8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Múlt év óta igen jelentős hatást gyakorol az életünkre magas infláció, és az áremelés a magánegészségügyi szoltáltatásokat sem kerülte el. Minél kevesebb a pénzünk, annál fontosabb, hogy spórolni tudjunk, és így egyre jelentősebb szerephez jutnak az egészségpénztárak.

Magyarországon gyakran privilégiumként emlegetik az ingyenes orvosi ellátást, pedig a magyar lakosság az egészségügyi kiadásainak csaknem 30 százalékát saját maga finanszírozza. Ezzel pedig nemcsak a régióban vagyunk előkelő helyen, hanem egész Európában. Ez a mérték az európai uniós átlag duplája.

A Prémium Egészségpénztár tájékoztatása alapján évente több mint ezermilliárd forintot költünk az egészségünkre. Ennek nagyjából a fele a magánorvosi keretek között végzett járó- és fekvőbeteg-ellátás, a fogászat, az egynapos műtétek, a diagnosztikai és a szűrővizsgálatok. A másik felét gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök vásárlása teszi ki.

A Prémium felmérése szerint az elmúlt évben Budapesten átlagosan 13,6 százalékkal nőttek az igénybe vett szolgáltatások árai, míg vidéken ennél is jóval nagyobb mértékű, 36,5 százalékos drágulást tapasztalhattunk. Ez pedig felértékeli az öngondoskodás, benne az egészségpénztárak szerepét.

Jelentősen nőttek a magánorvosi szolgáltatások árai

Az ugyanis nem feltétlenül alternatíva, hogy ne járjunk magánorvoshoz. A komoly áremelések ellenére is sokan vannak, akik magánellátás keretein belül gyógyulnának inkább. A betegek most már nem feltétlenül a kényelem és a rájuk irányuló nagyobb figyelem miatt választják a magánrendelőket, hanem azért, mert az állami rendszerben gyakran óriási várólistákkal szembesülnek.

Míg a magánorvosnál akár napokon vagy egy-két héten belül időpontot kapnak egy-egy vizsgálatra, és a rendelőben is alig kell várakozniuk, az állami rendszer elérhetősége igen rossz. Sok esetben időpontot sem lehet foglalni, kiváltképp nem online, és ha mégis, akkor csak hónapokkal későbbre.

Így a magánorvos nem szolgáltatásbővítő ellátás többé, hanem az orvosi ellátórendszer szerves és fontos része, amely nagy mértékben tehermentesíti az állami egészségügyet. Ez nem csak a nőgyógyászati vizsgálatokra értendő, amelyeket egyébként is sokan már régen is magánban végeztettek el. 

A betegek számára pedig nem luxus a magánorvos, hanem gyakran az egyetlen módja annak, hogy időben megfelelő ellátáshoz jussanak. A probléma csupán annyi, hogy ezt saját zsebből kell fizetniük.

Most még fontosabb az öngondoskodás

Ha pedig minden másra is többet kell költenünk, akkor különösen fontos, hogy spóroljunk az egészségügyi kiadásainkon. Az Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2022-ben az egészségpénztári tagok 65 milliárd forint értékű szolgáltatást vettek igénybe, 5,6 milliárddal többet, mint előző évben. Pedig a bázis is magas volt, hiszen 2021-ben is 7,1 milliárd forint volt az emelkedés, míg az azt megelőző években lényegében stagnált az egészségügyi költés.

Ezen belül is jelentősen nőttek a magánegészségügyi kiadások. Míg 2012 és 2015 között 10-11 milliárd forintot fordítottak magánorvosra a háztartások, 2021-ben már 19 milliárdot, 2022-ben pedig 22 milliárdot.

De miért éri meg egészségpénztárból orvoshoz járni?

„Az egészségpénztári befizetések 20 százalékát, legfeljebb 150 ezer forintot visszaigényelhetünk a személyi jövedelemadónkból” – avat be a részletekbe Simondán Eszter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az egészségpénztárhoz tehát egy állami támogatás, egy adóvisszatérítés kapcsolódik.

Az egészségpénztár egy különleges megtakarítási forma – mondja a szakértő. Itt ugyanis nem a felhalmozás a lényeg. Akkor járunk a legjobban, ha a pénztárba befizetett pénzünket költjük is, azaz, ha az egészségünkre fordított kiadás révén minél tovább egészségesek maradunk.

Mivel pedig az adóvisszatérítést a befizetett összeg, és nem a kiadások vagy a számlánkon lévő egyenleg után kapjuk, az akkor is jár, ha a pénzt már a következő napon elköltjük. Ez alól két kivétel van. 

Az nem igazán alternatíva, hogy ne járjunk magánorvoshoz. Fotó: Depositphotos
Az nem igazán alternatíva, hogy ne járjunk magánorvoshoz. Fotó: Depositphotos

Ha csak a befizetések alapján nem jönne össze a maximális, 150 ezer forintos adókedvezmény, azt két módon is növelhetjük. Az egyik ilyen lehetőség, ha prevenciós szolgáltatásokat veszünk igénybe. Ilyen például az, ha orvosi javaslat alapján szűrővizsgálatokra járunk, ekkor 10 százalék adóvisszatérítést igényelhetünk. Szintén 10 százalék jár, ha a pénztárban tartott pénzünket két évre lekötjük.

