5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben az IMF aktuális jelentésében az Orbán-kormány eddigi lépéseit kritizálja, igen komor képet fest a kilátásokról is; a hivatalos magyar prognózisnál alacsonyabb növekedést, és magasabb inflációt várnak. Ráadásul a Nemzetközi Valutaalap elemzése szerint egyelőre a fenntartható államháztartás felé egyetlen lépés sem történt. Az elemzők szerint a helyzet korántsem olyan veszélyes, mint ami a jelentésben olvasható. A piac fenntartásait az IMF kritikára jelzi az is, hogy a forint tartotta az elmúlt napok nyereségét.

Pesszimista makroprognózist közölt Magyarországról csütörtökön kiadott országjelentésében a Nemzetközi Valutaalap. Az IMF prognózisa, amely nem számolt  a február végén bejelentendő magyar konszolidációs program és a későbbi intézkedések hatásaival, erre az évre 2,8 százalékos GDP-növekedést és 4,1 százalékos inflációt jelez előre, szemben a magyar kormány 3, illetve 3,5 százalékos prognózisával.  Jövő évtől 2015-ig minden évre 3 százalékos GDP-növekedést jósol az IMF, míg a kormány becslése szerint a növekedési ütem már 2014-re eléri az 5 százalékot, 2015-re pedig 5,5 százalékra gyorsul.

Átmeneti lehet az eladósodottság csökkenése

Az államháztartás eredményszemléletű (ESA-95) egyenlege az idén a GDP 5,7 százalékának megfelelő aktívumot fog mutatni, ami  a magánnyugdíjpénztárakból visszafolyó pénzeknek köszönhető, véli az IMF. Viszont 2012-ben ez a hatás kifullad és a Valutaalap szerint a deficit eléri a GDP 5,2 százalékát, 2015-re pedig 7,1 százalékát. A magyar kormány 2014-ig szóló előrejelzése ugyanakkor 1,9 százalékos deficittel számol.

A GDP-arányos államadósság a tavalyi 79,5 százalékról az idén 69,8 százalékra csökken, de 2015-re ismét 80 százalék fölé emelkedik az IMF jelentése szerint.

Magyarország számára a legnagyobb kihívásnak a középtávon fenntartható államháztartás megteremtését tartja a jelentés. A közelmúltban bevezetett adócsökkentések az IMF szerint növelik ugyan az ország versenyképességét, de jelentős terheket rónak a költségvetésre, a bevételkiesés ellensúlyozására bevezetett intézkedések - így az egyes szektorokra kivetett különadók - többségében átmeneti jellegűek, és torzító hatásúak. A jelentés szerint különösen a korábbi magánnyugdíj-pénztári rendszer leépítése ad okot aggodalomra, mivel ez növeli a középtávú költségvetési kockázatot, miközben rontja az átláthatóságot.

Christoph Rosenberg, a Valutaalap Magyarországért felelős misszióvezetője csütörtökön azt mondta: Magyarország a külső eladósodás és a magas államadósság miatt sebezhető, ezért az IMF "nagyon kockázatosnak" ítéli a magyar kormány gazdasági stratégiáját. Rosenberg szerint a program pénzügyi fenntarthatósága a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján nem biztosítható, ezért várakozással tekint a további adatok elé.

Túl pesszimista az IMF

Suppan Gergely, a TakarékBank makroelemzője szerint az IMF túlzottan pesszimistán ítéli meg a hiány és a növekedés várható mértékét. 2012-ben például azzal számolnak, hogy a hiány a GDP 5,2 százalékára emelkedik, noha jövőre még életben lesznek a válságadók, így valószínű, hogy a hiány a 3 százalék közelében marad - mondta. Hozzátette, hogy az 5 százalékos hiányszintről emeli az IMF 7,2 százalékra a 2013-as hiányt, egy alacsonyabb 2012-es deficittel számolva azonban a hiány csak 5 százalék körüli mértékre növekedne, a tervezett reformok nélkül. A kormány által bejelentett 600 milliárdos megtakarítás pedig éppen ezt a növekedést előzné meg - tette hozzá.

Suppan Gergely hangsúlyozta: az IMF legalább annyira kíváncsi a reformprogram részleteire, mint az elemzők. Az eddig kiszivárgott terveket biztatónak nevezte az elemző, de figyelmeztetett: "nagyon nagy csalódást jelentene" ha nem sikerülne a tervezett 600-650 milliárdot megtakarítani.

A nemzetközi szervezetnél optimistábban ítéli meg Suppan Gergely a 2012-es, 2013-as várható növekedését is. Emlékeztetett rá, hogy ezekben az években már eredmény várható az autóipari beruházásoktól, amelyekkel az IMF vélhetően nem kalkulált. Suppan Gergely szerint jövőre és 2013-ban is 4 százalék felett lehet a gazdasági bővülés üteme.

Reformokat vár a piac

Az IMF által felvetett kritika részben jogos, ugyanakkor a Valutalap által közölt prognózis államháztartási deficitet tartalmazó adatsora túlzottnak látszik - mondta Forian Szabó Gergely. A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a hitelminősítők döntéseinél alapvető szempont az IMF jelentése, illetve véleménye, ezért az IMF által jelzett kockázatok megjelennek a minősítő intézeteknél is. Márpedig Magyarország besorolása jelenleg egy kategóriával van az úgynevezett bóvli szint felett.

Forian Szabó Gergely véleménye szerint amennyiben a tervezett mértékben sikerül csökkenteni az államháztartás kiadásait, akkor jövőre tartható a kormány által prognosztizált 3 százalékos hiány. A későbbi években kissé bizonytalanabb a helyzet, hiszen az IMF és a kormány prognózisa között lévő 4 százalékos különbség tetemesnek látszik.  A piac természetesnek veszi, hogy a bevételek növelése már lekerült a napirendről, hiszen a különadókkal ezt a lehetőséget már kimerítette a kormány - jelezte a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója.

Nem kommentálta a jelentést az NGM

A Nemzetgazdasági Minisztérium nem kommentálta az IMF országjelentését, csak a tényről és a jelentés előzményeiről adott ki közleményt csütörtökön este. A kormany.hu oldalon közöltekben a tárca emlékeztet rá, hogy a jelentés előkészítése céljából az IMF delegációja 2010. október 13-25-e között tartózkodott Budapesten. A következő monitoring látogatás 2011 második negyedévében lesz esedékes.

A forint nem reagált az IMF országjelentésére: változatlanul a 270 forintos euró árfolyamnál erősebben, a 269-es szint közelében maradt a jelentés ismertetése után is.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!