Nemcsak a hazai szakemberek álltak értetlenül a magyar meddőségi klinikák államosítása előtt, de az Európai Bizottságnak is feltűnt a lépés indokolatlansága. Ennek következményeként 2024 márciusában kötelezettségszegési eljárást indítottak hazánk ellen.
A Bizottság szerint ugyanis európai jogot sért az orvosilag asszisztált reprodukcióra bevezetett szabályozás. Egész pontosan a 2019-ben megkezdett, és Magyarország első lombikklinikájával, a Kaáli Intézetekkel elindult felvásárlások keltették fel az Európai Unió figyelmét.
Ennek értelmében kizárólag állami intézményben lehet lombikbeültetést végezni. Brüsszel azt is kifogásolja, hogy a magyar jogszabályok módosítása következtében a magánszereplők számára kiadott valamennyi engedély megszűnt.
A magyar szabályozás annak ellenére korlátozta az orvosilag asszisztált reprodukciós eljárásokhoz való hozzáférést hazánkban, hogy az ilyen szolgáltatások kínálata már addig is jelentősen szűkebb volt, mint más, hasonló méretű tagállamokban.
A Bizottság szerint az említett korlátozás nem igazolható semmilyen közérdekű megfontolással, ezért indított eljárást Magyarország ellen.
Az Európai Bizottság március 13-i levelében két hónapos határidőt szabott a kormánynak a válaszadásra, valamint arra, hogy orvosolja a hiányosságokat. A határidő lejáratakor kérdésünkre a Belügyminisztérium lapunkat arról tájékoztatta, hogy a felszólításra viszontválaszukat a kormány határidőben, 2024. május 13-án megküldte, ám annak tartalmáról nem árultak el semmit.
"A levélben a kormány részletesen kifejtette jogi érveit a megkeresésben foglaltakkal kapcsolatban, de figyelemmel arra, hogy folyamatban lévő eljárásról van szó, a válaszlevél tartalmáról további tájékoztatást nem áll módunkban adni” – írták.
Azóta azonban eltelt három hónap, ezért arról érdeklődtünk az Európai Bizottságnál, rendben megérkezett-e a levél, véleményezték-e már annak tartalmát, elfogadták-e a magyar kormány államosítással kapcsolatos válaszait és érveit vagy sem, illetve várható-e újabb lépés a kötelezettségszegési eljárást illetően?
Az Európai Bizottság sajtószolgálata válaszában arról tájékoztatta lapunkat, hogy:
„A Bizottság megkapta a választ, és jelenleg épp elemzi azt. Az eljárás következő lépései és azok időzítése a függőben lévő elemzés eredményétől függenek."
Magyarországon a meddőségi centrumokat 2019 karácsonya előtt kezdték el rohamléptékben államosítani, amikor a kormány bejelentette, hogy állami kézbe vesz hat meddőségi magánklinikát és ingyenessé teszi a szűrővizsgálatokat, a kezeléseket, illetve a hozzájuk kapcsolódó gyógyszereket. 2021-ben pedig törvényt hoztak róla, hogy 2022. július 1-jétől csak az állami meddőségi centrumokban lehet mesterséges megtermékenyítést végezni Magyarországon.
És bár a kormány rendre azt kommunikálja, hogy a jóval több beavatkozásból több lombikbaba is született, időközben az is kiderült, hogy a számok azt mutatják, öt év alatt sem igen sikerült megnövelni a korábbi lombikszületések számait, melyről itt írtunk legutóbb: