Ji Kang (Yi Gang) megerősítette, Kína bízik Európában, "hosszú távon és felelős" befektetője kíván maradni a kontinens országainak. Hozzátette, támogatják azokat az intézkedéseket, amelyeket az unió, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap a válság megoldásához szükségesnek tart.
Úgy vélte, "Európa képes a hitelválságból a maga forrásai és nemzetközi közösség segítségével kikerülni." Hozzátette, a válság az EKB beavatkozásának eredményeképpen az utóbbi időben enyhült, de sok probléma vár még megoldására.
Kína eddigi eurózónabeli befektetései portfóliójáról Ji megjegyezte, hogy annak bevételei még mindig az európai infláció felett vannak. Ugyanakkor aláhúzta, a biztonságra, a fizetőképességre és a potenciális bevételekre összpontosított kockázatellenőrzés továbbra is elsődleges feladatuk lesz a külföldi deviza-befektetések esetében.
"Nem teszünk minden tojást egy kosárba" - állapította meg a SAFE vezetője a kínai parlament most folyó ülésszakához kapcsolódó sajtóértekezleten, s utalt arra is, hogy a japán állampapírok alternatívaként szerepelnek a jövőbeni befektetési lehetőségek palettáján.
A kínai központi bank kormányzója, Csuo Hsziao-csuan (Zhou Xiaochuan) ugyanezen a tájékoztatón megállapította, a globális válságból való lassú talpra állás és az instabil európai gazdasági, pénzügyi helyzet az idei év legnagyobb bizonytalansági tényezői a kínai gazdaság számára. A veszélyekre utalva megjegyezte, Kína nem tudja függetleníteni magát a nemzetközi pénzügyi folyamatoktól, ezért óvatosságra törekszik.
MTI