A magáncsőd fogalma sokáig ismeretlen volt
Az ókorban sokáig ismeretlen volt a csőd fogalma, ugyanis ha valaki nem tudott fizetni a kölcsönei után, akkor ő és a családja elszegődtek rabszolgának hitelezőjükhöz, amíg a kölcsönvett összeget és kamatait nem dolgozták le. Ezt nevezték adósrabszolgaságnak, melyet sok görög városállam korlátozott legfeljebb öt évben, emellett az adósrabszolgák életét is védték, pedig ez a jog a "mezei" rabszolgákat nem illette meg.
A fentiek ellenére az ókori Görögországhoz kapcsolódik a világtörténelem első államcsődje: időszámításunk előtt 377-ben egyszerre tizenegy városállam vált fizetésképtelenné. Ők pedig nem tudtak adósrabszolgaságba menekülni, így azt történt, amire most is sokan számítanak: a városállamok nem tudták visszafizetni adósságukat, ezzel pedig hitelezőik jártak rosszul.
Ezt követően évszázadokig ritka volt a csőd intézménye, a középkorban került ismét előtérbe a probléma: 1542-ben Angliában született meg az első törvény, mely a csődről és a fizetésképtelenségről szólt. Nagyjából ezzel egyidőben dokumentálták a csőd fogalmát először Kelet-Ázsiában is, ahol a dolgot azzal súlyosbították, hogy aki háromszor csődbe ment, arra halálbüntetést szabtak ki.
Kik a csődbe jutás világbajnokai?
A történelemkönyvek az első mai értelemben vett államcsődöt szintén a 16. századra teszik, akkor viszont nem aprózták el: II. Fülöp spanyol király összesen négyszer jelentett fizetésképtelenséget 1557-ben, 1560-ban, 1575-ben és 1596-ban. Azonban még ezzel sem a spanyolok a világbajnokok, ugyanis Franciaország 1558 és 1788 között összesen nyolcszor jelentett csődöt. Szintén a középkorban történt meg az, hogy az angolok többször is nehéz helyzetbe kerültek, 1600 előtt összesen három alkalommal szembesültek államcsőddel.
Az újkori államcsődök sorát Kína kezdte, akik a huszadik század első felében rögtön kétszer egymás után, 1929-ben és 1939-ben jelentettek fizetésképtelenséget. Az elmúlt évtizedek csúcstartója pedig Nigéria, mely hatalmas olajvagyona ellenére 1960 óta már ötször vált fizetésképtelenné. A legújabb korból az 1998-as orosz és a 2001-es argentin államcsőd emlékezetes, ezt a sort folytathatja 2011-ben Görögország.
mfor.hu