5p

Hiába emelkedett a legtöbb termék és szolgáltatás adóterhelése az év elején, az üzletek forgalmán ez alig látszott meg. Az utóbbi hónapok felemás trendje folytatódott, gyakorlatilag stagnált a fogyasztás, csak enyhe megbicsaklást hozott a 27 százalékos áfakulcs. Mfor.hu-háttér.

Nem javul, de nem is nagyon romlik a helyzet

A 2011-es év egészében elmondható volt a kiskereskedelem forgalma kapcsán, hogy nem talált magára a fogyasztás, viszont talán nem is romlott tovább a helyzet, leginkább stagnálásként volt értékelhető a kiskereskedelem teljesítménye. A hétfőn megjelent legfrissebb adatok szerint ez a trend folytatódott, csak enyhe megbicsaklást okoztak az év elején történt adóemelések.

Januárban éves összehasonlításban 0,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, ez a novemberi 1,1 és a decemberi 1,6 százalékhoz képest romlást jelentett. Ez látszik a havi összehasonlításban is, decemberhez képest 0,2 százalékos volt a visszaesés a forgalomban (ez azért nem rossz adat, hiszen decemberben részben az ÁFA-kulcs emelése miatti előrehozott vásárlások miatt viszonylag erős volt a kiskereskedelmi forgalom). Csökkenésre ezt megelőzően októberben volt legutóbb példa, a mostaninál nagyobb hó/hó alapú lecsorgás pedig június óta nem volt tapasztalható.

Az év első hónapjában egyébként 561,5 milliárd forintnyi áru cserélt gazdát az üzletekben, ez 43,4 milliárd forinttal volt több az egy évvel korábbinál, viszont 261,8 milliárddal elmaradt a decemberitől, ez azonban azért nem releváns, mert a karácsonyi vásárlások miatt az év utolsó hónapjaiban rendre jelentősen megnövekszik a boltok forgalma.

Leginkább az üzemanyagon spórolunk

Az egyes termékcsoportokat vizsgálva az látszik, hogy leginkább a használtcikkeken és az üzemanyagon spóroltunk az év első hónapjában. Előbbi kategóriában a naptárhatástól megtisztítva 13,4 százalékos volt a visszaesés 2011 hasonló időszakához képest, míg az üzemanyagoknál ez a csökkenés 2,2 százalékos volt. Vagyis a szinte hétről hétre újabb és újabb rekordokat döntő benzinár mellett érezhetően egyre többen hagyják otthon az autójukat.

A legnagyobb szeletnek számító élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes termékek forgalma januárban 1,1 százalékos növekedést mutatott az egy évvel korábbihoz képest, míg decemberrel összehasonlítva 0,2 százalékkal növekedett a boltok forgalma ebben a kategóriában. Éves összehasonlításban a nem élelmiszer termékek forgalma is nőtt, ezen a soron 2 százalékos emelkedésről számolt be a KSH 2011 januárjához képest.

Jelentős mértékben, 8,1 százalékkal nőtt az iparcikk jellegű vegyes termékek forgalma az egy évvel korábbihoz képest, illetve 8,4 százalékkal a ruházati cikkek és lábbelik kereslete.

A kisebb súlyú kategóriák közül gyógyszerre 7,8 százalékkal kevesebbet költöttünk, mint egy évvel korábban, az illatszerek és a csomagküldő szolgáltatások forgalma viszont jelentősen növekedett. Illatszerre 10,8 százalékkal, csomagküldő és internetes vásárlásra pedig 32,3 százalékkal költöttünk többet, mint tavaly januárban.

Az egyre magasabb benzinár és a visszafogott fogyasztás ellenére összegében továbbra is az üzemanyag a második legnagyobb csoport a kiskereskedelmi forgalmon belül. Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes 261,4 milliárd forintos szelete után az üzemanyagok 108,8 milliárd forintos fogyasztása következik. Nem élelmiszer termékekre összesen 191,3 milliárdot költöttünk el januárban az üzletekben, ebből a bútor és a műszaki cikkek 58,3 milliárdja tette ki a legnagyobb tételt.

A hétfő reggel megjelent adatok kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye azt emeli ki, hogy a 2011 januárjához képest mért 0,6 százalékos növekedéssel hazánk az Európai Unió azon 12 tagállama közé tartozik, melyekben bővülést mutatott a kiskereskedelmi forgalom az év első hónapjában. Ehhez azonban már csak mi tesszük hozzá, hogy a 27 tagállamból nyolc még nem közölt januári adatokat. Vagyis a jelenleg 11. helyezésünk nem biztos, hogy annyira kedvező, hiszen a teljes adatsor ismeretében ez akár a 19. is lehet majd. Persze az utóbbi hónapok adatai alapján jó esélyünk van arra, hogy a "hiányzó" nyolc tagállam többségét sikerült lepipálnunk januárban, így a magyar kiskereskedelmi forgalom Európa középmezőnyére lehetett elegendő.

"Az eladások alakulása pozitív meglepetést jelent, ugyanis az adóváltozások az alacsony jövedelműeket érintették kedvezőtlenül – ugyanakkor a gyermekes alacsony jövedelműeknek az adójóváírás kivezetésével lehetőségük nyílt a családi adókedvezmények igénybe vételére -, ami a fogyasztás csökkenéséhez vezetne. A magasabb jövedelműek ezzel szemben ki tudják simítani fogyasztásukat az adóváltozások tavalyi számukra kedvező alakulása miatt. A januári adatokban megjelenhetett a bevásárló turizmus hatása is, amit a januári gyenge forint eredményezett. A januári adatokból azonban nem lehet következtetni az egész éves folyamatokra, mivel szezonálisan a január az év leggyengébb hónapja. A következő hónapokban a kiskereskedelmi forgalom fokozatos csökkenése várható, majd a második félévben stabilizálódhatnak az értékesítések, így éves átlagban 1% körüli visszaesésre számítunk" - írta hétfő reggel az eredmények kapcsán Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!