5p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felpörögtek az események a Közös Agrárpolitika (KAP), benne a támogatási rendszer reformjával kapcsolatban, miután Ursula von der Leyen bemutatta az ágazati szereplőkkel indított stratégiai párbeszéd zárójelentését és annak ajánlásait.

Nem maradtak pusztába kiáltott szavak az év eleji agrártüntetések követelései, amelyekért traktorok ezreivel vonultak utcára a fenntarthatósági szabályok miatt ellehetetlenült uniós gazdák. Az Európai Bizottság (EB) régi-új elnöke, Ursula von der Leyen a napokban mutatta be a januárban 29 ágazati szereplővel indított stratégiai párbeszéd zárójelentését és annak ajánlásait a Közös Agrárpolitika újabb, gyökeres átalakításra.

Az európai zöld megállapodás (European Green Deal) szellemében született jelenlegi Közös Agrárpolitika új támogatási rendszerét tavaly indította el  az Európai Bizottság segítve a fenntarthatóbb, klímasemlegesebb gazdálkodást. A fenntarthatósági törekvés azt szolgálja, hogy az EU 2050-re klímasemlegessé válhasson, miután az üvegházhatású gázok kibocsátását 2030-ra 55 százalékkal csökkenti. A zöld célok érdekében született agrárszabályozás azonban mindmáig súlyosan sérti a gazdák érdekekeit, amely a múlt év végi és idei agrárdemonstrációkhoz vezettek.

A javaslatcsomag meghatározó eleme a 387 milliárd eurós uniós agrárbüdzsé legnagyobb tétele: az agrártámogatási rendszer radikális átalakítása. A tervezet szerint megszűnne a jelenlegi területalapú támogatás, amit a rászorultsági támogatás váltana fel. Ezt a bevételei alapján leginkább rászoruló gazda kapja. Az agrártámogatások zöme ugyanis a jelentés szerint jelenleg nem a termelőkhöz, hanem a bankok és befektetőkhöz - itthon főleg a területet bérbe adó földtulajdonosokhoz - kerül. 

Több jogcímnél, például az induló fiatal gazdák esetében, egy 3 milliárd eurós keretű kedvezményes hitel váltaná ki a támogatást. Az Európai Beruházási Bank pedig speciális agrárhitelcsomagot hozna létre a termelők finanszírozására.

Az agrárkassza ügyében mindenképpen lépni kell, mert szakértői becslések szerint az uniós támogatások reálértéke az elmúlt évek inflációjával egyharmadával csökkent, miközben a zöld átállás egyre nagyobb kiadást jelent. Ezért javasolja a tervezet, hogy ezt az EU ne a Közös Agrárpolitikából, hanem más forrásból finanszírozza. A tagországok is nagyobb szerepet kapnak például a terményárak alakításában, az árstabiltás, azaz a termelők jövedelembiztonsága érdekében. 

Fenntarthatósági megfontolásokból, és látva a vegántrendet, a tervezet a húsfogyasztás további csökkentésére is ösztönöz. Ezzel is késztet a szektor üvegházhatású gázkibocsátása felét adó állattenyésztés visszafogására, amelyben a tagállamoknak akár a telepek felvásárlásával, bezárásával is szerepet kaphatnak. A tervezet célzott termelői támogatást is javasol e gázkibocsátás mérséklésére és az átállásra az ökogazdálkodásra.

Ursula von der Leyen új “hatékony jutalmazási és ösztönzőrendszert” ígért a gazdáknak
Ursula von der Leyen új “hatékony jutalmazási és ösztönzőrendszert” ígért a gazdáknak
Fotó: Depositphotos

A gazdatüntetéseket is kiváltó zöld tervek előzetes megvitatására a tervezet szerint egy új konzultációs fórumot is létre kell hozni az ágazati egyeztetésére. Abban is érezhető a demonstrációk hatása, hogy Ursula von der Leyen a zárójelentést bemutató tájékoztatón a gazdáknak új “hatékony jutalmazási és ösztönzőrendszert” ígért a tisztességes és elegendő jövedelemhez. Mindezt olyan Közös Agrárpolitikával, amely egyszersmind fenntartható megoldás a klímaváltozás hatásainak enyhítésére.

A kocka el van vetve, mert  az új Európai Bizottságnak az első száz napban (2025 márciusáig) be kell mutatni a tervezet alapján születő új KAP ütemtervét, és az idén meg kell kezdeni a rendszer átalakítását. Kérdés, hogy ez a megint megreformált új Közös Agrárpolitika milyen hosszú életű lesz a 2023-ban indult előző után.

Budapesten egyeztettek a Közös Agrárpolitikáért felelős uniós főigazgatók

A Közös Agrárpolitikáért felelős uniós főigazgatók szerdai budapesti ülésen már a gyakorlati lehetőségekről is szó volt. Ahol elhangzott, hogy az év eleji gazdatüntetés sorozatot amúgy kiváltó szigorú fenntarthatósági szabályokat tartalmazó 2023-2027-es KAP Stratégiai Tervek végrehajtása jól halad. “Sikeres és összhangban van az előzetes tervekkel” – hangsúlyozta a szerdai ülésen Christina Borchmann, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságának Közös Agrárpolitikáért felelős igazgatója. Már mindegyik tagállamtól megérkeztek a jogszabályi határidőig az éves teljesítménybeszámolók, és ezeket egytől egyig elfogadták. A KAP módosítási javaslatok közül pedig 17-et már jóváhagyott a Bizottság – számolt be az igazgató.

E jó hírek ellenére a KAP és a stratégiai tervek rendszerének sürgető átalakulása is szóba került. A házigazda magyar elnökség is a KAP egyszerűsítését helyezte a találkozó középpontjába az uniós agrárminiszterek állásfoglalására hivatkozva, Az uniós szabályozási környezet megváltoztatásában pedig fontos szerepe van az agrártámogatási rendszer  tagállami működtetéséért felelős vezetők, szakértők tapasztalatának. “Ennek érdekében a tagállami stratégiai terveknek valóban stratégiainak kell lenni, a tartalmukat egyszerűsíteni, míg módosításukat gyorsítani kell" – indítványozta a magyar mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár. 

Feldman Zsolt szerint meg kell tartani a mezőgazdasági ágazat zöld átálláshoz való hozzájárulását, azonban ebben a folyamatban érdekeltté kell tenni a gazdálkodókat.

Érthető, ha az illetékes aggódik a rendszer működőképességéért és jövőjéért, hiszen Magyarországon a KAP Stratégiai Terv csak 5300 milliárd forintot felhasználásáról rendelkezik 2023-2027 között. Ebből 2900 milliárd forint az agrár- és vidékfejlesztési támogatás, amelynek csaknem felét a gazdaság fejlesztésére, bő egyharmadát környezeti és éghajlati célokra fordítja a kormány.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!