A Goldman Sachs kiemelte, hogy a forintárfolyam és a finanszírozási költségek az új IMF/EU-csomagról szóló tárgyalások késedelme ellenére is stabilak.
A ház szerint ugyanakkor e késedelem várhatóan az idei harmadik negyedévre tolja ki a megállapodás aláírásának időpontját, és ez egyben az esetleges kamatcsökkentés támogatottságának elenyészését is jelenti.
A cég szakértői közölték: továbbra azt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy létrejön az IMF/EU-megállapodás. Azonban a késés - valamint az arról szóló hírek, hogy a magyar kormány esetleg IMF/EU-megállapodás nélkül is megpróbálkozhat devizakötvény-kibocsátással - a Goldman Sachs szakértői szerint akár két további MNB-kamatemeléshez is vezethetnek a forint támogatása és a tőkemenekítés kockázatának csökkentése érdekében.
A GS nem hiszi, hogy az IMF/EU-tárgyalások késedelme már ezen a héten kamatemelésre ösztönözné az MNB-t, tekintettel arra, hogy a forint meglehetősen stabil, és a legutóbbi állampapír-aukciók is "zökkenőmentesen lezajlottak".
A ház szerint azonban ha "körvonalazottabbakká" válnak azok az elképzelések, hogy Magyarország esetleg az új IMF/EU-megállapodás előtt megjelenik a piacon egy devizakötvény-ajánlattal, azt a piac akár kedvezőtlen jelként is értékelheti, mivel a piaci szereplők ezt annak bizonyítékaként értelmezhetik, hogy a kormány "egyáltalán nem is tervezi" az IMF/EU-megállapodás megkötését.
A JP Morgan közölte, hogy június előtt már nem várják az IMF/EU-megállapodás létrejöttét, azonban az egyezmény aláírása után, a második félévben látnak módot 1 százalékpontnyi MNB-kamatcsökkentésre.
A JP Morgan szerint a magyarországi infláció jelenleg 0,5 százalékponttal jár az MNB által erre az időszakra várt ütem felett. A JP Morgan szakértői közölték, hogy a korábbi 5,0 százalékról 5,5 százalékra emelték a 2012 végére szóló, tizenkét havi összevetésű inflációs előrejelzésüket.
A ház szerint a magas infláció valószínűleg korlátot szab majd az agresszív MNB-kamatcsökkentésnek az IMF/EU-megállapodás létrejötte után is.
MTI