Bár az elrendelt védelmi intézkedések úgy tűnik, hogy beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, a kijárási korlátozások működnek, a járványgörbe emelkedése lelassult, a tantermek fertőtlenítése és a fertőtlenítőszerek kijuttatása az iskolához megtörténik, a MOK még sem érti, hogy a kormányzat a résztvevők tesztelésére vonatkozó javaslatokat miért utasította el. Hiszen az érettségi időpontja kísértetiesen egybeesik a tetőzés várható időpontjával, vagy legalábbis a járvány platójával (stagnálásával).
Azzal, hogy az eddig egymástól elszeparált embereket nagy számban, egy időpontban meghatározott helyekre vezényli az írásbeli érettségi miatt a kormányzat, az minden védelmi intézkedés mellett is olyan helyzet, amely kedvez a járvány terjedésének. Ezért közleményük szerint javaslataik a következők lennének:
1. Tömegközlekedési járatok sűrítése az érettségi idejére
2. Az érettségi legonyolításában csak 65 éven aluli, krónikus betegségben nem szenvedő munkatársak vegyenek részt
3. A felügyelő tanárok viseljenek sebészi szájmaszkot
4. A diákok számára a helyszínen biztosítani kell sebészeti szájmaszkokat, de kötelező használatát nem lehet megkövetelni
5. A diákok saját tollat, vagy a helyszínen egyszer használatos tollat használjanak
6. Az érettségi idejére az iskolai kapuk, ajtók legyenek kitámasztva a légmozgás elősegítésére
7. A mosdókban adagolós szappan és textil törölköző helyett kizárólag papír kéztörlőt helyezzenek ki, valamint fedél nélküli hulladékgyűjtőt. A mosdókban legyen elegendő WC-papír
8. A mosdókban óránkénti fertőtlenítés javasolt
9. Ha az időjárás engedi, az érettségi alatt legyenek nyitva a tantermek ablakai
A minél pontosabb járványügyi adatok miatt célszerűnek tartanák, hogy az érettségit követő 2 héttel, azaz a lappangási idő után töltsenek ki a diákok egy kérdőívet, hogy változott-e bármi az egészségi állapotukban, sőt, az előzetes szűrések elmaradása miatt a MOK a résztvevők utólagos tesztelését is jó ötletnek tartaná. Ennek eredménye ugyanis jól hasznosítható lenne a jövőbeli, hasonló volumenű intézkedéseknél, amelyek rendkívül fontosak lehetnek a gazdaság újraindításának érdekében.