2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Decemberben a magyar Beszerzési Menedzser Index (BMI) 44,3 pontra esett a novemberi 54,5 pontról, köztölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A visszaesés a feldolgozóiparban szokásos decemberi szezonális hatással hozható összefüggésbe, amit az elmúlt év végi ünnepnapok alakulása felerősített.

Az előző évekhez viszonyítva nőtt azoknak a cégeknek az aránya, amelyek hosszabb leállásra kényszerültek. A mutató értéke nagyobb csökkenést jelez, mint 2001 decemberében (45,1), de közel azonos a felmérés történetében a feldolgozóipar legnagyobb növekedést mutató évének számító 2000-es év decemberi értékével (44,2).

A felmérés részindexei közül csak a beszerzési árak (51,0) és az export index (51,6) decemberi értéke haladja meg az 50,0-es értéket. A termelési index (41,0) jelentős csökkenést mutat. Értéke 15,9 százalékponttal kisebb, mint novemberben volt, amit a válaszadók többsége a hosszú leállási idővel indokolt. A rendelési index (43,5) szintén jelentős csökkenést mutat decemberben. Éves szinten a részindexek között az új rendelések átlagos növekedése volt 2002-ben a legnagyobb (57,2).

A novemberi előrerendelések és az év végi ünnepi leállások következményeként decemberben csak a válaszadók 17 százalékánál nőttek a megrendelések, míg a csökkenést jelzők aránya kétszeresére nőtt (30 százalék). A decemberi indexértékek között a legkisebb a beszerzési mennyiség index (40,0). A beszerzési index február óta folyamatosan növekedést mutatott, így a decemberi visszaesés ellenére az éves átlagos beszerzési mennyiség növekedése (55,0) meghaladja egy évvel korábbit (53,1). A beszerzések csak a textiliparban stagnáltak az előző hónaphoz képest, míg a többi ágazatban jelentős visszaesés tapasztalható. A foglalkoztatási index (45,5) az év utolsó hónapjában mutatja a legnagyobb létszámcsökkenést. Ismét duplájára nőtt a csökkenést jelző cégek aránya.

A legnagyobb csökkenést a gépiparból jelezték (36,8), de jelentős az élelmiszeripari leépítés is (40,0). Az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek közül a legkisebb csökkenést a textilipari index mutatja (49,8). A legnagyobb visszaesést (39,8) az éves szinten legnagyobb növekedést mutató kohászat indexe jelzi. Az ország régióiban Észak-Magyarország (50,5) kivételével csökkenés tapasztalható.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!