5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fel kell oldani a kilakoltatási moratóriumot, mivel a hosszú ideje fennálló tilalom esetében mostanra a hátrányok kerültek túlsúlyba. A jegybank szerint ugyanakkor azt nem lehet hagyni, hogy az ingatlanpiacra ráöntsenek 90 ezer lakást, ezért portfóliótisztítási kvótát kell bevezetni a bankok számára. Mfor.hu-tudósítás.

A hazai pénzügyi közvetítőrendszer stabil, sokkellenálló-képessége megfelelő - állapítja meg szerdán ismertetett pénzügyi stabilitási jelentésében az MNB. A jegybank szakemberei ugyanakkor a kockázatokra hívták fel a figyelmet, hiszen a bankrendszer jelenleg nem támogatja kellően a gazdasági fellendülést, ami részben a nemteljesítő portfólió nem megfelelő kezelésének, részben pedig a bankadónak köszönhető.

Már káros a moratórium

"A hosszú ideje fennálló kilakoltatási moratórium olyan komoly feszültségeket vitt a rendszerbe, melyek feloldása már önmagában is kockázatokat jelent, de ezek kezelhetők" - emelte ki az MNB szerdai sajtóbeszélgetésén Nagy Márton, a pénzügyi stabilitásért felelős terület vezetője. A szakember szerint a moratórium feloldása fontos lépés lehet a bankok portfóliótisztítása felé.

Nagy Márton szerint minél tovább marad fenn a moratórium, annál komolyabb kockázatok fognak megjelenni, melyeket fel kell oldani. Ma már a moratórium hátrányai kerültek túlsúlyba, hiszen például a rendesen törlesztő ügyfeleknek is komoly felárat kell fizetniük a kilakoltatási tilalom miatt.

Az MNB adatai szerint a kilakoltatási moratórium feloldása nagyságrendileg 110 ezer hitelszerződést érinthet, melyek mögött 90 ezer ingatlan van. "Ha ezt egyben ráöntik a piacra, akkor az komoly ingatlanpiaci kockázatokat okozhat, melyeket kezelni kell. Ennek érdekében portfóliótisztítási kvótát kell bevezetni a bankok számára" - emelte ki Nagy Márton. A jegybank szakembere hozzátette: erre a kvótára nézve az MNB konkrét javaslatot is tesz majd, de fontos, hogy a kvóta rugalmas legyen, negyedévenként felül lehessen vizsgálni az ingatlanpiaci helyzet és a portfóliótisztítás függvényében.

"Az előrejelzések szerint a nem teljesítő hitelek állománya a moratórium után is tovább fog emelkedni, hiszen a bankok portfóliótisztítása csak lassú lesz" - emelte ki Nagy Márton.

Messze még a hitelezés felfutása

"A vállalati hitelezésben egyelőre nem látszik fordulópontra utaló jel, továbbra is csökken a hitelkihelyezés" - emelte ki Nagy Márton a szerdai sajtóbeszélgetésen. A vállalatok jelenleg kettős sokknak vannak kitéve: egyrészt a makrogazdasági körülmények miatt csökken a vállalatok hitelképessége, másrészt a bankok is szigorítanak feltételeiken.

A szigorítás oka 2008-2009-ben a likviditáshiány volt, mostanra a kockázati tolerancia és a tőkehelyzet került előtérbe az okok közül. Tőkeoldalon ugyanis egyre jobban csökken a tőkemegfelelés feletti tőkepuffer a bankoknál, amiben jelentős szerepe van a bankadónak is. A fentiek függvényében az MNB szakértői szerint jelentősen kitolódhat a vállalati hitelezés felfutása, legkorábban 2011 végén lehet növekedés.

A lakossági hitelállomány esetében is folyamatos csökkenés figyelhető meg, ráadásul ez egyre gyorsul. A háztartások esetében azonban a keresleti oldal dominál a visszaesésben, hiszen a munkaerőpiaci körülmények csak lassan javulnak és a svájci frank is tartósan erős. Éppen ezért ezen a téren még jobban kitolódhat a hitelezés beindulása, a szakemberek csak 2012 végére várják a fellendülés kezdetét.

"A vállalatok esetében tehát nyolc, a háztartások esetében pedig 10-11 negyedévvel követheti a hitelezés felfutása a gazdasági növekedés beindulását. A régióban hazánkon kívül csak a balti országokban nem történt még meg a fordulat ebből a szempontból" - hangsúlyozta az MNB pénzügyi stabilitásért felelős vezetője.

"Maga a körültekintő hitelezés elég lehet a kockázatok kezelésére, ezért mi üdvözölnénk az euróalapú jelzáloghitelezés tiltásának feloldását" - mondta a jegybank szakembere az mfor.hu kérdésére. Ugyanakkor szerinte szigorítani kellene ezzel egyidőben az MNB 2009-es javaslatának megfelelően, hiszen az ügyfeleket csak a jövedelemarányos törlesztőrészlet maximálása óvja meg a kockázatoktól. Emellett fontos lenne, hogy ha újra beindul az euróhitelezés, akkor az áttekinthető legyen, ami vagy egy referenciakamatot és egy fix kamatfelárat, vagy egy hosszútávon fix kamatot kellene, hogy jelentsen. A fenti szigorú feltételek miatt a jegybank szerint az euróhitelezés visszaállítása sem lenne jelentős hatással a hazai hitelezés felfutására.

Trükköznek a bankok az átstrukturálással?

A jegybank szakemberei szerint a hazai bankok nem minden esetben kezelik megfelelően a nem teljesítő hiteleket, ami részben a bankok, részben pedig a szabályozó hatóságok hibája. Éppen ezért a pénzügyi stabilitási jelentésben is kiemelik, hogy a hitelátstrukturálás esetében felül kell vizsgálni az értékvesztés-képzés szabályait és szükség esetén szigorítani kell azokat.

A hitelátstrukturálás eredeti célja ugyanis az ügyfelek törlesztőképességének visszaállítása lenne, átlagban egy éves átmeneti időre csökkentik a pénzintézetek 30-40 százalékkal a törlesztőrészleteket. Ilyen esetben kevés értékvesztést kell képezni a jelenlegi szabályok szerint, a hitelállomány arányában minimum egy százalék ez az előírás, holott átstrukturálás nélkül az a hitel bedőlt volna.

"A banknak tehát megéri átstrukturálni, hogy javítsa eredményét, ne kelljen nem fizetőbe tennie a hitelt és nagyobb értékvesztést képeznie. Ez főleg azokban az esetekben figyelhető meg, amikor többször átstrukturálják ugyanazt a hitelt, ez rejtett kockázatokat hordozhat a bankok számára" - hangsúlyozta Nagy Márton. Ráadásul ilyen esetben a bank nem tisztítja meg portfólióját, pedig az úgy felszabadított összeg növelhetné a hitelezést, éppen ezért a többszörös átstrukturálások esetében magasabb értékvesztési kötelezettséggel kell ösztönözni a bankokat.


Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!