4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Leállhat a magyar jegybank (MNB) szigorítási ciklusa a vártnál alacsonyabb, éves szinten 4 százalékos januári infláció és a hosszú távú potenciális ütemnél még mindig lassabb gazdasági növekedést jelző adatok nyomán - jósolták londoni felzárkózó piaci elemzők a keddi adatismertetések után.

A londoni elemző házak megjósolták ugyan, hogy a tizenkét hónapra számolt januári infláció alacsonyabb lesz a kiugró, 4,7 százalékos decemberi éves ütemnél, de a citybeli elemzők prognózisainak átlaga így is 4,28 százalék volt.

A hazai össztermék (GDP) tavalyi utolsó negyedévi, éves összevetésű növekedési ütemére adott londoni előrejelzések 1,9-2,1 százalék között mozogtak. A keddi gyorsbecslés szerint 2010 negyedik negyedévében 2 százalékkal volt magasabb a GDP-érték, mint egy évvel korábban, vagyis ez az adat jórészt megfelelt a citybeli várakozásnak.

Az inflációs adatsor keddi ismertetése után adott kommentárjukban a JP Morgan elemzői közölték, hogy a továbbiakban 3-4 százalékos sávba visszasüllyedő éves magyarországi inflációs ütemeket várnak, elsősorban az élelmiszerár-sokk múlása, a továbbra is gyenge keresleti oldali inflációs nyomás és az erősebb forint miatt.

A ház elemzői szerint a teljes kosárra számolt magyar fogyasztói infláció üteme "enyhe ívben lefelé tartó" pályára került, és ez megerősíti a JP Morgan azon várakozását, hogy az MNB szigorító "miniciklusa" véget ért. A cég előrejelzése mindezek alapján az, hogy a magyar jegybank az idei negyedik negyedévig nem változtat jelenleg 6 százalékos alapkamatán.

A tavalyi negyedik negyedévi éves gazdasági növekedésről közölt előzetes becslés alapján a JP Morgan londoni szakértői azt jósolták, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) növekedési üteme az idén 3 százalék közelébe gyorsulhat.

Az előzetes tavalyi negyedik negyedévi növekedési adatokból a Goldman Sachs elemzői keddi kommentárjukban ugyanakkor azt emelték ki, hogy jelentősen - az előző három hónapban mért 0,6 százalékról 0,2 százalékra -  lassult a szekvenciális, negyedéves összevetésű GDP-növekedési ütem, és ez a ház szakértői szerint annak a jele is lehet, hogy a vártnál kisebb mértékben élénkül a hazai kereslet.

A GS elemzői szerint az előzetes GDP-adatok - a várakozásnál kisebb januári inflációval együtt - arra vallanak, hogy a magyar gazdaság teljesítménye még mindig jócskán elmarad a potenciális szinttől, és ez erősíti annak valószínűségét, hogy az MNB ebben a hónapban már nem nyúl az alapkamathoz.

Hasonlóan vélekedtek a Moody's elemzői. A Moody's szakértői keddi kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy az elmúlt három hónap három kamatemelésének és az így kialakult 6 százalékos jegybanki kamatszintnek "elégnek kell lennie" az inflációs nyomás kordában tartásához az idei év hátralévő részében.

A ház szerint a megemelt MNB-kamatszint által erősített forint az importált infláció ellen hat, emellett a változatlanul magas hazai munkanélküliség és a nyomott béremelkedési ütem is akadályozza a meredek inflációs kiugrásokat.

A Capital Economics azt a következtetést vonta le, hogy a felzárkózó európai térség fellendülése folytatódik ugyan, de a régió számos országában az alapszintű növekedési ütem lassulni kezdett.

A ház vezető felzárkózó piaci közgazdásza, Neil Shearing az adatsorok alapján összeállított keddi helyzetértékelésében kiemelte: az a tény, hogy a negyedéves összevetésben számolt növekedési ütemek a térség több gazdaságában lassulnak, annak a jele, hogy "a könnyen elérhető gyümölcsöket ezekben az országokban már leszedték", és a fellendülés innentől már nehezebb folyamat lesz.

A Capital Economics vezető szakértője szerint "nem biztató" például, hogy a havi adatokból megítélhetően a tavalyi negyedik negyedévben a régió legtöbb országában - éves összehasonlításban - stagnált a kiskereskedelmi értékesítés, Romániában pedig meredeken visszaesett.

Ennek megfelelően Közép- és Kelet-Európa kilátásai továbbra is azon múlnak, hogy a német feldolgozóipar erőteljes bővülése fenntarthatónak bizonyul-e. A gyáripari felmérések alapján az első félévi kilátások jók, de ha az euróövezet legnagyobb gazdaságában az év második felében "elkezd fogyni a gőz" - ahogy azt a Capital Economics várja -, akkor a közép-kelet-európai térség növekedése is lassulni fog, bár az valószínűtlen, hogy teljesen leállna.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!