Lakshmi Mittal azért érkezett Belgiumba, hogy átadja cége részletes üzleti tervét, az Arcelorban részvényes európai kormányok ugyanis ennek megismerését a döntés előfeltételeként szabták meg. A négy érintett kormány (a francia, a luxemburgi, a belga és a spanyol) közül a Mittal elsőként a brüsszeli vezetésnek adta át a tervet, nyilván azért, mert ez kezdettől fogva sokkal megértőbb volt, mint a másik három kormány.
A világ legnagyobb acélipari cége, az indiai Mittal Steel január végén nyújtott be felvásárlási ajánlatot az ágazat második legnagyobb vállalat-együttesére, az Arcelorra. Ez annak idején a spanyol, a francia, a belga és a luxemburgi acélipari cégek összeolvadásából jött létre, s mind a négy kormány megőrzött bizonyos részvénymennyiséget.
Így - bár az Arcelor részvényeinek 85 százaléka magánbefektetők kezében van, azaz végső soron ők döntenek majd a felvásárlási ajánlat elfogadásáról - az elmúlt hetekben mind az Arcelor, mind a Mittal Steel vezetői versenyfutást kezdtek a négy érintett kormány támogatásának megszerzésére. Míg a luxemburgi, a francia s a spanyol vezetés ellenzi a Mittal Steel felvásárlási tervét, a brüsszeli kormány nem ilyen ellenséges: Guy Verhostadt egy hónappal ezelőtt közölte, hogy országa "ésszerű megközelítést" akar tanúsítani a világ legnagyobb acélipari vállalatai között zajló felvásárlási csatában.