4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha a magyar kormány az eddigi becslésekben szereplő méretű és szerkezetű államháztartási csomagtervet hajtja végre, az megállíthatja a magyar hitelminősítői besorolások további romlását - vélekedtek legfrissebb helyzetértékelésükben a Morgan Stanley elemzői.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni elemző részlege a "Magyarország: iránytű a befektetőknek" címmel összeállított nagy terjedelmű forgatókönyvcsokrában felidézte, hogy a jelenlegi becslések 700 milliárd forint körüli konszolidációs csomagról szólnak, amelynek egyharmadát adnák a bevételi intézkedések, a többi kiadáscsökkentésekből eredne.

Ha ezeket az intézkedéseket valósítják meg, és a csomag hitelesnek bizonyul, az sokkal fenntarthatóbb pályára állíthatja a hazai össztermékhez mért államadósság-rátát, és megállíthatja - sőt akár vissza is fordíthatja - a magyar hitelminősítői besorolások "lecsúszását" - jósolták a Morgan Stanley londoni elemzői.

Magyarország szuverén adósságát mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - a befektetési ajánlású "BBB/Baa" kategória alsó szélén tartja nyilván, egyaránt további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.

A negatív kilátások kockázata az, hogy ha a Moody's, a Fitch, vagy az S&P közül bármelyik is tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - osztályzati kategóriába. Ez kötvényeladási nyomást is okozhatna, mivel sok alapkezelő - főleg nyugdíjalapok - számára kizárólag olyan kötvények vásárlása megengedett, amelyekre mindegyik hitelminősítő befektetési ajánlású osztályzatot tart érvényben, vagy legalábbis az adóskockázati besorolások átlaga eléri a befektetési szintet.

A Morgan Stanley ugyanakkor új elemzésében közölte: adósságfenntarthatósági elemzése azt mutatja, hogy "Magyarország sikerrel járhat" az adósságráta fenntarthatóbb pályára állításával. A ház számításai szerint az egyszeri, "nem szokványos" intézkedések - a nyugdíjrendszerben végrehajtott változtatások és a bankokra, valamint az egyes vállalati szektorokra kirótt átmeneti különadók - révén 2011-2012-ben 10-15 százalékponttal csökkenhet a jelenlegi 80 százalékról a GDP-arányos magyar adósságráta.

A cég által lefuttatott ökonometriai modellek szerint azonban ha ezt semmilyen államháztartási konszolidáció nem követi, akkor a magyar gazdaságnak éves átlagban 5,5 százalékos reálnövekedéseket kellene produkálnia ahhoz, hogy az adósságráta a 70 százalékos szint környékén stabilizálható legyen.

Ez ugyanakkor csak a ház legkedvezőtlenebb forgatókönyve; a konszolidációs intézkedésekkel számoló többi forgatókönyv alapján ehhez jóval alacsonyabb, az államháztartási lépések mértékétől függően 1,9-3,1 százalék közötti éves reálnövekedési ütemek is elégségesek lennének.

A Morgan Stanley londoni elemzői az összeállításban megerősítik azt a már korábban is hangoztatott véleményüket, hogy "eltúlzott lépés lenne" a hitelminősítők részéről Magyarország visszasorolása a "bóvli" adóskategóriába. A cég szakértői ugyanakkor felidézik, hogy a hitelminősítők "fő baja" Magyarországgal a költségvetési kilátások romlása az egyszeri intézkedések 2012-ben esedékes kifutása után. Éppen ezért a készülő strukturális reformcsomag lehetőséget nyújthat a kormánynak a további (negatív) hitelminősítői lépések kockázatának jelentős csökkentésére - áll a Morgan Stanley londoni elemzésében.

A befektetésre ajánlott magyar adósosztályzatok megvonását más nagy londoni házak is indokolatlannak tartanák. Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság a feltörekvő térség idei gazdasági kilátásairól Londonban nemrégiben kiadott előrejelzésében Magyarországról azt írta, hogy ha a magyar adósbesorolásokat a hitelminősítők a befektetési sáv alá rontanák, az "durva" lépés lenne, amelyet "nehezen lehetne igazolni". A cég szerint ugyanis Magyarország költségvetési pozíciója még mindig "jelentősen jobb" más EU-tagállamokénál, és az adósságállomány megújítása sem tűnik érdemi problémának.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!