7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A mostani Európa-bajnokságon üzleti szempontból többek között a kínai szponzorok dominanciája jelent újdonságot. Az eseményen számos megszokott támogatót váltottak fel kínai vállalatokkal. A csavar a történetben, hogy ezek a távol-keleti cégek ugyanakkor nem feltétlen az európai szurkolókat akarják meghódítani.

Sokáig a labdarúgás az európai és a dél-amerikai országok vetélkedésének terepe volt, mindenki más legfeljebb egy-egy meglepetésre volt képes, tartósan azonban sem az ázsiai válogatottak, sem az óriási piacnak számító Egyesült Államok, de még az európai klubcsapatokban egyre nagyobb számban feltűnő afrikai játékosok -, illetve az ő nemzeti csapataik - sem tudtak az élvonalba kerülni. Ennek megfelelően a nagy tornák szponzorai jellemzően olyan vállalatok lettek, amelyek vagy egyébként is globális óriások (mint az utóbbi hetekben az EB-n nagy médianyilvánosságot kapó Coca-Cola), vagy olyanok, amelyek jellemzően a nyugati világ lakosait célozzák meg.

Kiléptek a globális színpadra?

Ebből a szempontból sokak számára jelenthetett meglepetést, hogy az idei kontinenstorna a fent említett üdítőgyártó mellett a kínai vállalatok szponzorációjáról szól. Ráadásul nem egy-két fecske érkezett, hanem a támogatók között már-már túlsúlyba kerültek a távol-keleti cégek. Természetesen egyből széles körű szakmai vita kezdődött arról, hogy a kínai vállalatok az európai piac letarolására készülnek, vagy inkább hazafelé üzennek. Utóbbi alatt értendő egyrészt, hogy a hirdető vállalatok a kínai és ázsiai focirajongókat szeretnék ilyen módon is elérni, illetve részben jelezni azt is, hogy immár ők is globális „játékosok”.

Kínai nyelvű hirdetés a magyar-francia meccsen a Puskás Arénában (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Kínai nyelvű hirdetés a magyar-francia meccsen a Puskás Arénában (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

A fenti vitát nem lehet egyértelműen eldönteni, de az elmúlt napokban azért kaptunk némi muníciót ehhez. A hirdetők között ugyanis vannak olyan cégek, amelyek egyértelműen a fiatal urbánus közönségre lőnek, így például a rendkívül dinamikusan terjeszkedő közösségi média, a TikTok. A vásárlóik, felhasználóik szokásait folyamatosan mérő vállalatok pedig ezt a csoportot nyitott, toleráns célközönségként tartják számon, így a nekik szóló hirdetések is ilyen üzeneteket hordoznak.

A nyugati cégek ügyesen egyensúlyoznak az elvárások és a profitcélok között

Noha szokás arról beszélni, hogy sok vállalat a nyugati világban milyen előremutató, progresszív módon viselkedik akár a demokrácia, akár a (bármiféle másság) elfogadása kapcsán, a valóság inkább az, hogy a vásárlóik, illetve az általános társadalmi elvárásoknak igyekeznek megfelelni. Néhány éve például az USA-ban felerősödő faji egyenlőtlenség elleni mozgalmak mellett kiálló sportszergyártó, a Nike lépése komoly felhördülést keltett, ám az elemzők már akkor rámutattak, hogy itt nem csupán egy bátor lépésről van szó, hanem egy nagyon átgondolt üzleti stratégia mentén szerepeltette hirdetésében a vállalat az amerikai himnusz alatt letérdelő NFL játékost, Colin Kaepernicket a hirdetésében.

Tudta a Nike, hogy nem kockáztat nagyot Kaepernick-kel (Forrás: Nike - YouTube)
Tudta a Nike, hogy nem kockáztat nagyot Kaepernick-kel (Forrás: Nike - YouTube)

Arra is láthatunk példákat, hogy egyes cégek a nyugati világban progresszíven viselkednek, de ha a pénz azt diktálja, akkor a demokráciára fittyet hányó piacokon „becsicskulnak”. A legjellemzőbb példa erre talán Hollywood, a filmiparban érintett vállalatok az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is igyekeznek nagyon előremutató módon viselkedni (más kérdés, hogy a #Metoo mozgalom éppen ezen a területen elkövetett szexuális visszaélések révén kapott erős médiavisszhangot), ám amikor a profitérdekek mást diktálnak, akkor Kínában a demokrácia hiánya, a kisebbségek üldözése kapcsán nem csak, hogy nem emelnek szót, de a kritikusan megnyilvánuló színészeket igyekeznek elhallgattatni.

