3p

2338 éve, időszámításunk előtt 377-ben történt a világ első csődje - állítják a történészek. Akkor tizenegy görög városállam vált fizetésképtelenné, ezért most a görög államcsőd küszöbén sokan felemlegetik ezt az eseményt. Azóta persze nagyot fordult a világ, az államcsőd világbajnokai a franciák és a nigériaiak volt, utóbbi ország például az elmúlt ötven évben ötször jelentett fizetésképtelenséget. Mesél a múlt az mfor.hu-n.

A magáncsőd fogalma sokáig ismeretlen volt

Az ókorban sokáig ismeretlen volt a csőd fogalma, ugyanis ha valaki nem tudott fizetni a kölcsönei után, akkor ő és a családja elszegődtek rabszolgának hitelezőjükhöz, amíg a kölcsönvett összeget és kamatait nem dolgozták le. Ezt nevezték adósrabszolgaságnak, melyet sok görög városállam korlátozott legfeljebb öt évben, emellett az adósrabszolgák életét is védték, pedig ez a jog a "mezei" rabszolgákat nem illette meg.

A fentiek ellenére az ókori Görögországhoz kapcsolódik a világtörténelem első államcsődje: időszámításunk előtt 377-ben egyszerre tizenegy városállam vált fizetésképtelenné. Ők pedig nem tudtak adósrabszolgaságba menekülni, így azt történt, amire most is sokan számítanak: a városállamok nem tudták visszafizetni adósságukat, ezzel pedig hitelezőik jártak rosszul.

Ezt követően évszázadokig ritka volt a csőd intézménye, a középkorban került ismét előtérbe a probléma: 1542-ben Angliában született meg az első törvény, mely a csődről és a fizetésképtelenségről szólt. Nagyjából ezzel egyidőben dokumentálták a csőd fogalmát először Kelet-Ázsiában is, ahol a dolgot azzal súlyosbították, hogy aki háromszor csődbe ment, arra halálbüntetést szabtak ki.

Kik a csődbe jutás világbajnokai?

A történelemkönyvek az első mai értelemben vett államcsődöt szintén a 16. századra teszik, akkor viszont nem aprózták el: II. Fülöp spanyol király összesen négyszer jelentett fizetésképtelenséget 1557-ben, 1560-ban, 1575-ben és 1596-ban. Azonban még ezzel sem a spanyolok a világbajnokok, ugyanis Franciaország 1558 és 1788 között összesen nyolcszor jelentett csődöt. Szintén a középkorban történt meg az, hogy az angolok többször is nehéz helyzetbe kerültek, 1600 előtt összesen három alkalommal szembesültek államcsőddel.

Az újkori államcsődök sorát Kína kezdte, akik a huszadik század első felében rögtön kétszer egymás után, 1929-ben és 1939-ben jelentettek fizetésképtelenséget. Az elmúlt évtizedek csúcstartója pedig Nigéria, mely hatalmas olajvagyona ellenére 1960 óta már ötször vált fizetésképtelenné. A legújabb korból az 1998-as orosz és a 2001-es argentin államcsőd emlékezetes, ezt a sort folytathatja 2011-ben Görögország.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!