A második helyen álló Tottenham Hotspur hétfő este 2-2-es döntetlent játszott a Chelsea vendégeként, és ezzel behozhatatlanná vált az első helyezett Leicester hétpontos előnye két fordulóval a Premier League idei szezonjának vége előtt. Így története során először nyerte meg az angol bajnokságot a csapat, amely önmagában is szenzációs dolog, annak tükrében pedig egyenesen csodába illő, hogy milyen anyagi körülmények között működnek. Az utóbbi 20 évben ugyanis az 1992-ben alapított Premier League-ben eddig egyetlen kivételtől eltekintve a Chelsea, az Arsenal, a Manchester United vagy a Manchester City volt a bajnok. A kaukktojásnak számító esemény pedig több, mint két évtizede, 1994-95-ben történt, amikor a Blackburn Rovers diadalmaskodott.
Kapcsolódó anyag: 20 milliárdot buktak az angol bukmékerek a Leicester bajnoki címén
A nagyok dominanciájának persze viszonylag egyszerű oka van, ez a négy csapat óriási összegekből gazdálkodik, így megengedheti magának, hogy megvásárolja és megfizesse a legnagyobb sztárokat. Igaz, azt hozzá kell tenni, hogy a Premier League-ben még a kisebb csapatok is viszonylag erős anyagi háttérrel rendelkeznek, amelyet jórészt a tévés közvetítési jogoknak köszönhetnek. Nem véletlen, hogy a közelmúltban megjelent rangsor szerint Európa 19 leggazdagabb klubjából 8 angol.
Ezek a leggazdagabb fociklubok
A hosszútávú szerződések keretében rögzített tévés jogdíjak elosztása ráadásul a kicsiknek kedvez, hiszen a helyezéstől függetlenül 54 millió font minden csapatnak jár. Ez az összeg pedig tovább növekszik attól függően, hogy egy-egy csapat végül hányadik lett a bajnokságban és mennyi meccsét közvetítették. Az egy évvel korábbi 14. helyével a Leicester 72 millió fontot realizált, míg összességében a klub 104 millió fontból gazdálkodhatott. A magyar viszonyokhoz képest magas összeg az angol bajnokságban csak a sereghajtók közé tette a Rókáknak is nevezett klubot, a leggazdagabb csapat, a Manchester United például ennek négyszereséből működik.
A bajnoki címmel viszont egy csapásra minden megváltozik a Leicester City háza táján, hiszen a becslések szerint óriási összeg szakad a nyakukba. A bajnoki címnek, és a csapat körül megugró érdeklődésnek köszönhetően például a közvetítési jogokból rögtön sokkal több, 93 millió font juthat neki. Ezt legalább 30 millió fonttal fogja megfejelni a Bajnokok Ligája indulás, a végösszeg pedig attól függ majd, hogy a csapat itt mekkora csodát tud tenni.
Kapcsolódó anyag: Az egyik legdrágább kerettel esett ki a Felcsút
Bajnokként a szponzorokkal szemben is egészen más alkupozícióba került a klub vezetése, mint amilyenben fix kiesőként egy évvel korábban volt, így nagy meglepetés lenne, ha a támogatókból nem sikerülne jelentősen magasabb összeget kisajtolni. Hasonlóképpen a bevételek megugrására lehet számítani a reklámtárgyak, mezek eladásából is, amely korábban mérsékelt tételt jelentett a klub büdzséjében, szemben a nagyokkal, ahol ez is egy fontos bevételi forrás. A sport és marketing adatelemzéssel foglalkozó Repucom elemzői szerint a különböző forrásokból érkező plusz jövedelemnek köszönhetően a Rókák 150 millió plusz bevételre tehetnek szert. A legnagyobbakat így sem fogják beérni, de legalább a rangsor első felébe be tudnak csúszni.
Így újul meg a Barcelona stadionja
Nagy kérdés lesz persze, hogy a többszöri terhelést mennyire tudja majd elviselni a csapat, hiszen eddig a nemzetközi kupákról nem is álmodhatott. Ahogy az is fontos lesz a jövőt illetően, hogy a legjobbakat sikerül-e megtartani, hiszen a csapat eszének számító Rijad Mahrez, a gólvágó Jamie Vardy, vagy a középpálya motorjának számító N’Golo Kanté kapós lett a játékos piacon, a legnagyobbak állnak sorba értük. A több tízmillió fontos összegek pedig könnyen lehet, hogy végül kellően csábítóak lesznek. Így végül - mesébe illő, de - egyszeri csoda lesz a Leicester City tündöklése, és a következő években a korábban bajnoki címet szerzett Blackburn Rovershez hasonlóan csak epizodista szerep jut majd nekik.
mfor.hu