5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Simor András jegybankelnök elhárította, hogy véleményt mondjon a jegybank monetáris tanácsának új tagjairól.

Az MNB elnökét sem fenyegetéssel, sem félemlítéssel nem lehet lemondásra bírni - hangoztatta Simor András, a jegybank elnöke hétfőn Budapesten. Az MNB elnöke azzal kapcsolatban tartott rendkívüli tájékoztatót, hogy pénteken a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottsága olyan közleményt tett közzé a jegybank gazdálkodásáról, amely azt állította, hogy az MNB több szempontból sem a jegybankoktól elvárható módon gazdálkodott. Aláhúzta: az MNB mindenkor prudensen gazdálkodott. Utalt arra, hogy nem lehet kettős mércét alkalmazni a jegybank vezetésének megítélésekor, sem a létszámot, sem például a kommunikációs költséget tekintve. A mostani vezetés több esetben nagyobb megtakarításokat ért el, mint a korábbi jegybanki vezetés - jelentette ki.

Simor András sérelmezte azt, hogy a Magyar Nemzeti Bank ügyvezetése a sajtóból, nevezetesen egy péntek délután kiadott MTI hírből értesült a felügyelő bizottság pénteki ülésén elhangzott döntésekről és azt hivatalos formában csak mintegy fél órával később kapta kézhez. Az MNB elnöke először is felidézte azt: néhány héttel ezelőtt egy magas rangú kormánytisztviselő megkérdezte tőle, hogy az új monetáris tanácstagok megválasztása után lemond-e a jegybankelnökségről. Ezzel kapcsolatban jelentette ki, hogy a jegybank elnökét sem fenyegetéssel, sem félemlítéssel nem lehet lemondásra bírni. A jegybankelnök elhárította, hogy véleményt mondjon a jegybank monetáris tanácsának új tagjairól. Mivel sem az Országgyűlés, sem a gazdasági bizottság nem kérte ki a jegybank véleményét a monetáris tanács új tagjaival kapcsolatban, ezért "nem tisztem véleményt mondani a monetáris tanács új tagjairól" - mondta az MNB elnöke, egy kérdésre válaszolva.

Simor András aláhúzta: "utólag nem lenne sem etikus, sem professzionális véleményt mondani a személyekről". Ezzel együtt kiemelte: nagy szeretettel és tisztelettel várják őket a jegybankban, és mivel március 21. után látnak hozzá új munkájukhoz, sajnálják a jegybankban, hogy az új tagok még nem tudnak véleményt mondani sem az inflációs jelentés első változatáról, sem a stabilitási jelentés kereteiről, mivel azokat március 16-án tárgyalja még az új tagok nélkül a monetáris tanács.

Kitért arra, hogy az fb korábbi ellenőrzési menetrendjét megváltoztatva, március 4-én olyan témaköröket tárgyalt meg, amelyeket eredetileg a korábbi ütemterv szerint csupán április végén, illetve májusban tárgyalt volna a testület. Kitért arra is, hogy az fb ellenőrzéseit olyan személyek végezték el, akiknek korábban nem volt ellenőrzési tapasztalatuk. Sérelmezte azt is, hogy az ellenőrzések eredményeit, következtetéseit előbb tudta meg a közvélemény, mint arról az ellenőrzött, ez esetben a jegybanki ügyvezetés értesült volna.

Az elnök a tájékoztatón főleg két fontosabb témakört cáfolt tételesen, nevezetesen az fb bérgazdálkodással illetve a jegybank kommunikációs kiadásaival kapcsolatos megállapításait. Simor András elmondta: 20 éve vezet különböző intézményeket, ennek során arra a megállapításra jutott, hogy a bérpolitikában két fő szempontot lehet alkalmazni, vagy sok embert kevés pénzért, vagy kevés embert sok pénzért lehet foglalkoztatni, a gyakorlatban "a sok embert kevés pénzért" út nem igazán járható. A jegybanknak kifejezetten a kvalifikáltabb és igényesebb munkaerőre van szüksége, a kreatívan gondolkodókra, ezért ő arra az álláspontra helyezkedett, hogy kevés embert sok pénzért alkalmazzon.

Ezzel együtt elmondta: az utóbbi 3 évben, a mostani vezetés 2007-es belépése óta a személyi költségek reálértéken mintegy egyharmaddal csökkentek, míg a jegybanki átlagos létszám is mintegy 25 százalékkal mérséklődött. Összehasonlításként kiemelte: az államháztartásban 2006-2010 között a foglalkoztatottak száma mindössze 2 százalékkal mérséklődött, a személyi költségek gyakorlatilag nem változtak. Cáfolta az fb azon állítását is, hogy a jegybankban az alkalmazottak premizálása 80 százalékos szintet ér el, úgy érvelt: a premizálási szint az MNB-ben átlagosan 30 százalék körüli. Az fb egy másik állítása szerint, kommunikációs kiadásokra az MNB-ben 427 millió forint + áfa összegű közbeszerzési eljárást írtak ki, és ennek szükségességét nem találta meggyőzőnek az fb. Simor András ezzel szemben közölte: 2 és fél évre összesen 285 millió forint volt a kiírás a kommunikációs költségekre és ettől maximálisan 50 millió forinttal lehet eltérni.

Az MNB elnöke végezetül Varga Mihálynak - aki most miniszterelnökségi államtitkár - egy 2005-ben a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatát idézte fel, amelyben a politikus arról szólt, hogy az akkori kormány a kákán is csomót keresve próbál belekötni a jegybankba, ennek kárát az adófizetők fizetik meg. "A helyzet nem változott" - mondta maliciózusán Simor András.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!