A felmérésben 870 munkaadót kérdeztek meg, azok bérkifizetési rendszerét vizsgálva. 16 százalékuk törvénytelenül diszkriminálja női dolgozóit, amikor férfitársaikkal együtt végzett ugyanolyan beosztásban előbbieknek kevesebb fizetést ad.
Az Equal Opportunities Comission (EOC) szerint a helyzet valójában sokkal rosszabb lehet, hiszen ezek a cégek önként vetették alá magukat a vizsgálatnak. A szomorú az, hogy közöttük is 16 százaléknál semmi mással nem volt magyarázható a bérkülönbség, csak a gyengébbik nem diszkriminációjával. Ráadásul néhány esetben azt tapasztalták, hogy a nőket rutinszerűen fizetik meg rosszabbul, mint férfi kollégáikat.
A nőket a nagyvállalatoknál is általában alacsonyabb kezdőfizetéssel veszik fel és sokkal tovább kell bizonyítaniuk, amíg előléptetik őket, illetve felsővezetői pozíciót kapnak. Az eredmények mögött az esetek nagy részében a szüléstől és az otthonmaradástól való félelem lapul.
A Lloyds TSB-nél a vizsgálódás kimagaslóan nagy különbségeket tapasztalt a nemek fizetésében. A pénzintézetnél a férfi dolgozókat átlagon felüli bónuszokkal jutalmazták, hogy megtartsák őket. A női dolgozókat azonban egyáltalán nem részesítették hasonló juttatásokban. Ráadásul az erősebbik nem képviselői folyamatosan magasabb kezdő fizetéssel helyezkedhettek el a Lloydsnál, mint női társaik. A pénzintézet az EOC felmérése óta felülvizsgálta bérkifizetési gyakorlatát.
A The Guardian szerint egy évvel korábban a férfi és a női fizetések közti különbség Nagy-Britanniában 17 százalék volt a 8 órás munkák esetében és 38 százalék a részmunkaidőben dolgozóknál. Ez jelentős előrelépés a 2000-es adatokhoz képest, amikor a különbség 20 és 41 százalék volt.
Kapcsolódó anyagok:
Sereghajtók a magyarok az európai bérlistákon
Még mindig nagy a különbség a női és férfi fizetések között
Még mindig sokkal kevesebbet keresnek a nők