4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem mozgunk, rosszul táplálkozunk, ami sokba kerül az országnak.

Sok figyelemreméltó gondolat olvasható a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) által publikált Jól Állam Jelentés 2018-as kiadásában (a sajtószabadság fontosságára és a klímaváltozás súlyos hatásaira figyelmeztető részekről itt és itt írtunk), de a kormány készített jelentés más érdekes problémafelvetést is tartalmaz.

Cselekedni kell az NKE szerint
Cselekedni kell az NKE szerint

Igaz, hogy nem a legfrissebb adatok alapján, de bemutatja például, hogy az egészségtelen életmódra és más tényezőkre visszavezethető elhízás tipikus magyar tünetnek mondható; sajnos az európai rangsor hátulján tanyázunk ebben az összevetésben.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2016-os adatai szerint  a férfiak 69,6 százaléka, míg a nők 53,8 százaléka tartozott a túlsúlyosak és elhízottak táborába. A trend vélhetően a későbbi időszakban sem változott.

 

Az NKE arra hívja fel a figyelmet, hogy a lépésszámmérés eredménye alapján a magyar lakosság nem folytat aktív életmódot, miközben a felnőttek átlagos energiabevitele az aktív életmódhoz biztosít elegendő energiát. A mozgásszegény életmód, a napi 5-6 óra ülés mellett az egészségtelen táplálkozás (főleg állati eredetű zsír, kevés teljes kiőrlésű gabona, csekély zöldség- és gyümölcsfogyasztás) is hozzájárul a magyarok jelentős súlytöbbletéhez.

Persze ez nem csak a magyarokra igaz. A jelentésben idézett adatok szerint közel 2 milliárd felnőtt és több mint 40 millió 5 év alatti gyermek volt túlsúlyos vagy elhízott 2014-ben. Nincs ok azt gondolni, hogy ebben lényegi változás állt be az elmúlt 4 évben: a WHO 2016-os jelentése szerint 41 millió 5 évesnél fiatalabb küszködött súlyproblémákkal. A Föld lakosságának 13 százaléka elhízottnak számított. Eközben a világ népességének több mint 10 százaléka nem jutott elegendő táplálékhoz, azaz napi 2100 kilokalóriához!

 Európai kitekintésben csak Törökországban volt magasabb az elhízottak aránya a társadalmon belül: ott meghaladta a 64 százalékot az arányuk. Mi abba a táborba tartozunk - Csehországgal és Spanyolországgal egyetemben - ahol a a népesség 61-64 százalékának súlya nagyobb az ideálisnál. A legtöbb európai országban ennél jobbak a mutatók, a legjobb, 55 százalék alatti mutatókkal Ausztria, Svájc, Bosznia-Hercegovina és Moldova rendelkezik. Mint a lista mutatja, Európa leggazdagabb és legszegényebb államai tartoznak ebbe a körbe, amiből arra lehet következtetni, hogy az anyagi lehetőségek nagymértékében befolyásolják az elhízás kockázatát: van, ahol meg tudják fizetni az egészséges táplálkozást, máshol viszont pont a rendelkezésre álló jövedelem alacsony mértéke miatt nem fenyeget az elhízás veszélye.

Más okok is közrejátszanak

A szerzők szerint az elhízásnak, mint minden más betegségnek, gazdasági vonzata is van. A túlsúllyal, elhízással kapcsolatban felvetődő közkiadások meghatározóak az egészségügyi kasszán belül - 2012-ben például 15-18 százalékot tettek ki -, míg a GDP-nek az 1 százalékát kellett erre fordítani. Az egyéni kiadások a közkiadások 15 százalékát érték el abban az évben.

A WHO definíciója szerint  a túlsúly és az elhízás olyan rendellenes vagy túlzott zsírfelhalmozódást jelent, amely egészségkárosodást okozhat. A súlyfelesleg mérésére a testtömegindexet (BMI) használják, amely alapján egy 180 centiméter magas, 75 kilós ember indexe 23,15. A felnőttek esetében túlsúlyról beszélünk, ha az index nagyobb mint 24, elhízásról, ha nagyobb mint 29.

Találja meg egyszerűen, mindössze néhány kattintással a legjobb személyi kölcsön, lakáshitel vagy adósságrendező ajánlatokat az ingyenes hitelkalkulátorral!

 

Az elhízásnak ugyanakkor lélektani hatásai is vannak - mutat rá a jelentés. Ezek a hatások gyakran sokkal súlyosabbak és nehezebben gyógyíthatók, mint a szervi elváltozások. A szerzők azt is fontosnak tartották megjegyezni, hogy az elhízás mintája öröklődő. A helytelen életmód és a családi minta következtében a túlsúlyos szülők gyermekei gyakran válnak maguk is elhízottá. A megoldás meglehetősen összetett, de az egészséges táplálkozás és a testedzés támogatása nemzetközi szinten is kiemelt ügy az NKE szerint.

Mint összefoglalóan írják: "Az elhízás terén mutatkozó egyre romló tendenciát akkor lehet megfordítani, ha az intézkedések minden téren a jogszabályi megoldáson túl valódi cselekvésben is megnyilvánulnak."

A problémával egyébként a kormány is tisztában van, a Népszava nyári cikke szerint több, az egészségügyi programokat előkészítő dokumentumban is rögzítették, hogy mennyire súlyos a helyzet Magyarországon az elhízás tekintetében. Most a közszolgálati egyetemtől is kaptak egy erős jelzést, hogy mihamarabb cselekedni kell.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!