A pénzügyi közvetítőkre vonatkozó szabályok immár több mint másfél éve hatályban vannak – egy meglehetősen gyors és egyeztetés hiányában lefolytatott jogszabály-előkészítés eredményeképpen. Idén nyáron emellett a közvetítési tevékenységben részt vevőkkel szembeni szakmai követelményekre vonatkozó szabályok is hatályba léptek, nehezítve a közvetítők helyzetét, melynek köszönhetően igen nehéz a megfelelő képesítéssel rendelkező munkavállaló megszerzése és megtartása, továbbá az így megemelkedett költségek beépítése a közvetítők díjazásába.
II. Mfor Konferencia a pénzügyi közvetítői tevékenységről - a konferencia programja
A szakmai követelményeknek való megfelelés azonban csak az egyik olyan kérdés, amely problémákat vet fel. Az igen szigorú szabályok miatt mindenki keresi a válaszokat arra, hogy miként lehet összehangolni közvetítők, és egyéb közreműködök szerepét és tevékenységét. Legalább ilyen fontos azonban a közvetítők és egyéb közreműködők (kiszervezett tevékenységet végzők, vagyis a "tippadók”) elhatárolása – azt már a PSZÁF is elismeri, hogy nem mindenki közvetítő, aki részt vesz az értékesítésben, de állásfoglalásai nem segítenek a határok megtalálásában.
A II. Mfor Konferencia a pénzügyi tevékenységről, mely 2011. szeptember 27. (kedd) kerül megrendezésre, többek között az alábbi, a közvetítői piac szereplőit foglalkoztató kérdésekre keres választ:
- Miként dolgozhat egy közvetítő egyszerre több pénzügyi intézménynek is? Mi pontosan a „versengő szolgáltatás”? Van-e szerepe annak, hogy egy közvetítő azonos (tehát elvileg versengő) szolgáltatásokat nem versengve nyújt?
- Hol a határ a kiszervezett tevékenységet végző, és a közvetítő között? Mit tehet egy „egyszerű” megbízott, és mihez szükséges közvetítő megbízása?
- Hogyan lehet a legegyszerűbben, leggyorsabban, és legolcsóbban gondoskodni a megfelelő szakképzettségről a munkavállalók számára? Mely esetekben kell a közvetítőnek gondoskodni arról, hogy az adott tevékenységet csak a törvényben előírt szakmai követelményeknek megfelelő munkavállalók végezzék?
- Mi a jutalék, mi indokolja a jelenlegi szabályozást, milyen gyengeségei vannak a rendszernek? Miért maradtak a magas jutalékok, milyen irányú változás lenne szükséges?
Konferenciánk szól mindenkihez, aki érdekelt a fenti kérdésekre adható válaszok megtalálásában. Várjuk pénzügyi intézmények, közvetítők, közvetítői alvállalkozók, ügyvédek, a közvetítői szektor számára szolgáltatást nyújtók jelentkezését.