4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Történetének legnagyobb kihívásával néz szembe jelenleg az Európai Unió José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök szerint.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén az unió általános "állapotáról" szerdán elmondott beszédében a végrehajtó testület elnöke úgy vélte, nem csupán gazdasági és szociális válság sújtja az EU-t, de bizalmi válság is. Ez utóbbi leküzdéséhez szerinte elsősorban azt kell bizonyítani, hogy az uniós országok képesek megoldani a gazdasági nehézségeket.

A külső szemlélők is meg kívánnak bizonyosodni arról, hogy a sérülékenyebb tagállamok eltökéltek a reformok lefolytatására, a tehetősebbek pedig a további szolidaritásra - fogalmazott.

Beszélt Barroso a válság nyomán megerősödött nacionalista és populista veszélyről is. Ez utóbbi szerint már az unió fő vívmányainak korlátlan érvényesülését fenyegeti, mint a közös pénz és a személyek szabad mozgása.

A bizottság nem fogadja elé az állampolgárok jogainak megnyirbálását, a visszalépést az említett vívmányok területén - jelentette ki.

Hangsúlyozta azt is: nemzeti érdekek nem kérdőjelezhetik meg az EU egységét. Szintén nem szabad hagyni azt, hogy Európa széttöredezzen - tette hozzá.

Barroso emlékeztetett ara, hogy a mai Európai Uniót eredetileg a második világháború utáni törékeny helyzet stabilizálására, a tartós béke garantálására hozták létre. Az európai és a világbéke garantálásához ma is szükség van az európai együttműködésre - vélte.

Minden bizonnyal Barack Obama amerikai elnökre célozva Barroso arról is beszélt, hogy európai büszkeségét bántja, amikor más nemzetközi szereplők "atyáskodó tanácsokat" adnak az uniónak arra, hogy mit kell tennie a válság leküzdéséhez. Bizonyosságát fejezte ki, hogy az EU maga is meg tudja oldani a problémáit demokratikus intézményeinek, a központi szervekben és a tagországok vezetőiben meglévő politikai akaratnak köszönhetően.

A bizalom helyreállításához szerinte a gazdasági növekedés stabilizálására, igazi politikai vezetésre, fegyelemre és szolidaritásra egyaránt szükség van.

Meg kell teremteni a valódi gazdasági uniót, a lehető legszorosabb gazdaság és politikai egységet kell létrehozni - hangoztatta Barroso, bejelentve, hogy testület ezzel kapcsolatban újabb javaslatokra készül.

Felhívta a figyelmet arra, hogy mindehhez a döntéshozatal gyorsításáéra is szükség van az unióban. Ez pedig szerinte az EU szerződéseinek további módosítását is szükségessé teheti.

Barroso hangoztatta azt is, hogy Horvátország csatlakozásával az unió erősebbé válik. További támogatásáról biztosította az arab országokban zajló demokratikus átmenetet, és megerősítette, hogy az EU eközben nem feledkezik meg kelet-európai szomszédjairól sem.

A beszédet követő vitában felszólaló EP-képviselők többsége egyetértett azzal, hogy a válság megoldásához az unión belüli együttműködés fokozása fontos hozzájárulás lehet. Számos felszólaló hangoztatta ugyanakkor azt is, hogy az EU-nak az ígéretek után most már fontos lenne tettekkel alátámasztania elkötelezettségét.

A magyar képviselők közül Tabajdi Csaba (MSZP) egyebek között az "európai politikai elitek döntésképtelenségének és teszetoszaságának" szerepét említette meg a jelenlegi problémák között. Úgy vélte, nem elegendő a megszorítás politikája, amelyhez képest "az európai jobboldal, benne a magyar jobboldal nem tud mást". Szerinte elsősorban gazdasági növekedésre és munkahelyteremtésre van szükség.

Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz) azt emelte ki, hogy az adósságválság és a görög csődhelyzet kezelése még várat magára, bár az uniós szervek jelentős lépéseket tette a nemzetközi piacok megnyugtatása érdekében. Szerinte bizakodásra adhat okot, hogy az unió már végrehajtott a mostani helyzetben szükségeshez hasonló, "történelmi léptékű" ugrást. "Jelenleg is történelmi helyzetben vagyunk, hisz ma szavazunk a gazdaságirányítás alapjait újraértelmező, a közös gazdasági sikerek zálogát is magába foglaló hatos jogszabálycsomagról" - fogalmazott -, "ami azonban értelmezhetetlen a közös fizetőeszköz kellő stabilitása nélkül".

Gurmai Zita (MSZP) arra emlékeztetett: az európai integráció annak érdekében jött létre, hogy gazdasági virágzást hozzon, csökkentse a megosztottságot, és növelje Európa szerepét a világban. Egyetértett azzal, hogy az együttműködés eddigi eredményei külső és belső kihívások előtt állnak. Hangoztatta: az európai szolidaritás "hosszabb távon erősebbé tesz bennünket", és azt fenn kell tartani a válság ellenére is.

Morvai Krisztina (Jobbik) felszólalásában azt hangoztatta, változtatni kell azon, hogy a képviselők eltávolodtak azoktól, akiket képviselnek. Kifogásolta azt is, hogy azoknak, akik "alapjaiban kívánják megváltoztatni a rendszert és tiltakozni", rendőri brutalitással kell szembenézniük, "mint Magyarországon 2006 és 2010 között".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!