Természetesen a cégkultúra, a menedzsment és sok egyéb szempont függvényében lehetnek olyan vállalatok, amelyek nem csak az üzleti érintettségük, hanem meggyőződésük révén is érzékenyek. Így például a H&M svéd divatárulánc idén felvállalta Kínával a konfliktust. A H&M ugyanis tavaly év végén azt jelentette be, hogy nem használnak a jövőben olyan gyapotot, amely Hszincsiangból tartományból származik. Azt ugyanis független jelentések szerint az ujgur kényszermunkásokkal állítják elő. Erre válaszul a márka bojkottálására szólították fel Kínában az embereket, nemzetközi dezinformációs kampányt indítottak, sőt a kínai vezetés gyakorlatilag megfenyegette a H&M-et, jelezve, hogyha a Hszincsiangból származó gyapot és pamut nem kell nekik, akkor készüljenek arra, hogy a termékeik forgalmazását korlátozni fogják.

Mennyire nyitottak a foci-Eb szponzorai?

A fenti kitérő után pedig térjünk vissza a labdarúgó-Eb szponzoraihoz. Ha megnézzük a fő támogatók névsorát, egyértelmű, hogy a kínai vállalatok nagyot léptek előre, hiszen a tíz kiemelt partner felét teszik ki. A fent említett TikTok mellett az elektronikai készülékeket (például tévéket) gyártó Hisense, az Alibaba fizetési rendszerekkel foglalkozó leánycége az Alipay, a torna hivatalos blockchain partnere, az Antchain és az okostelefonokat készítő Vivo is kínai.

Ezeknek a vállalatoknak, ahogy a többi partnernek is megjelenik a logója, üzenete a pályák melletti digitális kivetítőkön. Ugyanakkor míg

a Volkswagen, vagy a Booking hirdetései a Pride hónapra való tekintettel napok óta szivárványszínben pompáznak, addig a kínai vállalatok ezt nem merték felvállalni.

Ennek pedig a szakértők szerint fontos üzenete van. Az ügyben persze egy érdekes mellékszál és az UEFA kettős játékát mutatja, hogy amikor a müncheni Allianz Arena szivárványszínű kivilágítása társadalmi üzenetként került elő, akkor a szervezet tiltakozott, amikor viszont a százmilliókat kicsengető szponzorok jelezték ilyen irányú igényüket, akkor a „befogadó UEFA” azonnal készségesnek mutatkozott erre.

Szivárványra váltott a Booking a belga-portugál meccsen (Forrás: Youtube)
Szivárványra váltott a Booking a belga-portugál meccsen (Forrás: Youtube)

A kínai vállalatok hirdetései kapcsán persze látni kell, hogy ők is egyfajta kényszerpályán vannak, hiszen miután az állam a vallási, faji, nemi kisebbségeket elnyomja, az érintetteket nem egyszer „átnevelő” munkatáborokba zárják, ez a cégek számára kijelöli a lehetséges mozgásteret. A párt pedig éppen az egyik legbefolyásosabb cégvezetővel statuált példát, amikor az Alibaba, illetve annak nagyhatalmú tulajdonosával Jack Ma-val szemben felléptek. Így a kínai vállalatok aligha akarnak szembe menni a hivatalos politikai irányvonallal.

Emiatt viszont vélhetőleg a divatot diktáló felhasználók körében nem lesznek annyira népszerűek, mert az internetes népítélet a korábban megszokottnál sokkal gyorsabban tud felkapni embereket, s ha úgy adódik, akkor ez pillanatok alatt el is söpri őket, amikor megfordul a hangulat. Éppen ezért a véleményvezérek többsége is igyekszik odafigyelni, hogy a mások által ciki vállalatokhoz hogyan viszonyuljon.

A fentiekből pedig az következik, hogy a kínai cégek a mostani Eb-n való részvétellel ugyan demonstrálni tudják, hogy globális szereplők, ugyanakkor a nyugati piacok meghódítását nem feltétlen szolgálja az Eb-n való részvételük. Arra is érdemes egy mondat erejéig kitérni, hogy a hirdetések között volt kínai nyelven megjelenő üzenet, ami biztosan nem az európai szurkolóknak szólt.

Mindez persze nem azt jelenti, hogy a szponzorációra fordított összegek kidobott pénzek lennének, már csak azért is, mert a kontinensviadal Kínában is nagyon népszerű. A South China Morning Post például arról számolt be, hogy a 2016-os Eb-nek Kínában összességében 424 millió nézője volt, és a portugál győzelmet hozó döntőt 56 millióan látták. Így pedig összességében még úgyis megérheti a kínai vállalatoknak a megjelenés, hogy az európai fogyasztók körében nem ők lesznek a legmenőbb cégek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!