2p

Az elmúlt években az Internet szektor vállalatainak nagy része eltűnt a süllyesztőben. Pedig rengeteg szépreményű cég indult, amelyeknek ötletadói pillanatok alatt gazdagodtak meg. A dotkom lufi kidurranása után azonban a részvényekben megtestesülő vagyonok amilyen gyorsan jöttek úgy váltak köddé. Persze néhány kivétel van, ők a nagy túlélők.

Jó néhány befektetőn és tőkeemelésen túl voltak, amikor 2000-ben nyilvános kibocsátásra került sor. A részvényeket pillanatok alatt kapkodták el, a jegyzés után a vállalat piaci kapitalizációja már 400 millió dollárra rúgott. Ez még néhány hónapig nőtt is, ám a technológiai krachot követően 18,5 millióra zuhant. Egy részvény értéke a mélyponton 52 centet ért. Meglehetősen elkeseredett voltam ekkoriban, erőt adott ugyanakkor, hogy egy működő vállalat volt a kezünkben, szemben az 1997-es időszakkal, amikor csak egy üzleti-tervünk volt.

És a leggazdagabbak

A kínai dotcom milliomosok egyelőre nem fértek fel az amerikai Fortune fiatal gazdagjait összegyűjtő listájára. A rangsort egyébként a PC király 38 éves Michael Dell vezeti 17,12 milliárd dolláros vagyonnal. A második a 36 éves eBay-alapító Pierre Omidyar, akinek 7,06 milliárdra taksálták a tulajdonát. Az Amazon.com legendás alapítója a 39 éves Jeff Bezos 4,85 milliárddal a képzeletbeli dobogó harmadik fokára állhatott.

A Fortune listán negyedik Jeff Skoll (38 év, 3,85 milliárd), a Skoll Foundation elnöke lett, őt újra négy dotkom-vállalkozó követi: David Filo (37 év, 1,45 milliárd) és Jerry Jang (34 év, 1,28 milliárd) a Yahoo-tól, valamint Sergey Brin ( 30 év, 0,9 milliárd) és Larry Page (30 év, 0,9 milliárd) a Google-tól.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!