2p

Csak költséges fejlesztésekkel és vásárlásokkal pótolható kvótahiányra készül a Mol Rt., amely attól tart, hogy a szükségesnél több százezerrel kevesebb szén-dioxid-kibocsátási egységet kap a 2005–2007-es időszakra. A nemzetközi piacokon tavaly közel 25-szörösére nőtt a kvótakereskedelmi ügyletek értéke – írta a Világgazdaság.

A kvótakereskedelem a Mol húsz létesítményét érinti Magyarországon és a Slovnafton keresztül Szlovákiában. Ezek az ismertté vált tervek szerint a 2005-2007-es időszakban összesen 13 millió kibocsátási egységgel gazdálkodhatnak, nagyjából fele-fele arányban a két országban. A létesítmények közül a Mol és a Slovnaft olajfinomítói fedik le a teljes kvótakeret több mint felét, míg a fennmaradó hányadon a csoport más üzemeiben használt tüzelőberendezések osztoznak - írta a Világgazdaság.

Magyarország jól áll az üvegházhatású gázok kibocsátására Kiotóban tett vállalások teljesítésében, ezért érthetetlen, a hazai létesítmények miért nem kapnak elegendő kvótát ahhoz, hogy ne kényszerüljenek költséges külső vásárlásokra - fogalmazott Rácz László, a Mol tanácsadója. (Magyarországon összesen az időszakra 93,7 millió kvótát osztottak ki.) A szakember szerint a bizonytalanságot fokozza a kibocsátási egységek kiosztásának csúszása, miközben a jogszabályok azt sem tisztázzák pontosan, hogy a külföldön végrehajtott fejlesztésekkel a magyar cégek szerezhetnek-e többletkvótát - számolt be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!