3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország az európai uniós források teljes, száz százalékos felhasználására törekszik annak ellenére is, hogy a gazdasági válság némileg lassította a programok haladását - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) csütörtökön.

A közlemény szerint a teljes keretösszeg - az EU-támogatás EU-költségvetési kerete és a hozzá rendelt hazai társfinanszírozási előirányzat együtt - 8209 milliárd forint 280 forintos euró-árfolyamon számolva. Ebből 5457 milliárd forint a már szerződött rész. A keret uniós része mintegy 6.980 milliárd forint, ebből tavaly év végéig 1706 milliárd forintnak megfelelő eurót hívott le az ország az unió biztosította előleg nélkül. A beruházások megvalósításával kapcsolatos kifizetések a magyar forrásokkal együtt meghaladták a 2400 milliárd forintot.

A közlemény szerint az Európai Regionális Fejlesztési Alap teljes kerete 4167 milliárd forint, amelyből eddig 2806 milliárd forint értékben kötöttek szerződést. A keret uniós része 3542 milliárd forintnak megfelelő euró, és ebből az időközi lehívás összege 2011 végéig 1076 milliárd forint volt.

Az Európai Szociális Alap teljes kerete 1195 milliárd forint, ebből 480 milliárd forintra van már szerződés. A keret uniós része 1016 milliárd forintnak megfelelő euró, amelyből az időközi lehívás tavaly év végéig 208 milliárd forint volt.

A Kohéziós Alap teljes kerete 2847 milliárd forint, ebből 2171 milliárdra van szerződés. A keret uniós része 2420 milliárd forintnak megfelelő euró, ebből az időközi lehívás 2011 végéig 422 milliárd forintot ért el.

A közlemény szerint az európai uniós források teljes, száz százalékos felhasználásának érdekében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal együttműködve több intézkedést tett. Például átalakították az Új Széchenyi Terv intézményrendszerét: rövidebbek lettek az adminisztratív határidők, az egyes programoknál lehetővé vált, hogy a visszalépő projektgazdák, illetve a támogatások nem teljes körű felhasználása miatt a keretnél több kiírás jelenhessen meg.

Az ügynökség kiemelt jelentőségű lépésnek tartja az előleg alkalmazási lehetőségek jelentős bővülését, amely akkor komoly segítség, amikor nehéz külső finanszírozókat találni.

Az ügynökség közölte azt is, hogy a felépített projektfigyelő rendszer egy-egy konkrét probléma esetén megteremtette a lehető leggyorsabb beavatkozás lehetőségét, ezáltal is csökkentve a forrásvesztés kockázatát.

A programozási ciklus 2007-től 2013-ig tart, de a források felhasználására 2015 végéig van lehetőség az uniós szabályozás szerint - áll a közleményben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!