A Kínán belüli részvény- és kötvénypiaci befektetéseket lehetővé tevő kvalifikált külföldi intézményi befektető (QFII) program kvótáinak növeléséről jelenleg is tárgyalnak az illetékesek - idézi a sanghaji értékpapírpiaci szaklap Jao Kangot (Yao Gang), a Kínai Értékpapír-felügyeleti Bizottság (CSRC) elnökhelyettesét.
A kínai vezetés 2003-ban indította el a QFII programot azzal a céllal, hogy ezen keresztül bonyolítsa le a külföldi intézményi befektetők Kínában való tőkepiaci beruházásait. A külföldi beruházóknak először a CSRC-hez kell engedélyért fordulniuk, ezután a devizafelügyeletért felelős szabályozószerv, a SAFE határoz meg kvótákat számukra.
A program jelenleg 30 milliárd dolláros összkvótával működik, március közepéig 129 intézményi befektetőnek összesen 24,55 milliárd dollár értékű kvótát osztottak ki, ebből 23-at idén, mintegy három milliárd dollár értékben. Ez azt jelenti, hogy a rendelkezésre álló keret mára alig 20 százaléka maradt kiosztatlan, a hullámzóan teljesítő kínai tőkepiacoknak ugyanakkor szükségük lenne a külföldi befektetőkre. A kvótabővítés mellett szól az is, hogy a kelet-ázsiai országból ráadásul a tavalyi negyedik negyedévben a 60 milliárd dollárt is elérte a nettó tőkekivonás értéke.
MTI