6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lehet, hogy Magyarország – ha nem Európa - egyik legmodernebb mezőgazdasági üzeme is kénytelen lesz télen bedobni a törölközőt? Erről beszélgettünk Márkus Zsolttal, a Veresi Paradicsom tulajdonos-ügyvezetőjével.

"Igen, ha nem tudunk kezdeni valamit az energiaárakkal, akkor októberben- novemberben lehet, hogy be kell zárjuk az üzemet, ugyanis a 300-400/eur/mwh energiaár mellett még a 8000 forint/kg koktélparadicsom ár is veszteséges lenne. Igaz, kizárólag a téli termesztésről beszélek, nyáron nincs ekkora energiaigény. A téli termesztés áramfelhasználásának költsége 30 százaléka a teljes költségnek - ez az elem ugrott meg a hatszorosára!"

Föld helyett kókuszrostban nőnek a palánták

Legutóbb, amikor Veresegyházon jártam, a város vezetői elkalauzoltak a high tech, fitokultúrás, magas fokú higiénia mellett működő üzembe. Itt föld elvétve se fordul elő, kókuszrostokban növekednek a palánták. A vizet, amivel locsolnak, állandóan ellenőrzik, és ami kicsöpög, azt is. Mindent számítógép vezérel, beállítja a hőfokot, tudja, mennyi fény és levegő kell ahhoz, hogy egyenletes pirosak legyenek a fürtös koktélparadicsomok. A kártevők ellen ragadozó poloskát és fürkészdarazsat vetnek be, a beporzást poszméh végzi. Nem használnak felesleges vegyszereket. 

A helyi termálkutakból kinyert vízzel üzemeltetik a fűtésrendszert, és még a lehűtött víz sem a szennyvízbe kerül, hanem visszasajtolják. Az öntözővizet összegyűjtik, és tisztítás után újrahasznosítják. A csomagolások újrafelhasznált papírból készülnek. Több mint ezer tonna szén-dioxidot használnak fel a fotoszintézis támogatásához. A vállalkozás már több magas rangú szakmai díjat elnyert.

A Cukorfalat a legédesebb

A cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta meg a világ élvonalába tartozó technológiával működő üzemet, ahol édes, ropogós, cseresznyényi paradicsomok teremnek. Csak az amatőr látja őket egyformának, a valóságban eltérő a fajtanevük: Piccolo, Cukorfalat, Bíborka, Csenge. Mintha ma divatos lányneveket vagy éppen desszertkreációk elnevezéseit sorolnánk. Ezeket szállítják aztán a hazai elegáns éttermekbe, szállodákba, üzletekbe, évszaktól függetlenül. Egyébként nemcsak pirosak, hanem feketék és sárgák is növekednek itt, a legújabb divat szerint.

Vajon mi lesz a sorsa? Fotó: Veresi Paradicsom
Vajon mi lesz a sorsa? Fotó: Veresi Paradicsom

„A zöldségek elképesztően titokzatosak. Ha egymás mellé rakunk egy nagyüzemi és egy háztáji paradicsomot, úgy tűnhet, nagyjából ugyanolyanok: pirosak, édesek, kerekek – de valójában belül nagyon is mások! A napérlelte, puha, illatos házi paradicsom már a génjeiben is eltér a boltitól” – olvasható egy blogon, eredetileg nem a veresi zöldségre vonatkoztatva, bár e mondatok ezekre is igazak. Csakhogy 2022 nyarán lecsót főzni százezrek számára luxus, legyen szó bármelyik fajtáról. A koktélparadicsom pláne luxus. Megmagyarázná ennek az okát? -  kérdeztem az ügyvezetőtől. 

"Ami a rendkívüli mértékű áremelést okozza, az a termelési költségek drasztikus emelkedése. Természetesen próbálunk minél hatékonyabban gazdálkodni, de egyszerűen lehetetlen mit kezdeni a sokszor 200-600 százalékos költség emelkedéssel."

Mennyiért adják el a terméket? 

Kereskedelmi átadói árainkat a hazai versenyjogi szabályokkal összhangban nem adhatják ki, azonban a webshopjukon tájékozódhat mindenki a közvetlenül a fogyasztó számára elérhető árakról. Ezen a felületen többször akcióznak, például a Csenge nevű fajtából, amiből a legfinomabb lecsót lehet főzni. Ez az olasz konyhaművészet legtöbbre tartott paradicsomfajtája, amelyet Európában - dél-amerikai magokból - először a Vezúv oldalában  termesztettek. Egy fürtön átlagban 9 bogyó terem. Mivel a bogyók kicsik, ebből bizony sok kell, és a lecsónak való mennyiséget nem tudja minden háziasszony megvásárolni. Az energia áremelés és a bérek növekedése vajon mennyiben befolyásolja ma az átadói árakat? 

A kulcskérdés az energia

"Mi nem szabad földön gazdálkodunk, tehát az energiaár a legjelentősebb tényező, de a termelési alapanyagoknál, kellékeknél is előfordulnak 200 százalékos áremelkedések. Ha mindent ráterhelnénk a fogyasztóra, gyakran 200-250 százalékos emelésre lenne szükség, amit nyilván lehetetlen érvényesíteni. A bérköltség növekedést hatékonyság-javítással, úgynevezett lean technikákkal kompenzáljuk. A munkavállalóink nagy része régóta velünk dolgozik, ők is átérzik vállalatunk jelenlegi helyzetét, ezért ezek a javító intézkedések mindig nyitott fülekre találnak" - válaszolja Márkus Zsolt.  

Sajnos az energiaárak miatt a 2021-es téli termesztésük is már veszélybe került. A zárt termesztési technológiának köszönhetően az időjárási körülmények negatív hatásai egész évben tompíthatók, a téli időszakban hiányzó fény pedig - az energiaár függvényében - az extra megvilágításnak köszönhetően pótolható.

A minap véletlenül  spanyol paradicsomot vásároltam – ma, amikor tudjuk, mennyibe kerül egy euró. Nem lehetne ezt valahogy kikerülni? - kérdeztük.

"Szerintem a hazai önellátás minden szempontból előnyösebb. Jelenleg a termelési kapacitás már elegendő a hazai hajtatott paradicsom termesztéshez – ez a piac telítődött, kizárólag néhány téli hónapban van szükség importra. 
Sokan cikkeztek arról, hogy megpróbálták kikeltetni a világűrt is megjárt paradicsom magvakat."

Az űrutazást nem kedvelte a paradicsommag

"Sajnos nem keltek ki, pedig nagyon drukkoltunk értük. A kontroll magok szépen kikeltek, úgyhogy nem mi rontottuk el az ültetést, valószínűleg az űrutazást nem élvezte a paradicsom." No meg azóta eltelt több évtized. Erről tudni kell, hogy az űrmagok annak idején a NASA kutatási projektjéből kerültek Magyarországra Schuminszky Nándorhoz, a Magyar Asztronautikai Társaság elnökségi tagjához, aki felajánlotta a különleges magvakat a cégnek.

A NASA más amerikai kutatóközpontokkal együtt indította el SEED II elnevezésű oktatási programját. Ennek keretében 1997. szeptember 25. és 1997. október 6. között a magok egy részét az Atlantis űrrepülőn a világűrbe juttatták, a másik részét száraz tartályban a floridai Key Largónál víz alá eresztették, míg a kontrollmagok maradtak a Földön.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!