A Census Bureau felmérésében 1,9 millió vállalkozás tulajdonosát kérdezték meg. Azt tekintették nő által tulajdonolt cégnek, amelynek legalább 51 százaléka egy hölgy kezében volt. A jelentés szerint 6,5 millió amerikai vállalkozás volt 2002-ben női tulajdonban, ami 20 százalékos növekedést jelent az 1997-es adatokhoz képest.
Az AP hírügynökség úgy tudja, hogy szakértők szerint nem is a női vállalkozások számával van gond, hanem azzal, hogy még mindig nem ismerik el a gyengébbik nem képviselőit egyenlő tárgyalópartnernek. Margaret Smithnek például Californiában lakás- és konyhafelszerelési üzlete van, 25 alkalmazottal, és milliós forgalommal. Mégis, mikor egyszer véletlenül magával vitte férjét egy szakmai kiállításra és vásárra, a legtöbb kiállító tudomást sem vett a nőről és mindenáron a férjével akartak üzletet kötni, akinek semmi köze nem volt a felesége vállalkozásához.
Susan Philips Bari, a női vállalkozásokat segítő nemzeti tanács (Women Business Enterprise National Council) elnöke szerint még nincs itt az idő, amikor a nőket, illetve az általuk birtokolt és vezetett cégeket elismernék a tőkepiacokon. Ezért a legtöbb ilyen vállalkozás az USA-ban - megfelelő tőkeerő hiányában - egy hitel-program segítségével tud csak elindulni.
A cégek közül 13,2 milliót birtokolt férfi, ami mindössze 16 százalékos növekedést jelent a megvizsgált időszakban. Ez messze elmaradt a nőkhöz képest. A magánvállalkozások összességében 10 százalékkal nőttek az öt év alatt, így 2002-ben 23 milliót regisztráltak. A férfiak és nők által közösen üzemeltetett cégek száma 2,7 millió volt.
A leglátványosabban mégis Nevada államban (43 százalékkal) és Georgiában (35 százalékkal) ugrott meg a női vállalatok száma. A legtöbb gyengébbik nem által indított vállalkozásnak ugyan nincs más alkalmazottja, a tulajdonoson kívül, de ez ugyanúgy elmondható a amerikai vállakozások többségéről is. A Census Bureau adatai szerint 2002-ben a 76 százalékuknál nem foglalkoztattak munkavállalókat. Az mindenesetre jellemző, hogy a női vállalatok általában az egészségügyben és a szociális szférában működnek (mintegy harmaduk koncentrálódik ezekre a szektorokra).
Kapcsolódó anyagok:
Nőket akar a cégek élére a norvég kormány
Hatalomra törnek a kínai nők a gazdaságban
Nőkkel a vállalatvezetés is hatékonyabb