Ben Bernanke egyetemi előadását megelőzően a CNBC televíziónak adott interjúban kifejtette, hogy az Egyesült Államok gazdaságának rövid távon még számos nagy kihívással kell szembenéznie, különös tekintettel a magas munkanélküliségi rátára, ami mindenki számára érzékelhető probléma. Hosszabb távon azonban véleménye szerint a kilátások "nagyon jók", és végül normalizálódni fog a helyzet.
Bernanke egyetemi előadásában rámutatott, hogy az aranystandard rendszer hibái manapság leginkább a Kína által követett devizaárfolyam-rögzítési politika által okozott problémákban köszönnek vissza. Kínának az infláció veszélyével például pontosan a jüan árfolyamának dollárhoz rögzítése miatt kell szembenéznie - vélekedett, bár megjegyezte: a jüan árfolyama az utóbbi időben már rugalmasabban alakul a korábbinál.
A Fed monetáris politikájának bírálói közül többen az aranystandard bevezetését javasolják a jelenlegi gazdasági problémák megoldására. Az Egyesült Államokban a polgárháborútól egészen a 1930-as évekig az aranystandard rendszer volt érvényben, azaz a papírpénz értéke egy bizonyos mennyiségű aranyhoz volt rögzítve. Az aranystandard rendszert Franklin Delano Roosevelt kezdte felszámolni, majd véglegesen Richard Nixon elnök szüntette meg 1971-ben.
Bernanke úgy fogalmazott: "amennyiben a Fed gazdaságösztönző céllal csökkenti a kamatlábakat, az Kínában is a monetáris politika lazulását vonja maga után. Az alacsony kamatlábak azonban nem feltétlenül kedvezőek Kína számára" - mutatott rá. "Kínának inflációs veszéllyel kell szembenéznie éppen azért, mert monetáris politikája az amerikait követi le."
Bernanke megjegyezte, hogy érti, miért tartják többen is vonzónak az aranystandard rendszert, figyelmeztetett azonban, hogy ilyen monetáris rendszer már soha többé nem lesz, eljárt felette az idő, a világ azóta megváltozott. Rámutatott, hogy az aranystandard semmilyen foglalkoztatásjavító eszközt nem ad a jegybankok kezébe, ami viszont manapság már elfogadhatatlan politikai gyakorlat lenne.
Az aranystandard rendszer a politikai problémák mellett gyakorlati problémákat is támasztana - mutatott rá Bernanke. Ott van például az arany fizikai kezelésének kérdése. Egyrészt forráspocsékolás lenne előteremteni a forgalomban lévő papírpénz fedezeteként szükséges aranyat, és elszállítani azt a dél-afrikai bányákból a Fed trezorjaiba, vagyis az aranyat - ahogy fogalmazott - "csak azért ásnánk ki, hogy ismét elássuk valahol".
Ennél azonban lényegesen nagyobb probléma az, hogy az aranystandard csak növelné a rövid távú piaci volatilitást ahelyett, hogy csillapítaná azt. "Mivel a forgalomban lévő pénzmennyiséget a fizikai aranymennyiség szabályozza, a jegybanknak nem sok monetáris eszköz állna rendelkezésére a gazdaság ösztönzéséhez" - mondta Bernanke, hangsúlyozva, hogy az aranystandard még soha nem volt képes pénzpiaci pánikot megakadályozni. A nagy gazdasági válság idején az Egyesült Államok által elkövetett "politikai hibák" közvetlenül gyűrűztek át a többi aranystandard rendszert követő országra - mondta.
Az aranystandard középtávon egyaránt képes inflációs és deflációs periódust okozni. Amennyiben az aranystandard rendszer "nem teljes mértékben hiteles", pénzpiaci támadás célpontjává válhat, ami végül, ha túl sokan próbálnak papírpénzt aranyra váltani, akár be is döntheti - figyelmeztetett. Elismerte azonban, hogy az aranystandardot alkalmazó országokban évtizedeken keresztül tartó árstabilitást lehet kialakítani.
A nagy gazdasági válság kezelésének kudarca részben annak tudható be Bernanke szerint, hogy a Fed makacsul ragaszkodott az aranystandardhoz. Roosevelt elnök egyik legnagyobb cselekedete volt, hogy elkezdte az országot kiszabadítani az aranystandard béklyójából - mutatott rá. Bernanke szerint a 30-as évekbeli gazdasági válság másik legnagyobb tanulsága az, hogy egy mély visszaesést követően nem szabad túl hamar kihátrálni a gazdaságösztönző politikából. "Szoros figyelemmel kell követni a gazdasági helyzet alakulását, és nem szabad túl hamar felhagyni a fellendülést támogató intézkedések alkalmazásával" - hangsúlyozta Ben Bernanke, a Fed elnöke a George Washington egyetemen tartott előadásában.
MTI