4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Noha az angol fociklubok általánosságban a leggazdagabbak a világon, köszönhetően a közvetítési jogokból származó pénzeknek, a bajnokságot hétfőn megnyerő Leicester City kifejezetten szegénynek számított. Most azonban komoly fordulat jöhet.

A második helyen álló Tottenham Hotspur hétfő este 2-2-es döntetlent játszott a Chelsea vendégeként, és ezzel behozhatatlanná vált az első helyezett Leicester hétpontos előnye két fordulóval a Premier League idei szezonjának vége előtt. Így története során először nyerte meg az angol bajnokságot a csapat, amely önmagában is szenzációs dolog, annak tükrében pedig egyenesen csodába illő, hogy milyen anyagi körülmények között működnek. Az utóbbi 20 évben ugyanis az 1992-ben alapított Premier League-ben eddig egyetlen kivételtől eltekintve a Chelsea, az Arsenal, a Manchester United vagy a Manchester City volt a bajnok. A kaukktojásnak számító esemény pedig több, mint két évtizede, 1994-95-ben történt, amikor a Blackburn Rovers diadalmaskodott.

Kapcsolódó anyag: 20 milliárdot buktak az angol bukmékerek a Leicester bajnoki címén

A nagyok dominanciájának persze viszonylag egyszerű oka van, ez a négy csapat óriási összegekből gazdálkodik, így megengedheti magának, hogy megvásárolja és megfizesse a legnagyobb sztárokat. Igaz, azt hozzá kell tenni, hogy a Premier League-ben még a kisebb csapatok is viszonylag erős anyagi háttérrel rendelkeznek, amelyet jórészt a tévés közvetítési jogoknak köszönhetnek. Nem véletlen, hogy a közelmúltban megjelent rangsor szerint Európa 19 leggazdagabb klubjából 8 angol.

Ezek a leggazdagabb fociklubok

A hosszútávú szerződések keretében rögzített tévés jogdíjak elosztása ráadásul a kicsiknek kedvez, hiszen a helyezéstől függetlenül 54 millió font minden csapatnak jár. Ez az összeg pedig tovább növekszik attól függően, hogy egy-egy csapat végül hányadik lett a bajnokságban és mennyi meccsét közvetítették. Az egy évvel korábbi 14. helyével a Leicester 72 millió fontot realizált, míg összességében a klub 104 millió fontból gazdálkodhatott. A magyar viszonyokhoz képest magas összeg az angol bajnokságban csak a sereghajtók közé tette a Rókáknak is nevezett klubot, a leggazdagabb csapat, a Manchester United például ennek négyszereséből működik.

A bajnoki címmel viszont egy csapásra minden megváltozik a Leicester City háza táján, hiszen a becslések szerint óriási összeg szakad a nyakukba. A bajnoki címnek, és a csapat körül megugró érdeklődésnek köszönhetően például a közvetítési jogokból rögtön sokkal több, 93 millió font juthat neki. Ezt legalább 30 millió fonttal fogja megfejelni a Bajnokok Ligája indulás, a végösszeg pedig attól függ majd, hogy a csapat itt mekkora csodát tud tenni.

Kapcsolódó anyag: Az egyik legdrágább kerettel esett ki a Felcsút

Bajnokként a szponzorokkal szemben is egészen más alkupozícióba került a klub vezetése, mint amilyenben fix kiesőként egy évvel korábban volt, így nagy meglepetés lenne, ha a támogatókból nem sikerülne jelentősen magasabb összeget kisajtolni. Hasonlóképpen a bevételek megugrására lehet számítani a reklámtárgyak, mezek eladásából is, amely korábban mérsékelt tételt jelentett a klub büdzséjében, szemben a nagyokkal, ahol ez is egy fontos bevételi forrás. A sport és marketing adatelemzéssel foglalkozó Repucom elemzői szerint a különböző forrásokból érkező plusz jövedelemnek köszönhetően a Rókák 150 millió plusz bevételre tehetnek szert. A legnagyobbakat így sem fogják beérni, de legalább a rangsor első felébe be tudnak csúszni.

Így újul meg a Barcelona stadionja

Nagy kérdés lesz persze, hogy a többszöri terhelést mennyire tudja majd elviselni a csapat, hiszen eddig a nemzetközi kupákról nem is álmodhatott. Ahogy az is fontos lesz a jövőt illetően, hogy a legjobbakat sikerül-e megtartani, hiszen a csapat eszének számító Rijad Mahrez, a gólvágó Jamie Vardy, vagy a középpálya motorjának számító N’Golo Kanté kapós lett a játékos piacon, a legnagyobbak állnak sorba értük. A több tízmillió fontos összegek pedig könnyen lehet, hogy végül kellően csábítóak lesznek. Így végül - mesébe illő, de - egyszeri csoda lesz a Leicester City tündöklése, és a következő években a korábban bajnoki címet szerzett Blackburn Rovershez hasonlóan csak epizodista szerep jut majd nekik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!