Menedzsment Fórum:
- Milyen új trendek jellemzik a tanácsadói piacot? Melyek azok a szolgáltatások, amelyek iránt idén nőtt vagy várhatóan nőni fog a kereslet, s mely szektorokból maradhatnak el esetleg megbízások? A megszorító intézkedések kihatottak-e a keresletre?
Fekete István, a Magyar Interim Management Egyesület elnöke:
A külsős vezető egyik fő előnye, hogy a feladat végrehajtását követően nem kell felmondani neki, illetve a cég mentesül az elbocsátás költségeinek kifizetésétől. Továbbá sokkal nagyobb a "merítési kör", így az adott helyzetben a vállalat a piacon található legjobb szakembert szerezheti meg magának.
Új trend, hogy a három-négy évvel ezelőtt még a 45 év felettiek által dominált szakma fiatalodni kezdett. Sokan már a harmincas éveik közepére olyan komoly tapasztalatokat gyűjtöttek össze, hogy interim menedzserként is megállják a helyüket. A tanácsadás és a gyakorlati jellegű interim szakma egyre inkább közelednek egymáshoz.
Bár tanácsadókat jellemzően a nagyobb vállalatok vesznek igénybe, egyre több kisebb cég is érdeklődik a szolgáltatás iránt. Itt természetesen nem a mikrovállalkozásokra, hanem olyan jól prosperáló társaságokra gondolok, amelyek árbevétele több százmilliós, esetleg milliárd forint nagyságrendű.
Olyan területet nem tudnék kiemelni, ahonnan jellemzően elmaradhatnak megrendelések. A leggyakrabban pénzügyi, kontrolling és logisztikai vezető pótlására van igény, de hosszadalmasabb külföldi képzés vagy szülés miatt is sűrűn fordulnak hozzánk cégek. A vállalat működési rendjének átalakítására vagy a telephely változtatással járó technológiai transzfer levezénylésére is sokszor kapunk felkérést.
Szintén tendencia, hogy az átmeneti feladatokkal megbízott tanácsadó bentragad a fogadóvállalatnál. Az interim menedzser elvesztéséért ilyenkor fájdalomdíjat kap a közvetítő cég.
- Mára megváltozott az ügyfelek hozzáállása a tanácsadói szakmához. Az okos észrevételek már nem elegendőek a profi szolgáltatáshoz, a menedzsment elvárja, hogy a szakember a végrehajtásban is támogassa döntéseiket. A skandináv országokban elterjedt módszer azért is népszerű, mert egy kívülálló gyakran élesebben látja a megvalósítás előtt álló akadályokat.
A tradicionális tanácsadók próbálnak az új kihívásoknak megfelelni, de jellemzően nincs kapacitásuk az operatív munkában való részvételre. Túlzás lenne azonban azt állítani, hogy az újfajta igény megjelenése forradalmasítaná az erőviszonyokat; mindig is szükség lesz arra a tudásra, amit a piac nagyjai képviselnek. A legszembetűnőbb különbség a két szolgáltatástípus között, hogy míg az átlagos tanácsadó egyszerre akár nyolc-tíz cégnél is tevékenykedik, az operatív szakember maximum két-három projektre koncentrál.
A legnagyobb érdeklődés a végrehajtó tanácsadói munkán belül azoknál a cégeknél tapasztalható, amelyek áttörési lehetőségeket látnak saját szektorukban, s csupán a "hogyan"-nal kapcsolatban bizonytalanok. Ezen belül is a szolgáltatói szektorban, a banki és biztosítási vállalatoknál jelentkezik a legintenzívebben az igény. Vállalategyesülés és új vezető érkezése esetén például kifejezetten ajánlott operatív szakembert bevonni.
A megszorító intézkedések kifejezetten erősíthetik a tanácsadás iránti keresletet, mivel kevésbé vállalkozóbarát körülmények között - amikor száz forintból mindössze harminc marad a vállalkozó zsebében - felértékelődik a hatékonyságjavító intézkedések szerepe. A nehézségek áthidalására a technológiai újítás mellett az emberek és a folyamatok átszervezése jelenthet megoldást.
A tanácsadási szakma jellegzetessége, hogy a szolgáltatás kiválasztásánál igen fontos szerepet játszanak a személyekhez fűződő kapcsolatok. Cégünk például egy viszonylag új szereplő Magyarországon, azonban alapítói mind számottevő szakmai muníciót halmoztak fel nagymúltú hazai társaságoknál.
Kornai Gábor, az AAM elnöke:
Újfajta trendként figyelhető meg, hogy egyre több egy-két fős specializált tanácsadó cég jelenik meg a piacon. Az adott területen birtokukban álló tapasztalataik révén ezek a vállalkozások konkurensei tudnak lenni a nagyobb cégeknek. Ezek a kezdeményezések általában addig maradnak életben, amíg a piacon igény van arra a speciális tudásra, amit képviselnek. Észrevehető egyfajta fluktuáció is a tanácsadói szakma és az üzleti szféra között.
A közszféra egyes területei egyre átpolitizáltabbak, nehezebb szakmai, politikától mentes programokat találni. Vállalatunk szempontjából igen fontos ez a terület, ugyanis bevételünk több mint felét az államigazgatás számára végzett munkákból valósítjuk meg. A kelet-európai új uniós piacok is jelentős keresletnövekedést eredményeznek, amelynek lehetőségével az AAM-en kívül sok más cég is élni kezdett.
A szolgáltatások közül növekszik az igény az IT-biztonsággal és az ügyfélkiszolgálással kapcsolatos tanácsadói tevékenységre. A technológiai fejlődés eredményeképpen elérkezett az ideje a négy-öt évvel ezelőtt bevezetett folyamatok átgondolásának is. Emellett egyre több cég kéri, hogy a tanácsadással kapcsolatos végrehajtási teendőknél is legyenek jelen embereink.
A megszorító intézkedések miatt nem zárható ki, hogy szűkülni fog a tanácsadói piac. Valószínűbbnek tartom azonban, hogy épp ellenkező hatása lehet az intézkedéseknek. Az állami szintű átszervezések ugyanis olyan folyamatok, amelyek megvalósítása tanácsadók munkájával hatékonyabbá tehető. A gazdaságon mindenesetre nem érezhető, hogy a költségvetés rossz állapotban van, a kereslet egyelőre nem esett vissza.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Méregerős lett a forint, de nem aktuális a sáveltörlés
Beck, Bienerth, Urbán: miért váltottak?
Lazán veszik a cégek a dolgos szombatokat
Olvassa el a Heti Hármas korábbi részeit is!