Ha Bethlen néz vissza ránk Deák helyett... Táblázatok a csalásokról!
Az alezredes érdekességképpen megemlítette: egyszer egy adattolvaj hallótávolságon belül várakozott az ATM-nél, és hallásra felismerte, milyen számokat ütött be az ügyfél. Így jutott hozzá a PIN-kódhoz, a kártya egyéb adatait pedig a készülékre felhelyezett saját egységével lopta el. "Törekedjünk arra, hogy ne legyen a környezetünkben senki pénzfelvételkor" - tanácsolja a főtiszt.
Viszonylag kevés a visszaélés
Megváltozni látszik a szolgáltatók hozzáállása is: egyre inkább modern terminálokat alkalmaznak, és már kisebb összegű tranzakciónál is azonosítják az ügyfelet. A PIN-kód beütését, azonosításra alkalmas igazolványt kérnek, felveszik a kapcsolatot a kártya kibocsátójával.
A statisztikákból kiderül: a bankkártyák számához - mintegy négymillió darab országosan - viszonyítva kevés a hozzá kapcsolódó bűncselekmény. Ugyanakkor nő a károkozás összege.
Deák vagy Bethlen?Az mfor.hu információi szerint szintén növekszik a bankjegy-hamisítások száma: míg 1996-ban 701, addig tavaly 3097 ilyen eset jutott a hatóság tudomására. A fénymásolt bankók ideje azonban már lejárt, ilyen módszerekkel csak a pancserek próbálkoznak. Már megjelent azonban egy új praktika, amely során a kétezer forintos bankjegyet kihipózzák a bűnözők, így jutva eredeti bankjegy-papírhoz, majd számítógéppel és lézerprinterrel húszezres címletet nyomtatnak rá.
"A módszer jónak tűnik. Egy képzett pénztáros azonban nemcsak UV-lámpa alatt vizsgálja meg a bankjegyet, hanem az egyéb biztonsági jeleket is ellenőrzi" - állítja a rendőrség szakembere. Szerinte egyébként a "hipózott" húszezres egy mozdulattal felismerhető. Fény felé kell tartani, és ha a vízjel nem Deák Ferenc, hanem Bethlen Gábor arcképét formázza, a bankjegy hamis.
Ma már nem okozhat gondot egy vállalkozás számára, hogy bankjegyvizsgáló készüléket szerezzen be. "Egy magára valamit is adó menedzsmenttől" legalább az UV-lámpa megvásárlása elvárható - mondja Szomor Sándor.
A szakember legfőbb tanácsa, hogy minden egyes bankót meg kell vizsgálni, amihez a címleteket először is tüzetesen meg kell ismerni. A Magyar Nemzeti Bank honlapján megtalálható, pontosan milyen egy-egy magyar bankjegy.
Szemán László
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Poloskák a neten: bankrablás lehallgatással
Bankolás a neten: hamis kártyák, ellopott adatok
Egyre többet vásárolunk hitelkártyával
Itthon is egyre jobban pörög a kártyaüzlet
Nincs teljes védelem bankkártyacsalás ellen