Az EKB csütörtöki kamatdöntésén változatlanul hagyta az irányadó kamatlábat, mivel a legfrissebb előrejelzések megerősítik az euróövezet gazdaságának stabilizációra mutató jeleit, bár a gazdasági kilátások továbbra is kockázatokat rejtenek - mondta Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Az euróövezet gazdasági növekedése 2011 negyedik negyedévében 0,3 százalék volt, a legfrissebb felmérések szerint stabilizálódhat a gazdasági aktivitás, bár ennek szintje még mindig alacsony. "Ami a jövőt illeti, arra számítunk, hogy az euróövezet gazdasága a 2012-es év során fokozatosan visszaerősödik" - fejezte ki a várakozásait az elnök. A bank szakemberei úgy vélik, a gazdasági aktivitást a külföldi kereslettel, a nagyon alacsonyan tartott rövid lejáratú kamatokkal lehet támogatni. Ugyanakkor az euróövezet szuverén adósságállományával kapcsolatos feszültségek továbbra is visszafoghatják a növekedési lendületet.
Az EKB szakembereinek makrogazdasági prognózisa vissza is tükrözi ezeket a várakozásokat. Szerintük 2012-ben az éves reál GDP növekedés -0,5 és 3 százalék közötti sávban mozoghat, 2013-ban pedig 0 és 2,2 százalék között lehet.
Az euróövezet harmonizált fogyasztói árindexe 2012 februárjában 2,7 százalék volt, a szakemberek szerint ez viszont az év során sem csökkenhet 2 százalék alá az energiaárak emelkedése és a közelmúltban bejelentett közvetett adóemelések miatt. Az évre vonatkozóan az Európai Központi Bank szakértői 2,1 és 2,7 százalék közötti harmonizált fogyasztói árindexet várnak, míg szerintük 2013-ra ez 0,9 és 2,3 százalék közé mérséklődhet.
Draghi a beszédében is megerősítette, hogy a fenntartható növekedéshez, a bizalom erősítéséhez és a versenyképességhez elengedhetetlen, hogy az egyes kormányok előrelépést érjenek el a stabil költségvetési helyzetük révén, és a strukturális reformok végrehajtásával. Ezért úgy véli, hogy a 2012-es évet a megerősített pénzügyi felügyeleti mechanizmus érvényesítésére kell kihasználni. Ugyanennyire fontos feladatként említette az alkalmazkodási és versenyképesség erősítése és a növekedési kilátások, a munkahelyteremtés érdekében végrehajtott strukturális reformokat. Ezen a területen több erőfeszítés lenne elvárt - hangsúlyozta Draghi a beszédében.
mfor.hu