Az előző évekhez viszonyítva nőtt azoknak a cégeknek az aránya, amelyek hosszabb leállásra kényszerültek. A mutató értéke nagyobb csökkenést jelez, mint 2001 decemberében (45,1), de közel azonos a felmérés történetében a feldolgozóipar legnagyobb növekedést mutató évének számító 2000-es év decemberi értékével (44,2).
A felmérés részindexei közül csak a beszerzési árak (51,0) és az export index (51,6) decemberi értéke haladja meg az 50,0-es értéket. A termelési index (41,0) jelentős csökkenést mutat. Értéke 15,9 százalékponttal kisebb, mint novemberben volt, amit a válaszadók többsége a hosszú leállási idővel indokolt. A rendelési index (43,5) szintén jelentős csökkenést mutat decemberben. Éves szinten a részindexek között az új rendelések átlagos növekedése volt 2002-ben a legnagyobb (57,2).
A novemberi előrerendelések és az év végi ünnepi leállások következményeként decemberben csak a válaszadók 17 százalékánál nőttek a megrendelések, míg a csökkenést jelzők aránya kétszeresére nőtt (30 százalék). A decemberi indexértékek között a legkisebb a beszerzési mennyiség index (40,0). A beszerzési index február óta folyamatosan növekedést mutatott, így a decemberi visszaesés ellenére az éves átlagos beszerzési mennyiség növekedése (55,0) meghaladja egy évvel korábbit (53,1). A beszerzések csak a textiliparban stagnáltak az előző hónaphoz képest, míg a többi ágazatban jelentős visszaesés tapasztalható. A foglalkoztatási index (45,5) az év utolsó hónapjában mutatja a legnagyobb létszámcsökkenést. Ismét duplájára nőtt a csökkenést jelző cégek aránya.
A legnagyobb csökkenést a gépiparból jelezték (36,8), de jelentős az élelmiszeripari leépítés is (40,0). Az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek közül a legkisebb csökkenést a textilipari index mutatja (49,8). A legnagyobb visszaesést (39,8) az éves szinten legnagyobb növekedést mutató kohászat indexe jelzi. Az ország régióiban Észak-Magyarország (50,5) kivételével csökkenés tapasztalható.
Szezonális okokkal magyarázható a BMI zuhanása
Decemberben a magyar Beszerzési Menedzser Index (BMI) 44,3 pontra esett a novemberi 54,5 pontról, köztölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A visszaesés a feldolgozóiparban szokásos decemberi szezonális hatással hozható összefüggésbe, amit az elmúlt év végi ünnepnapok alakulása felerősített.