A CSRC öt csoportra osztotta a helyi kormányzatokat finanszírozó egységeket. Azon platformok számára, melyek tartalékaikból fedezni képesek eddigi tartozásukat és jövedelmező projektekkel rendelkeznek, az új hitelek felvételét is lehetővé tette, másokat ugyanakkor eltiltott az újabb kölcsönzéstől, s a tartozás visszafizetését részletező menetrend benyújtására kötelezte őket.
A CSRC statisztikái szerint 2011 szeptemberének végén a tartományok hitelfelvételéhez közvetítő több mint 10 ezer finanszírozó platform mintegy 9,1 ezer milliárd jüannel tartozott a kínai bankoknak. Ez az összeg ugyanakkor nem teljes, a közvetlen hitelfelvételt nem tartalmazza. A kínai vezetés hivatalos adatai szerint a tartományok adósságállománya 2010 végén 10,7 ezer milliárd jüant (318,5 ezer milliárd forint) tett ki, míg a Moody's hitelminősítő tavaly júliusi becslése szerint az adósság a 14,2 ezer milliárd jüant (500 ezer milliárd forint) is meghaladta. Tavaly év végén a Bank of China közgazdászai is elismerték, a számítások nem pontosak, az adósság a korábban véltnél magasabb.
Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök a múlt hét közepén úgy nyilatkozott: a helyi kormányzatok adósságállománya 2011-ben mindössze 300 millió jüannel (10 milliárd forint) nőtt, vagyis hatásosnak tekinthetők a központ által a hitelek növekedését korlátok közt tartani igyekvő intézkedések. A Moody's hitelminősítő ügynökség hétfőn szintén elismerően fogalmazott a központi szabályozásról, mondván: a helyi adósság bővülésének visszaszorítása az ország hitelbesorolására is pozitívan hatással van.
MTI