A hitelminősítő szerint "egyszerűen nem létezik" sem lakossági támogatás, sem politikai akarat az Európai Egyesült Államok megteremtésére, ugyanakkor az euróövezet szétesésének költségei túl nagyok lennének ahhoz, hogy ez a fejlemény megengedhető lenne.
A Fitch által felvázolt "hibrid harmadik út" nem vezetne el a teljes politikai és költségvetési unióig, de a jelenleginél sokkal erősebb páneurópai felügyeleti és szabályozó struktúrát teremtene, a tagállami költségvetési és gazdaságpolitikák szélesebb körű összehangolásával. E rendszer elemei közé tartozna a rendezett körülmények közötti szuverén adósságátrendezés mechanizmusa.
Több más nagy londoni ház ugyanakkor komoly eséllyel jósolja az euróövezet felbomlását.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) közölte, hogy az adósságválság lehetséges fejleményei és piaci következményei miatt most már 40 százalékosra teszi az euróövezet felbomlásának valószínűségét. A ház éppen azt emelte ki elemzésében, hogy a mostanra kialakult piaci konszenzus szerint már csak két szélső lehetőség maradt: az Európai Egyesült Államok megteremtése vagy az euróövezet széthullása.
Az EIU által a valutaunióra kidolgozott kockázati forgatókönyv egyaránt lehetségesnek nevezi az eladósodott déli eurótagállamok leválását és azt, hogy Németország dönt a távozás mellett. A cég szerint ez utóbbi fejlemény egyben a közös valuta végét is jelentené.
A Capital Economics úgy vélekedett, hogy "gyakorlatilag elkerülhetetlennek tűnnek" a nagyarányú adósságátrendezések az euróövezetben, és növekszik annak az esélye, hogy Görögország - esetleg több más tagországgal együtt - "a nem túl távoli jövőben" elhagyja a valutauniót.
A Barclays Capital közölte: a felmérésbe bevont befektetők 24 százaléka vélekedett úgy, hogy a valutaunió az európai adósságválság következményeként végül fel fog bomlani.
Azonban David Riley, a Fitch igazgatója úgy fogalmazott, hogy az euróövezet szétesésével kapcsolatos aggodalmak "erősen eltúlzottak".
A Fitch szerint ha valamelyik gyenge tagország távozna a valutaunióból, annak következményei között lenne az adott állam és a bankrendszer törlesztésképtelenné válása, a hitelszerződések kényszerű átdenominálása euróról az új saját valutára, korlátozások elrendelése a tőkeáramlásra és a bankbetétekre, a külső finanszírozási hozzáférés elvesztése, sőt az érintett ország EU-tagságának megszűnése is.
Ha egy erős helyzetű hitelező tagország távozna az euróövezetből, annak pénzügyi és vállalati szektora is súlyos veszteségeket lenne kénytelen elszenvedni, és egy ilyen ország új valutája azonnal "drámai mértékben" erősödne az euróhoz képest, ami fennakadásokat okozna a kereskedelemben.
Ha Görögország "a többi tagország bíztatására" kilépne az euróövezetből, az szerencsétlen precedenst teremtene: a befektetők a bajban lévő többi valutauniós tagállamból is gyorsan menekíteni kezdenék a tőkét és a bankbetéteket, és így jelentősen nőne az "önmegvalósító" szuverén és bankválság kialakulásának kockázata - áll a Fitch Ratings keddi londoni elemzésében.
MTI