Nemcsak, hogy szeptember 1-jétől az önkormányzatok nem alkalmazhatják azt a korábban a Fidesz által hozott törvényt, hogy termőföldre nem szedhetnek be települési adót, hanem
az idei évre már beszedett földadót is vissza kell fizetniük
az adóalanyoknak – derül ki a péntek este megjelent Magyar Közlöny egyik kormányrendeletéből. Az intézkedés szerint a már megfizetett vagy beszedett adót október 1-jéig kell visszatéríteni, míg az idénre jutó adót az önkormányzat már nem szedheti be.
Bár a földadó tilalma Orbán Viktorék bosszúja, amiért Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely ellenzéki polgármestere is alkalmazta ezt az eddig törvényes adóformát, a rendelkezés elsősorban nem a Csongrád-Csanád vármegyei nagyvárost fogja nehéz helyzetbe hozni.
Lapunk korábban kigyűjtötte, hogy bár a földadó szabályozása településenként eltér, de legalább 56 olyan település van Magyarországon, mely egészen biztosan adóztatja a termőföldet, és közülük 13 olyan önkormányzat, ahol kormánypárti a polgármester.
Fenti cikkünkben azt is bemutattuk, míg Hódmezővásárhelyen a földadóból tervezett bevétel csupán 2,7 százalékát teszi ki a város közhatalmi bevételeinek (azaz a jogszabályi előíráson alapuló saját bevételeknek), aközben Hajdúnánáson, ahol a polgármester a Nemzeti Agrárkamara alelnöke, a fideszes Szólláth Tibor, ez az arány már 4,7 százalék, az ugyancsak fideszes irányítású Kondoroson pedig 12,2 százalék.
A legnagyobb gondot ez a visszamenőleges hatályú jogalkotás a földadóból élő aprófalvaknál fogja okozni. Korábbi cikkünkben rámutattunk, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Nyéstán a közhatalmi bevételek 83,3 százalékát biztosította a földadó, de 70 százalék fölötti az arány a Fejér vármegyei Nagyveleg, a Baranya vármegyei Bánfa, a Veszprém vármegyei Karakószörcsök és Kisberzseny vagy épp a Zala vármegyei Nagypáli büdzséjében is.
Lapunk megkeresésére április végén nyilatkozott több polgármester is. A választ adó településvezetők egyöntetűen azt mondták,
ők eddig jogszerűen alkalmazták a termőföldre kivetett települési adót, aminek törvényességét a kormányhivatal rendszeresen ellenőrizte is.
A földadóból származó bevételek felhasználásáról már eltérően nyilatkoztak. Volt olyan település, ahol a temetőt térkövezték le belőle, másutt pályázati önerőként tudták felmutatni, megint más közösségben azokat a földutakat tették rendbe belőle, melyeken a gazdák megközelítik termőföldjeiket.
A polgármesterek április végi cikkünkben még nem tudták megmondani, a kieső bevételt miatt hogyan kell módosítaniuk a költségvetésüket. Egyikük a vadászati jogosultjait szeretné adóztatni, másikuk az ebből a bevételből tervezett fejlesztéseket halasztaná el. Több polgármester akadt, köztük fideszes is, aki azt nyilatkozta, a bevételkiesést más adónem megemelésével kívánja majd pótolni.
Az az intézkedés, hogy az idei évre jutó, szeptember 1-jéig jogszerűen beszedett földadót visszamenőleges hatállyal kívánja visszaadni az Orbán-kormány az akár milliárdos vagyonnal rendelkező agrárbáróknak is, már alkotmányossági aggályokat is felvet.