Fogyasztói csoportonként 9,5 és 12, átlagosan pedig 10,1 százalékkal emelkednek 2010. április 1-jétől a gázárak, derül ki a Magyar Energia Hivatal (MEH) csütörtöki közleményéből.
A kisfogyasztóknál, azaz a háztartásokban 9,98, a 20-100 köbméter közötti fogyasztók - óvodák, társasházak - esetében pedig 9,5 százalékos lesz az emelkedés mértéke a jelenlegihez, azaz a januárban meghatározotthoz képest. A nagyfogyasztóknak, így például a távhőt földgázzal előállító üzemeknek 10,2-12 százalékos növekedéssel kell számolniuk.
A MEH szerint éves összehasonlításban, a 2009. április 1-jei szinthez képest a háztartásokban 1,6 százalékkal emelkedik az átlagár, tehát a növekedés üteme elmarad az inflációtól. A 20-100 köbméter közötti fogyasztók esetében a végfelhasználói átlagár 7,4 százalékkal csökken éves viszonylatban, a nagyfogyasztóknál pedig 12,3 százalékos mérséklődés tapasztalható.
Június végéig marad a gázár-támogatás
Ezzel párhuzamosan Szollár Domokos kormányszóvivő csütörtöki tájékoztatóján bejelentette, hogy a leginkább rászorulók számára három hónappal meghosszabbítják a gáz- és távhőtámogatási rendszert - tehát a legszegényebbek, azaz a legnagyobb mértékben támogatott fogyasztók (akiknél az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem nem haladja meg a legkisebb öregségi nyugdíj kétszeresét) esetében június 30-ig változatlan marad a támogatási rendszer. Az egy kategóriával feljebb lévők (akiknél az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem nem haladja meg a legkisebb öregségi nyugdíj két és félszeresét) a korábbi gázár-támogatás 50 százalékával élhetnek a kitolt határidőig.
Szollár szerint ennek költségeit a Robin Hood-adóból befolyó mintegy 30 milliárd forintból fedezik. Azon újságírói kérdésre, hogy ezen belül pontosan mekkora összeget szív el el a támogatás kitolása hátrom hónappal, nem kívánt válaszolni. A gázár-támogatás egyébként mintegy 1,6 millió embert érint, mondta a kormányszóvivő.
Szollár szerint a mostani drágulás a távhő árát is befolyásolhatja - a távhőszolgáltatók általában 60 százalékban szokták érvényesíteni áraikban a gázár-emelkedést. Közlése szerint azonban például a Főtáv nem tervezi árainak változtatását.
Nagyobbat emeltek volna a szolgáltatók
Az átlagban tíz százalékos emelés enyhébb növekedés ahhoz képest, hogy az egyetemes szolgáltatók - az MTI információi szerint - a MEH felé benyújtott javaslatukban átlagosan 17 százalékkal kívánták megemelni a gáz árát április 1-től.
Hasonló mértékű, köbméterenként 16-17 forintos áremelést tartott volna indokoltnak Matos Zoltán, a MEH elnöke, ezt azonban több szocialista politikus is elfogadhatatlannak tartotta. Lendvai Ildikó pártelnök például úgy nyilatkozott: elképedve hallotta, hogy az energiaszolgáltatók ajánlattétele előtt az energiahivatal vezetője arról beszélt, mekkora áremelésre lehet szükség, mert ez burkolt javaslat az áremelés mértékre.
Módosították a gázár kiszámítását
A kormányszóvivő erre reagálva korábban közleményt adott ki, amely szerint elvárják a hivataltól, hogy a szolgáltatók indokolatlanul ne emelhessék a gáz árát. Ennek érdekében a kormány egyfelől arra kérte a MEH-et, hogy járjon el szigorúan a szolgáltatók felé, másfelől megváltoztatta a gázár szabályozását, hogy a rendszer kiszűrje a szolgáltatók extraprofitját.
A kormány két ponton - a mobilgáz-finanszírozásnál és a tárolói készletérték meghatározásánál - módosította a gázár számításának képletét. A korrigált képlet alapján kezdődhettek meg a tárgyalások a szolgáltatókkal a gáz áráról. Egy piaci szakértő szerint ez akár négy forinttal is csökkenthette a gázár április elsejei emelésének szükséges mértékét.
A szolgáltatók negyedévente egyszer nyújthatnak be változtatási kérelmet a hivatalhoz. A földgáz köbméterenkénti lakossági átlagára jelenleg 100 forint fölött van, és szolgáltatónként eltérő.
A mindenkori árváltozás végleges mértékét a dollár-forint árfolyamának alakulása és a földgáz, mint termék árváltozása befolyásolhatja.