3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A cipő- és ruházati iparban folytatódnak a korábban elkezdett létszámleépítések, az építőipar telített, ezzel szemben az elektronikai ágazatban újabb felvételekre kerül sor. Noha tavaly a vállalatok nagy része az erős forinttal indokolta versenyképességének romlását, az idén egyes cégeknél az árfolyam nyári hónapokban bekövetkezett gyengülése ellenére történtek újabb elbocsátások.

A cipő- és ruházati iparban folytatódnak a korábban elkezdett létszámleépítések, az építőipar telített, ezzel szemben az elektronikai ágazatban újabb felvételekre kerül sor. Noha tavaly a vállalatok nagy része az erős forinttal indokolta versenyképességének romlását, az idén egyes cégeknél az árfolyam nyári hónapokban bekövetkezett gyengülése ellenére történtek újabb elbocsátások - írja a Világgazdaság.

A létszámleépítések kétségkívül látványos momentumai a munkaerő-piaci változásoknak, a gyárbezárások mellett azonban új munkahelyek is létesülnek. Ami az év hátralévő időszakát illeti, a negyedik negyed végére a Foglalkoztatási Hivatal munkáltatók körében végzett felmérése alapján 340-350 ezer regisztrált állástalanra számít, ami hozzávetőlegesen megegyezik a tavaly év végi számmal – mondta el a Világgazdaságnak Lázár György, a hivatal illetékese.

A foglalkoztatottak számának alakulásával kapcsolatban elmondta: a következő években mintegy 1 százalékos éves bővülés remélhető. Hasonlóképpen nyilatkozott Adler Judit, a GKI kutatója: miután az uniós tagsággal új kis- és középvállalatok is megjelenhetnek, s a munkahelyteremtő beruházásokra fordítható forrás is bővül, az elkövetkező esztendőkben évi 0,5-1 százalékos növekedés várható a foglalkoztatottak számában.

A cégek többsége a kedvezőtlen gazdasági környezettel magyarázza az elbocsátásokat. A magas járulékok és adóterhek miatt a magyar munkaerő drága, a versenyképesség a forint gyengülése ellenére sem nőtt – állítják egybehangzóan a megkérdezettek. Ugyanakkor több megyében újabb beruházásokat jelentettek be. Az elsősorban elektronikai cégek megjelenése azt mutatja, hogy továbbra is nagy az igény a kvalifikált munkaerő iránt - szémolt be a Világgazdaság.

Az elektronikai cégek növekvő beruházásai újabb munkahelyeket hoznak létre. A német Bosch összességében mintegy 20-25 milliárd forintnyi beruházást tervez az észak-magyarországi régióban. Fejlesztéseket jelentett be ennek kapcsán a német vállalat Egerben és Miskolcon is.

Hazánkban az elektronikai szektorban ugyanakkor több vállalat választja az expanziót, így a Samsungna beszállító petőfibányai Young Star Elektronikai Kft. gyárának bővítésével reagál a koreai vállalat terveire. Baktalórántházán a Grand Kábel Kft. 300 millió forintos beruházása révén még az idén 400 ember juthat munkalehetőséghez. Battonyán konzorcium alakult annak a bioetanolgyárnak a létesítésére, ami 300 embernek adhat munkát a szintén elmaradottnak számító délkeleti országrészben - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!