Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter törvényjavaslatot nyújtott be kedden a felsőoktatási törvény módosítására, melynek legfontosabb része az, hogy a kormány engedélyéhez kötné az EU-n kívüli országok egyetemeinek itthoni működését. Külföldi intézmény csak akkor folytathatna Magyarországon diplomát adó képzést, ha azt mindkét ország kormánya engedélyezi.
A törvényjavaslat, bár külön persze nem nevezi meg, érezhetően a Soros György-alapította Közép Európai Egyetem (CEU) ellen irányul. Különösen árulkodó, hogy van egy olyan módosítás a javaslatban, mely ellehetetleníti a CEU-t: az eddigi szabályozás szerint elég volt, hogy a külföldi egyetem "a származási országában államilag elismert felsőoktatási intézmény" legyen, a most benyújtott verzióban viszont megkövetelnék, hogy ténylegesen felsőoktatási képzést is nyújtson a székhelye szerinti országban. A CEU ilyet nem tesz.

A hírre a CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff a hírre levélben fordult az egyetem oktatóihoz és diákjaihoz, arra kérve őket, hogy álljanak ki az intézményért. Ignatieff azt írja, hogy ha a törvényt elfogadják, akkor az egyetem ebben a formájában nem működhet tovább Magyarországon, és azt is hozzáteszi, hogy a tervezet diszkriminatív. és szíven szúr mindent, amit évtizedek óta csinálnak a CEU-n.
„Itt az idő, hogy közösségünk összetartson és megvédje az egyetemünket”
- áll még a levélben, melyet a 444.hu szemlézett.
A CEU szerdán, 12:45-kor fórumot, majd 14 órakor sajtótájékoztatót tart a felsőoktatásról szóló törvény tervezett módosításáról a Nádor utcai épületében.
mfor.hu