3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen nőttek a pénzpiacok stabilitási kockázatai, és egyre fogy az idő, hogy a döntéshozók hatékonyan szembeszállhassanak a nemzetközi pénzpiacokat és a válságból való kilábalást veszélyeztető tényezőkkel - írja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán nyilvánosságra hozott Nemzetközi pénzügyi stabilitási jelentés című kiadványában.

A szervezet szerint az immár ötödik éve tartó válság újabb szakaszába lépett. A jelzálogpiaci, a banki, illetve a szuverén adós válság után most politikai válság idejét éljük. Az euróövezeti államok ugyan tettek lépéseket a piaci feszültségek csökkentése érdekében, de a gazdasági kiigazítást végrehajtó államokon belüli, és a pénzügyi támogatást nyújtó államok közötti nézeteltérések eddig ellehetetlenítették, hogy tartós megoldás szülessen a válságra. Az Egyesült Államokban pedig komoly kétségek merültek fel azzal kapcsolatosan, hogy a politikai elit képes lesz-e megállapodni a szükséges közép távú költségvetési konszolidációról.

Az IMF hangsúlyozza, hogy a makropénzügyi stabilitás elérése melletti politikai konszenzus és a növekedés beindításához szükséges reformok melletti elkötelezettség hiányában a pénzpiacok egyre inkább kétségbe vonják a politikusok válságmegoldó képességeit. Az ilyen üzleti környezet növeli az államcsőd miatti aggodalmakat, és egyre világosabb, hogy koherens stratégiára van szükség a válság tovagyűrűző hatásainak tompítása érdekében - írja a szervezet.

A Valutaalap számításai szerint az euróövezeti adósságválság kitörése óta mintegy 200 milliárd euróval terhelte meg a bankokat az Európai Unióban, azaz ennyivel nőtt az államadósságnak való kitettségük. Az adósságválság hatásait fokozta az összetett, jelentős tőkeáttételű, a piaci szereplőket összekötő pénzügyi eszközök megjelenése; mintegy másfélszeresére nő ez az összeg, ha figyelembe vesszük a bankok közötti kitettséget - értékel a szervezet.

A válság megoldásához elengedhetetlen, hogy a megfelelő költségvetési lépések és a bankrendszer megerősítése, így a banki mérlegek feltőkésítése, illetve a megfelelő tőketartalékok kialakítása egyszerre történjenek - írja jelentésében a washingtoni székhelyű intézmény. Ezzel csökkenteni lehet az adósságválság és a bankszektor közötti kockázati kapcsolatot - teszik hozzá.

Az IMF jelentésében arra figyelmeztet, hogy az alacsony kamatszintek, jóllehet a jelenlegi gazdasági körülmények közepette elkerülhetetlenek, hosszabb távon veszélyekkel járhatnak a pénzügyi stabilitásra nézve. A pénzintézetek ugyanis a magasabb hozamokat keresve nagyobb tőkeáttétellel dolgoznak, továbbá átterelik forrásaikat az árnyékbankrendszerbe.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!