Vannak persze olyan helyzetek, amikor nagyobb összegre van szükségünk, például egy kisebb műtéthez, magánkórházi szüléshez vagy fogászati kezeléshez, és erre hosszabb időn keresztül gyűjtenénk. Ekkor sem kell attól tartanunk, hogy a pénztárban tartott pénzünk elveszíti az értékét, hiszen a pénztárak a náluk tartott vagyont befektetik, és az után negyedévente hozamot fizetnek.

Befektetést jelenleg persze találunk ennél jobbat is, de ha valaha is költünk saját zsebből az egészségünkre, akkor már megéri egészségpénztári számlát fenntartani. Az idei befizetéseink miatt ugyanis ingyen lesz majd jövőre mondjuk egy teljes fogaszati kezelésünk. Lényegében megvédhetjük az egészségügyi kiadásainkat az inflációtól, és kivédhetjük a magánorvosi szolgáltatások drágulásának hatását.

Hogyan használjuk?

Egészségügyi szolgáltatások költségét akkor számolhatjuk el az egészségpénztárban, ha a szolgáltató a pénztár szerződött partnere. Az egészségpénztárak igyekeznek minél több szolgáltatóval szerződést kötni, és a nagyobb rendelők szinte biztos, hogy a legtöbb egészségpénztárral kapcsolatban állnak. Ezen felül a pénztárak a tagok ajánlásait is szívesen veszik, és igyekeznek folyamatosan bővíteni a szerződött partnereik listáját.

Az egészségpénztár kalkulátor részletek pontjában meg lehet nézni, hogy egy adott pénztárnak hány szerződött partnere van. Akár független oldalon foglalunk időpontot, akár a rendelő honlapján vagy telefonon, érdemes ellenőrizni, hogy az adott helyen fizethetünk-e az egészségpénztári számlánkról. A legtöbb pénztár oldalán van szolgáltatókereső, ahol ezt könnyedén megtehetjük.

Hogyan fizessünk egészségpénztárból?

Az egészségpénztárból kétféleképpen fizethetünk. Ha kártyaelfogadó helyen vásárolunk vagy veszünk igénybe szolgáltatást, akkor közvetlenül az egészségpénztári számlánkhoz tartozó kártyánkkal is fizethetünk. Ez ugyanúgy működik, mint egy bankkártya.

Ha az egészségkártyánkat nem használhatjuk, akkor a termékről vagy a szolgáltatásról számlát kérhetünk. Termékről a saját, szolgáltatásról pedig a pénztár nevére kérjük a számlát, amelyen a pénztári tagkódunkat is fel kell tüntetni.

Egy idén tavaszi jogszabályváltozás lehetővé teszi, hogy – a termékszámlákhoz hasonlóan – a szolgáltatásokról készült számát is elküldhessük a pénztárnak elektronikusan, így postáznunk sem kell. Az egészségpénztár napokon belül visszautalja a pénzt az egészségszámlánkról a bankszámlánkra.

Ismerjük meg az egészségpénztár szolgáltatásait!

Az egészségpénztári szolgáltatások azonban nem állnak meg a gyógyszereknél és a magánorvosnál. Számos egyéb szolgáltatást is kínálnak a pénztárak, amelyekkel érdemes megismerkedni.

Több pénztárnál elérhető például egészségbiztosítás. Az OTP Egészségpénztár három választható csomagot is kínál, az alaptól a prémium szolgáltatásokat biztosítóig. Ezen felül pedig alacsony díjas egészségbiztosítást is kínál, alig több mint havi 100 forintért, amely kritikus betegségekre, egynapos sebészetre és nagyértékű diagnosztikai vizsgálatokra nyújt fedezetet.

A Patika Egészségpénztár szintén három csomagot kínál, és nekik ráadásul különleges egészségkártyájuk is van. Ez a kártya lehetővé teszi, hogy akkor is fizethessünk vele, ha épp nincs megfelelő egyenleg az egészségpénztári számlánkon. Beállíthatjuk ugyanis, hogy amint az egyenlegünk egy bizonyos összeg alá esik, egy előre meghatározott összeggel feltöltődjön az egészségkártyánk.

Az IZYS Egészség- és Önsegélyező Pénztárnál pedig kétféle szűrővizsgálati csomagot is találunk, amelyeknek havidíja van, a családtagjaink számára is igényelhetjük, és évente vagy kétévente vehetünk részt a vizsgálatokon.

Több pénztárnak van mobilapplikációja, preferálja az elektronikus ügyintézést és biztosít bankkártyás befizetést. 

Érdemes tehát szétnézni, hogy mit tud a pénztárunk, vagy ha még nem vagyunk pénztári tagok, akkor választhatunk a nekünk fontos szolgáltatások alapján. Ne feledjük, hogy az egészség drága, de olcsóbbá tehetjük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!