4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2003-as nagy H5N1-járvány óta sem tűnt el nyomtalanul a kór, ám előfordulása olyan mértékű volt, hogy gazdasági szempontokból nem okozott változásokat. A dél-kelet-ázsiai térségben a legnagyobb csirke exportőrök érintettségével azonban most súlyosbodik a helyzet. Mfor.hu-háttér.

A járvány 2004-es lecsengése óta elvétve eddig is voltak halálesetek a lakosság körében a kór miatt - elsősorban Egyiptomban, Indozéniában és Thaiföldön -, az állatok közül viszont csak a vadon élők kapták el a fertőzést, így a gazdák állományát érintetlenül hagyta. Idén februárban azonban Indiában az Állattenyésztési Igazgatóság az ország termelésének kétharmadát előállító régióban már a legmagasabb szintű figyelmeztetést adta ki az egyre gyakoribbá váló bejelentések miatt. Május eleji indiai járványkitörést követően június végére a rendkívül magas Indiából származó naposcsibe-import miatt Bangladesben is járvány tört ki. Ugyanakkor Thaiföldön és Vietnámban is komoly problémák vannak.

Veszélyeztetett Európa

Mivel India és Thaiföld is nagy baromfiexportőrként van számon tartva, ha nem sikerül időben megfékezni a vírus terjedését, akkor a kór a nyugati országokat is veszélyeztetheti. Magyarország termelése azonban fedezi a lakosság szükségletét, az import mennyisége ezért elenyésző, és elsősorban tenyésztési termékekre vonatkozik.

Európában azonban már más a helyzet, hiszen az unió Brazíliából és Thaiföldről szerzi be a hiányzó mennyiségeket félkész és késztermékekből, valamint sózott és fagyasztott baromfihúsból - problémát ez utóbbi jelenthet.

Borulhat a kereslet-kínálat egyensúlya

Az Agrárgazdasági Kutató legfrissebb elemzése szerint a japán Nemzetközi Kereskedelmi Kapcsolatok Hivatala Thaiföldet tartja a madárinfluenza legfőbb forrásának. Ugyan ott jelenleg nem a H5N1 okozza a nagyobb problémákat, hanem a baromfipestis, hiszen több tízezer fertőzött állat került értékesítésre. Ez világgazdasági szinten azért lehet probléma, mert Thaiföld exportjának 10 százalékos bővülése biztosíthatná idén a kereslet-kínálat egyensúlyát. A botrány egyelőre csak a belföldi fogyasztás mértékét csökkentette, hiszen a japán kormány továbbra is bízik a thai termékek minőségében. Igaz, a madárinfluenza veszélye miatt csak feldolgozott termékeket importálnak Thaiföldről.

A helyzet a thai szabályozásnak köszönhető. A járványügyi előírások szerint a fertőzött állat tetemét el kell égetni, vagy el kell temetni a levágást követően. Ezzel szemben az állatok levágását és a húsok eladását szabályozó thai törvény szerint lehetséges az értékesítés, ha a tetemek átestek egy állatorvosi vizsgálaton. Ez lehetővé tette az élelmiszerbiztonsági szempontoknak egyáltalán nem megfelelő termékek piacra kerülését is.

Ellenőrízetlen naposcsibék

Miközben Thaiföldön és Indiában súlyosbodik a helyzet, Bangladesben az Indiából importált naposcsibék okozták a problémát, melynek köszönhetően június végére itt is kirobbant a járvány. A Bangladesi Baromfiipari Szövetség közlése szerint az ország 150 ezer gazdaságából 10-15 ezer gazdaságot érinthet a madárinfluenza, ennek ellenére a kormány mindössze 153 telep fertőzöttségét ismerte el. Az adat már csak azért is sántít, mert a szövetség adatai szerint a járvány kialakulása óta a baromfitermelés több mint egyharmadával csökkent. Ebben a helyzetben a helyi termelők kormányzati segítségben reménykednek, hiszen vakcina nélkül esélyük sincs megállítani a fertőzést, így pedig az érintett gazdák könnyen csődbe mehetnek. Kérdés azonban, hogy ha a kormány csak a tényleges fertőzöttség töredékét ismeri el, hajlik-e arra, hogy a helyzet súlyosságának megfelelően nyújtson segítséget a gazdáknak.

Újfajta vírustörzs?

Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján az év első harmadában Dél-Koreában csökkent a járványügyi jelentések száma, ezzel szemben március közepétől Bangladesben, Vietnámban és Egyiptomban a szárnyasokat veszélyeztető gócpontok kirobbanása megszaporodott. Ráadásul az észak-afrikai országban egyre gyakrabban a vírus a halálesetek okozója.

(Forrás: WHO)

Mindeközben Vietnámban az elmúlt időszakban a kormány felhagyott a szárnyasok oltásával, az északi, a középső és a part menti tartományokban ugyanis olyan újfajta törzs alakult ki, amivel szemben hatástalannak bizonyul a használt kínai vakcina. A szakemberek azért tartanak különösen az új vírustörzsektől, mert megtörténhet, hogy egy emberről emberre is terjedő változattal találják szembe magukat. 

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!