Húsz évi börtönbüntetésre ítélték hétfőn az Egyesült Államokban Marc Dreier ügyvédet, adta hírül a Financial Times Deutschland.
400 millió dolláros hamisítás
A sajtó által az egyik "Mini-Madoffként" emlegetett 59 éves férfira azért szabott ki a bíróság ilyen súlyos büntetést, mivel 400 millió dollár értékben hamisított értékpapírokat. Dreier az így szerzett milliók segítségével állítólag dőzsölt a luxusban, méregdrága autókon járt és még egy művészeti gyűjteményt is felhalmozott.
A még tavaly decemberben letartóztatott férfira az ügyészség "Madoff-i" mértékű, 145 éves börtönbüntetés kiszabását kérte, amit a védelem 10-12 évre próbált "lenyomni". A húsz éves büntetéssel tehát még jól járt Dreier – már csak azért is, mert neki legalább van esélye arra, hogy megéli szabadulásának évét.
Elszállították Manhattanből Madoffot
Bernard Madoff már nem mondhatja el magáról ezt, hiszen a New York-i bróker júniusban 150 éves börtönbüntetést kapott. Az egykori üzletember eddig egy manhattani börtön "vendégszeretét élvezhette", most azonban már úton van új "otthona", az észak-karolinai Butner büntetés-végrehajtási intézete felé, jelentette a CNBC amerikai tévécsatorna. A kisváros börtönében egyébként olyan prominens elítéltek társaságában osztozhat majd, mint a "vak sejk"-ként aposztrofált egyiptomi Omar Abdel Rahman, aki 1993-ban részt vett a New Yorki-i World Trade Center elleni bombamerényletben.
A Madoff új "lakhelyéről" szóló hírt hivatalosan még nem erősítették meg. A CNN a kormány közlésére hivatkozva kedd hajnalban azt adta hírül, hogy az ex-brókert Manhattanből egyelőre egy atlantai börtönbe szállították – azt azonban nem közölték, meddig marad majd itt.
Mint ismert, a pénzügyi szektor történetének legnagyobb értékű csalását elkövető Madoffra júniusban a lehető legszigorúbb büntetést szabták ki. A New York-i Nasdaq elektronikus tőzsde egykori igazgatója összesen mintegy 65 milliárd dollár kárt okozott a befektetőknek - tavaly decemberben egyébként maga is bevallotta, hogy évek óta folytatott befektetési üzlete valójában "nagy csalás".
Kisembereket is becsapott
Az egykori üzletember éveken keresztül kiemelkedően magas, évi 10-12 százalékos vagy még magasabb hozamot ígérve vonzott magához bankokat, befektetési alapokat és magánszemélyeket, és mindig az új befektetésekből fizette ki az előző befektetői kört.
A pórul járt befektetők között a nemzetközi pénzügyi világ neves szereplői mellett olyan magánbefektetők is akadnak, mint például Frank Lautenberg szenátor vagy a Philadelphia Eagles amerikai foci-csapat tulajdonosa. A károsultak között van Steven Spielberg Oscar-díjas filmrendező egy jótékonysági alapja, és becsapták a Nobel-békedíjas Elie Wieselt és alapítványát is. Az MTI korábbi híre szerint csak New Yorkban több mint ötezer befektető követeli vissza pénzét.
Egyébként nem csak milliomosok, hanem egyszerű tanárok, farmerek és más középosztálybeli emberek ezrei is elveszítették megtakarításaikat, akiknek nagy része valószínűleg soha nem fogja viszontlátni pénzét. Sokan nyugdíjasként újra dolgozni kénytelenek, hogy fedezni tudják megélhetésüket. A New York-i bíróság az utóbbi hetekben-hónapokban levelek és e-mailek tucatjait kapta az igazságot követelő áldozatoktól.
"Szégyenletes örökséget hagytam családomra"
Madoff egyébként a júniusi tárgyaláson beismerte bűneit, és mind a 11 vádpontban, egyebek között kötvénycsalásban, három rendbeli pénzmosásban és hamis tanúzásban is bűnösnek vallotta magát. "Sok szenvedést és fájdalmat okoztam, tisztában vagyok vele (...) szégyenletes örökséget hagytam családomra és unokáimra" - mondta Madoff a tárgyalóteremben. A jelen levő károsultak felé fordulva bocsánatot kért tetteiért, hozzátéve, tudja, ez már nem segít rajtuk.
Mindez azonban nem hatotta meg a szövetségi bírót. Mint mondta, rendkívüli léptékű, több mint 20 éven keresztül folytatott, több ezer embert tönkretevő csalásról van szó, azaz a 150 éves börtönbüntetés ezért is indokolt.
Beszédes tény, hogy az egykori bankár nem nyújtott be fellebbezést a döntés ellen.
W. B.
Menedzsment Fórum