például a pénzügyi forráshoz ütemezett fizetés formájában. Ugyanakkor kiderült az is, hogy évi 2-3 milliárd forint veszteséget írnak le a lejárt kintlévőségek miatt, miközben a végfelhasználói árban ennek csak az 50 százalékát ismerik el. A Tigáz menedzsmentje szerint a legszomorúbb az, hogy a négyezer hátrányos helyzetű, úgynevezett védendő fogyasztó tartozása eléri az 1,5 milliárd forintot.

A Tigáz fő tulajdonosa az olasz ENI. A tulajdonosok 1996, a Tigáz privatizációja óta 116,17 milliárd forintot ruháztak be és a magyar  vállalkozásoknak további 61,9 milliárd forint forgalmat generáltak. Jelenleg évente 7-9 milliárd forintot fordítanak beruházásokra, döntően az infrastruktúra fejlesztésére.  Giorgio Fontana külkapcsolati és általános szolgáltatási igazgató példaként  energiahatékonysági beruházásaik eredményét említette:  három év alatt 30 százalékkal csökkent a cégnél az energia, és 15 százalékkal a gépjármű-üzemanyag felhasználása.

Magyarország 84.880 kilométer hosszú gázvezeték-hálózatából 33.349 kilométer tartozik a Tigázhoz, a társaságcsoport 1.600 embert foglalkoztat. Cesare Cuniberto elnök elmondta azt is, hogy a szakszervezetekkel megállapodtak abban, hogy az adóváltozások miatt a hátrányba került dolgozókat kompenzálják.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!