5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavalyi negyedik negyedévben meglepetésre 24,6 százalékra emelkedett az állam tulajdonrésze a magyar olajcégben. A miértre hetekig kerestük a választ, de egyértelműen sem a vállalat, sem pedig az NGM nem tudta vagy nem akarta elárulni, honnan lett hirtelen még 16,3 milliárd forintnyi Mol-papírja az államnak. Mfor.hu-háttér.

Plusz 0,8 százalék

A szeptember végi 23,8 százalékról a negyedik negyedévben 24,6 százalékra emelkedett az állam tulajdonrésze a Molban - derül ki a vállalat február 24-én nyilvánosságra hozott gyorsjelentéséből. Mindez azért meglepő, mert látszólag semmi nem indokolta a növekedést: az orosz Surgutneftegaztól májusban megvett 21,22 százaléknyi részesedést és a magánnyugdíjpénztárak 2,6 százaléknyi Mol-részvényét ugyanis már korábban elszámolták, ezekből adódott a szeptemberi 23,8 százalékos tulajdoni arány.

Mondhatnánk, hogy a 0,8 százaléknyi részesedés nem sok, azonban a Mol 104,5 millió tőzsdére bevezetett részvényét figyelembe véve ez is több mint 800 ezer papírnak felel meg, ami a jelenlegi, 19 500 forintos árfolyamon számolva 16,3 milliárdos vagyont jelent.

Ha a Mol tulajdonosi struktúráját vizsgáljuk meg, akkor megállapítható, hogy az állami részesedés emelkedésén kívül alig történt érdemi változás a tavalyi negyedik negyedévben. Az OTP részesedése 6,2 százalékról 5,4 százalékra csökkent, a külföldi befektetők tulajdonrésze 0,5 százalékkal emelkedett, a hazai intézményi befektetők tulajdona kismértékben nőtt, míg a hazai magánbefektetők eladók voltak 2011 utolsó három hónapjában. Vagyis az állam vagy az OTP, vagy pedig hazai magánbefektetők tulajdonrészének csökkenésével növelhette Mol-részvényeinek számát.

Senki nem mond semmit

Az állami tulajdon növekedésének okát firtató kérdésünkkel először a Molt kerestük meg, azonban a cég sajtóosztálya csak annyit közölt, hogy a negyedik negyedéves gyorsjelentésben szereplő adatok a részvénykönyv alapján kerültek közlésre, bővebb információval nem szolgáltak. Ugyanakkor a gyorsjelentésben az is szerepel, hogy "a részvénykönyvi bejegyzési kérelmek alapján a Magyar Államnak a Mol Nyrt-ben fennálló teljes közvetett és közvetlen szavazati jogainak a száma 24 900 801, vagyis 23,82 százalék". Vagyis a 24,6 százalékos tulajdoni részesedéshez csak 23,82 százalékos szavazati jog társul.

A Mol után az állam képviselőit is megkerestük az ügyben, hátha tőlük választ kapunk kérdéseinkre. Az állami tulajdonrész két részből tevődik össze, hiszen az oroszoktól tavaly megvett 21,22 százaléknyi Mol-papírt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) kezeli, míg a magánnyugdíjpénztáraktól érkezett portfólió a Nyugdíjreform- és Adósságcsökkentő Alap tulajdona, mely az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) alá lett besorolva.

Az MNV honlapja szerint náluk továbbra is 21,22 százaléknyi Mol-részesedés van, ezért a Nyugdíjreform- és Adósságcsökkentő Alap irányítójához, Nátrán Rolandhoz fordultunk kérdésünkkel. Az NGM helyettes államtitkárának nevében a minisztérium sajtóosztálya válaszolt kérdésünkre, azonban tőlük is csak annyit sikerült megtudni, hogy "az Államnak kétféle módon lehet a birtokában Mol-részvény: közvetlenül, illetve befektetési jegyeken keresztül közvetetten. Ennek fényében értelmezendők az idézett arányszámok: csupán a közvetett tulajdont figyelembe vétele értelemszerűen alacsonyabb arányt mutat". Vagyis ezzel továbbra sem kaptunk választ arra a kérdésre, hogy szeptember vége és december vége között honnan került 0,8 százaléknyi Mol-részesedés az államhoz.

Lehetséges forgatókönyvek

Az NGM nem kellően egyértelmű válaszából kiindulva egy lehetséges válasz a kérdésünkre az lehet, hogy esetleg az egykori magánnyugdíjpénztári portfólióban voltak olyan befektetési alapok jegyei, melyek Molba is fektettek többek között. Ilyen esetekben a kormány elvileg megállapodhatott az alapkezelővel arról, hogy nem váltja vissza a jegyeket, hanem cserébe a portfólióban lévő eszközökből kap. Így elvileg kerülhettek részvények az állam tulajdonába.

A fenti teóriát támaszthatja alá az is, hogy a Nyugdíjreform- és Adósságcsökkentő Alap vagyonát vizsgálva az látszik, hogy október és december között jelentősen, 155 milliárd forinttal csökkent a befektetési jegyek és ETF-ek állománya, miközben a részvényportfólió 42,7 milliárd forinttal nőtt. Vagyis ez arra utalhat, hogy történhetett hasonló visszaváltás, amiért cserébe részvényeket kaphatott az alap.

További kézenfekvő megoldás lehetne a piaci vásárlás, de az kevésbé tűnik valószínűnek, hogy az állam a negyedik negyedévben "titokban" vett volna mintegy 15 milliárd forintért Mol-papírokat úgy, hogy annak a költségvetésben nem volt nyoma.

Az is elképzelhető, hogy a nyugdíjpénztáraknak voltak Mol-opcióik, melyeket lehívott az állam határidőre, azonban az alap vagyonának alakulása és a minisztérium válasza sokkal inkább az első forgatókönyvet támasztja alá.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!