4p

A Domestore feltőkésítésének okáról azonban nem hajlandóak nyilatkozni az érdekeltek.

Kevés olyan befektető van Magyarországon, aki évtizedes távlatban a topon tudott maradni; Leisztinger Tamás egy közülük. Az elméleti fizikus végzettségű üzletember már a kilencvenes években kivívta a tiszteletet - adott esetben az ellenszenvet - üzleti partnerei körében, roppant szívós - az érintettek egy része szerint inkább a kegyetlen jelzővel leírható - üzletpolitikájával. Azokban a daliás időkben kárpótlási jegyekkel, vállalatfelvásárlásokkal gyarapította vagyonát, majd egyre biztosabban vetette meg a lábát különböző iparágakban, egy időben a Budapesti Értéktőzsdében is volt érdekeltsége, majd az Orbán-korszakban a sport felé is nyitott: hosszú évekig ő határozta meg a miskolci - pontosabban a diósgyőri - sportéletet, amíg a közelmúltban szakításra nem került sor.

Orbán Viktor miniszterelnök és Leisztinger Tamás, a DVTK (akkori) többségi tulajdonosa a klub labdarúgó-edzőközpontjának átadásán 2016-ban (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
Orbán Viktor miniszterelnök és Leisztinger Tamás, a DVTK (akkori) többségi tulajdonosa a klub labdarúgó-edzőközpontjának átadásán 2016-ban (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Leisztinger nagy harcosnak számít az üzleti életben, iparági pletykák szerint nem teljesen önként engedte át szállodáit a NER-nek, és a diósgyőri labdarúgás finanszírozásában sem azért vállalt pusztán szerepet, mert egyébként szereti és állítólag magas szinten űzi ezt a sportágat. Az adott politikai helyzetben ez felvállalandó döntés volt - szólt a városi pletyka abban az időben.

E kiterjedt cégbirodalom egyik alapköve a Domestore Gazdasági és Üzletviteli Tanácsadó Kft., amely 59 vállalkozásban van jelen itthon és külföldön (ennyi leányvállalatot sorolnak fel a 2019-es évről szóló beszámoló kiegészítő mellékletében, és akkor még nem esett szó a közös vezetésű és társult vállalkozásokról), köztük olyan kulcsfontosságú Leisztinger-cégek mögött áll, mint az Arago Befektetési Holding Zrt., vagy a tőzsdén forgó Forrás Nyrt. 

Ami tehát a Domestore-ban történik, annak jelentősége van a Leisztinger-cégbirodalom jövőjét illetően.

Márpedig most történt: a diósgyőri visszavonulással szinte egyidőben közel 4 milliárd forinttal emelték meg a cég jegyzett tőkéjét. A cégnyilvántartás szerint 2020. október 7. hatállyal az addigi 13,6 milliárd forintról 17,579 milliárd forintra nőtt a Domestore jegyzett tőkéje.

A 4 milliárdos tőkeemelés, ha nem is számít rendkívülinek a magyar cégvilágban, mindenképpen a méretesebbek közé tartozik, ezért kérdéseket küldtünk a megadott e-mail címre, hogy tájékoztatást kérjünk Leisztinger Tamás terveiről, a tőkeemelés hátteréről, egyben interjút is kértünk az üzletembertől. A mailcím alapján a megkeresésünk Hidasi Emesénél, a felügyelőbizottság tagjánál landolhatott.

A válasz tömör és egyértelmű:

Köszönjük a megkeresést, nem kívánunk nyilatkozni.

A Domestore egyébként két éve (ennél frissebb üzleti eredmény nincs) 28,3 millió forintos árbevételt ért el, de a profilja (üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás) miatt nem ez határozza meg a cég eredményességét. Ekkora árbevétel mellett is 278,1 millió forintos üzemi eredményt értek el 2019-ben, az adózott eredmény pedig még nagyobb, 771,7 millió forint lett. Ami némi gyógyírt jelenthetett az egy évvel korábbi 1,8 milliárd forintos veszteségre.

Mindjárt más nagyságrendeket kapunk, ha a konszolidált számokat nézzük. Ez alapján a csoport mérlegfőösszege meghaladta a 100 milliárd forintot 2019-ben, árbevétele a 17 milliárdot, a korrigált adózott eredmény pedig 541,7 millió forint volt két éve.

A Domestore köré épült cégháló (melynek nem egy tagja tulajdonosként jelen van a Domestore-ban) jól visszaadja, mi mindenben lát üzletet Leisztinger Tamás. Ebben a körben találjuk például a barcelonai bejegyzésű Chimney Cake nevű vállalkozást, amely - ha nem tévedünk nagyot - az utóbbi időben megint népszerűvé vált kürtőskalács bizniszre állt rá. De van itt romániai, amerikai, szlovén bejegyzésű cég is, valamint a nehézipari, szállodaipari, agrár- és egészségipari érdekeltségek is szerepelnek a listán, csakúgy, mint a sportvállalkozások (amelyekkel kapcsolatban időközben megszülettek a tulajdonosi döntések). Nem mellékesen Leisztingernek médiaipar befektetése is van, a Népszava kiadója, a XXI. század Média Kft. is hozzá tartozik. Arról majd a 2020-as beszámolóból alkothatunk képet, hogyan alakult át a cégbirodalom egy évvel később. Akkor tudjuk meg azt is, mennyi embernek adott munkát a Domestore-birodalom; ahol 2019-ben összesen 1069 embert foglalkoztattak. 

(Lapunk tárta fel tavaly ősszel a BKV buszbérlési beszerzésével összefüggésben, hogy a pályázaton nyertesnek kihozott, offshore hátterű cég mögött a Leisztinger-birodalom fontos emberei találhatók meg. Cikkünk nyomán a főváros elállt a pályázattól.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!