Az OTP egyedi tételek nélkül számolt nettó kamateredménye például tavalyhoz képest mindössze 2,3 százalékkal tudott bővülni, így a portfolio.hu konszenzusánál 1,3 százalékkal el is marad. Az, hogy az egyedi tételek nélkül számolt bevétel mégis nagyobb lett a várakozásoknál, azt az nettó díjak és jutalékok, valamint az egyéb nem kamatjellegű bevételek emelkedésének köszönhető.
A bevételeknél azonban a működési költségek jobban nőttek. 2012-höz képest 10, míg a várakozásoknál 3,6 százalékkal magasabbak tényszámok.
A kockázati költségek terén szintén nincs ok a túlzott örömre. Ugyan tavalyhoz képest 6,8 százalékkal csökkentek a hitelezési veszteségek, de a piaci elemzők ennél nagyobb javulást vártak.
Az egyedi tételek alakulása azonban most 3,89 milliárddal segítette a bank gazdálkodását. Tulajdonképpen ennek a tételnek köszönhető, hogy adózás előtt soron az OTP megverte a várakozásokat.
Az adózott konszolidált eredmény vártnál lényegesen magasabb eredményét tehát a társasági adó alakulása tette lehetővé. A várt 10,94 milliárd helyett "csak" 6 milliárdot fizetett a bank, ami a leánybanki befektetések átértékelése által okozott adópajzs hatása.
Ugyan az OTP a második negyedévben a vártnak megfelelően elszámolta azt a központi költségvetés felé teljesítendő egyszeri befizetést, melyet a kormányzat a tervezettnél alacsonyabb pénzügyi tranzakciós illeték bevételek miatt rótt ki, ennek ellenére a korrekciós tételek összege kisebb lett a piaci konszenzusnál.
Így összességében a bank 17,4 százalékkal erősebb eredményt produkált a vártnál, míg a tavalyi második negyedévhez mérten 41,5 százalékos a megugrás. De ahogy fentebb jeleztük, ezek az impozáns számok elsősorban egyedi tételeknek, a kisebb adófizetési kötelezettségnek, és a vártnál alacsonyabb korrekciós tényezőknek tudhatók be és nem az alap üzleti folyamatok alakulásának.
Visszaestek a leányok
A konszolidált korrigált adózott eredményen belül jelentősen visszaesett a külföldi leánybankok részesedése: az első negyedévben megtermelt 18,5 milliárd forintos külföldi profit után a második negyedévben 12,8 milliárd forint volt az eredményhozzájárulás.
Ezzel a hat havi külföldi leánybanki adózott eredmény 31,2 milliárdos nagysága 8 százalékkal elmaradt a bázisidőszakétól. A második negyedévben a profit-hozzájárulás 24 százalékos volt, szemben az előző negyedév 45-ös részarányával.
A meghatározó leánybankok közül a bolgár DSK negyedéves eredménye tovább javult, közel 11 milliárd forintra. Ezzel szemben mind az orosz-, mind pedig az ukrán operáció eredménye jelentősen visszaesett.
Csökkenésnek indult a betétállomány
A konszolidált hitelállomány árfolyamszűrten 1 százalékkal csökkent éves alapon, miközben változatlan maradt az első negyedévhez képest. A betéteknél ugyanez a mutató 6 százalékos növekedést mutat éves, míg 2 százalékos csökkenést negyedéves összehasonlításban.
A hitelportfólión belül érdemi állomány növekedés csak a fogyasztási hitelek esetében tapasztalható, volumen szempontjából az orosz és ukrán állománynövekedés a meghatározó, dinamikáját tekintve viszont a szlovák, román, és szerb leánybanki teljesítmény érdemel említést.
Folytatódott a jelzáloghitel portfólió erodálódása, míg az önkormányzati állományok jelentős csökkenése a magyar önkormányzatok adósságkonszolidációjához köthető.
A nettó hitel/(betét+lakossági kötvény) mutató 93 százalék volt, márciushoz képest gyakorlatilag változatlan maradt.
Na ez a baj
A hitelportfólió romlása folytatódott, a 90 napon túl késedelmes hitelek aránya ("DPD90+ ráta") 19,9 százalékról 20,8-ra nőtt. Ez a második negyedévben 59,8 milliárd forintos kockázati költséget eredményezett.
A nem teljesítő hitelek céltartalék fedezettsége 1,7 százalékponttal 78,6-ra csökkent.
A problémás hitelképződés a második negyedévben jelentősen megugrott, nagysága elérte a 90 milliárd forintot, ezzel megtört a 2012 második fele óta összességében érvényesülő csökkenő trend. Szinte valamennyi leánybanknál gyorsult a 90 napon túl késedelmes állomány növekedése, a legnagyobb mértékű romlás Oroszországban és Ukrajnában történt.
mfor.hu