4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Semleges pénzügypolitikai alapállást indokolnak a magyar jegybank részéről a gazdasági alapmutatók, és már vannak is jelei a váltásnak az eddigi szigorító álláspont után - állapították meg keddi helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.

Egyes citybeli előrejelzések szerint ugyanakkor az új jelölési rend alapján kiválasztandó monetáris tanácsi tagokra is "fegyelmező erővel" hat majd az MNB inflációcsökkentési mandátumának kötelme, és a befektetőknek nem tetsző esetleges pénzügypolitikai irányváltás következményei a kormány támogatottságára is negatív hatást gyakorolhatnának.

A Bank of America-Merrill Lynch szakértői úgy értékelték, hogy az MNB monetáris tanácsa - amely előző napi ülésén a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta a 6 százalékos alapkamatot - a döntéshez fűzött közleményében az eddigi "héja" állásponttól eltávolodva máris semlegesebb hangvételre állt át.

Más nagy londoni házak szakértői is ugyanerre a megállapításra jutottak a közleményt és Simor András MNB-elnök sajtótájékoztatóját elemezve.

Neil Shearing, a Capital Economics közgazdásza a kamatdöntés után azt mondta hogy Simor András sajtótájékoztatójának retorikája "markánsan különbözött" a tavaly év végi hasonló nyilatkozatokétól. A retorikai váltást részben magyarázhatja a vártnál sokkal enyhébb januári inflációs adatsor, de az elemző szerint ennél jelentősebb tényező, hogy a közfinanszírozási rendszer strukturális átalakításának kormányzati tervei hozzájárultak a költségvetési és a politikai kockázatok mérsékléséhez az elmúlt hetekben. Ez enyhítette a forintra - és így a monetáris tanácsra - nehezedő nyomást is - vélekedett a Capital Economics londoni elemzője.

A BofA ML szakértői keddi elemzésükben szintén azon a véleményen voltak, hogy a monetáris tanács mostani kamatdöntő ülésén már kisebb jelentőségű tényező volt a magyar befektetési termékeket terhelő kockázati felár. A ház elemzői felidézik, hogy az MNB pénzügypolitikai testülete a közleményben ki is tért a magyar CDS díjának csökkenésére, ami a "konstruktív" költségvetési reformcsomaghoz fűződő várakozásokat tükrözi.

A BofA ML elemzőinek keddi értékelése szerint a mostani kamatdöntést követő közleménynek a monetáris tanács jövőbeni gondolkodásmódjával kapcsolatos jelentőségét csökkentheti, hogy a héttagú testülethez négy új tag csatlakozik a jövő hónapban. A cég szakértői úgy vélik mindazonáltal, hogy az MNB-kamatcsökkentéseknek továbbra is alacsony a valószínűsége.

A ház szerint a potenciális hitelességvesztés, valamint a forintgyengüléssel és a felárak emelkedésével járó költségek a "megfontolatlan" monetáris tanácsi kinevezések ellen szólnak.

A BofA ML közgazdászai az MNB reagálási funkciójára kidolgozott előrejelzési modelljük alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a magyar gazdaság alapmutatói semleges pénzügypolitikai alapállást indokolnak az év végéig, a 6 százalékos alapkamat fenntartásával, de ennek feltétele a forint árfolyamstabilitása.

Barclays Capital elemzői szerint a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének módosulása nyomán lehetséges, hogy a kormánynak nagyobb befolyása lesz a kamatdöntő szavazásokra. A cég londoni szakértői hozzátették ugyanakkor: óvakodnának attól, hogy ezt az eddigi kamatemelések visszafordításának "katalizátoraként" értékeljék, mivel az MNB megbízatása az infláció mérséklésére szól, és ennek "fegyelmező erővel kell hatnia" az új tagokra is.

A ház szerint ha a befektetők úgy érzékelik, hogy a magyar pénzügypolitika "helytelen irányú fordulatot vett", a forint nyomás alá kerülhet, aminek viszont "negatív következményei lehetnek a kormány politikai támogatottságára".

A Goldman Sachs elemzői az MNB- kamatdöntés után adott kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy ha az alapkamat az új tagok belépése után "azonnal" csökkenne, akkor sérülhet az MNB pénzügypolitikai testületének hitelessége, és felerősödnének a tanács függetlenségével kapcsolatos aggodalmak is. Ez a forint gyengülését eredményezhetné, ami nehezebbé tenné az infláció kordában tartását, és emelkedne a háztartások devizaalapú hiteleinek adósságszolgálati költsége is.

A GS londoni elemzői szerint mindezen fejlemények "politikai ára" a kormányzatot terhelné.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!