Továbbra is a mezőgazdaság volt a húzóágazat
A KSH pénteken közölt felülvizsgált adatai megfelelnek az előzetesen közölt adatoknak. A jelentés szerint a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar együttesen 1,6 százalékponttal járult hozzá a GDP növekedéséhez. Előző év azonos időszakához képest ugyanis 2011 utolsó negyedévében a mezőgazdaság volumenindexe 27,8 százalékkal, az iparé pedig 3,5 százalékkal emelkedett.
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 0,6 százalékkal csökkent, így ez 0,3 százalékponttal mérsékelte a GDP változását. A legjelentősebb mértékben a pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye csökkent (6,4 százalékkal). Ebben fontos szerepet játszott, hogy a bankok új hitelkihelyezése alacsony szinten maradt, ami a forintalapú hitelek jelentős drágulásának és a hitelezési feltételek szigorodásának tudható be.
Ezzel szemben több szektorban stagnálás mutatkozott, így a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, a szállítás, raktározás, valamint a közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes hozzáadott értéke lényegében változatlan maradt. Nőtt az információ, kommunikáció, valamint az egyéb szolgáltatások hozzáadott értéke. A termékadók- és támogatások egyenlege viszont mindössze 0,1 százalékponttal járult hozzá a GDP negyedik negyedéves növekedéséhez.
Mérséklődött a háztartások fogyasztása
A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 2011 negyedik negyedévében 0,1 százalékkal mérséklődött. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 0,1 százalékkal emelkedett. A nagy súlyú kiadási csoportok között az élvezeti cikkek, a lakberendezés és a szabadidős és kulturális szolgáltatások volumene kis mértékben emelkedett, míg a lakhatással kapcsolatos szolgáltatásoké lényegében változatlan maradt.
Volumencsökkenés mutatkozott az élelmiszerek fogyasztásában és a vendéglátás- és szálláshelyszolgáltatásoknál az előző év azonos időszakához képest. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 1,4 százalékkal alacsonyabb lett.
A közösségi fogyasztás 0,7 százalékkal esett.
Mindezen folyamatok összegeként a végső fogyasztás 0,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest
4,4 százalékkal csökkent a beruházás
A bruttó állóeszköz-felhalmozást illetően a visszaesés 4,4 százalékos volt. Mindez -1,0 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Az építési beruházások továbbra is igen jelentős mértékben elmaradtak az egy évvel korábbi mértéktől. Ugyanakkor a gép- és berendezésberuházások nőttek, főként a feldolgozóipar következő nagy súlyú ágazatcsoportjainál megfigyelt növekedésnek köszönhetően: járműgyártás; gép, gépi berendezés gyártás; fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártás; a gyógyszergyártás; a textil, ruházat, bőr és bőrtermék gyártás. Mindemellett a bruttó állóeszköz-felhalmozás a nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is csökkent.
Jelentős visszaesés a nagy súlyú ágazatok közül az ingatlanügyletek (lakás) és a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágakban figyelhető meg, ugyanakkor jelentősen bővül-tek a mezőgazdasági és a feldolgozóipari beruházások. A készletek állománya a negyedik negyedévben folyó áron 325 milliárd forinttal nőtt, míg az előző év azonos időszakában 252 milliárd forint volt a növekedés.
Export, import: mérséklődő növekedés
A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában, folyó áron 464 milliárd forint aktívum keletkezett romló cserearányok mellett. Mind az export mind az import továbbra is csökkenő ütemű növekedést mutatott. A növekedés üteme az import esetében továbbra is kisebb mértékű, mint az exportnál: az export 4,9 százalékkal, az import 1,7 százalékkal növekedett. Az áruforgalom exportja 4,8 százalék, importja 1,8 százalékkal nőtt. A gépek, szállítóeszközök és feldolgozott termékek exportja és importja az átlagnál nagyobb mértékű, míg az élelmiszerek, italok, alkoholtermékek esetében, az exportot tekintve, átlag alatti növekedést mutattak. Az energiahordozók importvolumene emelkedett a természetes és mesterséges gáz behozatal növekedésének köszönhetően és a kőolaj és kőolajtermékek behozatal némi csökkenése mellett. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve az idegenforgalmat is) exportja 5,5 százalékkal, míg importja 1,0 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege 2,9 százalékponttal járult hozzá a GDP növekedéséhez.
2011 harmadik negyedévéhez képest
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2011 negyedik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. A mezőgazdaság 0,7 százalékkal, az ipar 2,8 százalékkal, az építőipar 2,4 százalékkal nőtt, míg a szolgáltatások összesen 0,1 százalékos mérséklődést mutatott. A háztartások fogyasztási kiadása 0,3 százalékkal alacsonyabb lett. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 0,7 százalékkal csökkentek. A közösségi fogyasztás 0,3 százalékos, a végső fogyasztás 0,5 százalékos csökkenést mutatott. Az export 1,0 százalékkal nőtt, míg az import 0,1 százalékkal csökkent.
mfor.hu