4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Százhúsz éve, 1894. október 23-án nyílt meg Budapesten a magyar kultúrában is fontos szerepet játszó New York Palota, földszintjén a híres kávéházzal.

A palotát a New York Életbiztosító Társaság építtette 1892-től az Erzsébet körút-Dohány utca sarkán lévő telken. A négyemeletes, háromhomlokzatos, eklektikus stílusú saroképület Hauszmann Alajos tervei alapján, Korb Flóris és Giergl Kálmán közreműködésével készült, a kivitelező Pucher József volt. A mennyezeti festményeket, az úgynevezett pannókat főként a muzsika és a képzőművészet témáiban készítette többek között Eisenhut Ferenc, Lotz Károly és Magyar-Mannheimer Gusztáv. A fáklyákat és a világítótesteket - tizennégy bronz faunalakot -, valamint a belső szobordíszeket Senyei Károly alkotta.

Nézze meg hogyan nézett ki egykoron, és ma a New York Palota! Kattintásra nyílik a galéria!

A New York Palota legpompásabb része a földszint lett, amelyet akkoriban a világ legszebb kávéházának neveztek. A historizáló eklektika jegyében kialakított enteriőrben minden márvány, bronz, selyem és bársony volt, tagolását a jellegzetes csavart oszlopok rendkívül dekoratívan oldották meg. Újszerű erkélymegoldás, hatásos karzatlépcső, velencei csillárok és mennyezeti freskók növelték a luxust. A földszint körúti oldalán üzlethelyiségeket alakítottak ki, az első emeletet a biztosító társaság használta, a második emeleten volt a hírneves Otthon-kör, a magyar írók és hírlapírók "szövetsége", a harmadik és a negyedik emelet hátsó traktusain ötszobás luxuslakásokat építettek, amelyekben neves tudósok, képviselők laktak.

Az épület a körút egyik legelegánsabb és legismertebb épülete lett, a "Nyeho" néven is emlegetett kávéház az írók és a művészvilág legendás törzshelye lett. Itt volt a Nyugat szerkesztőinek-szerzőinek otthona, a Pesti Napló szerkesztőségének törzsasztala, a félelmetes kritikusok a "veseasztal" körül tanyáztak, a filmesek pedig a Dohány utcai karzaton és itt volt a képzőművészek "napközije" is. A vidám társasági élet jellegzetes terméke volt a kávéházi humor, az anekdoták, legendák sokasága. (Egy ilyen szerint a megnyitó napján Molnár Ferencék a Dunába dobták a kulcsokat, hogy a kávéház éjjel-nappal nyitva legyen, ami csak azért nem valószínű, mert Molnár ekkor még csak tizenhat éves volt.)

A második világháborúban súlyosan megrongálódott épületet a háború után helyreállították, szobrait újrafaragták. Az emeleteken lapszerkesztőségek kaptak helyet, itt volt a Pallas Lap- és Könyvkiadó központja, de sportszerüzlet és IBUSZ-iroda is működött benne. Az 1947-ben bezárt kávéház 1954-ben Hungária néven nyílt újra, majd reprezentatív étteremmé alakult. Műemléki helyreállítása 1975-ben készült el, 1990-ben visszakapta az eredeti New York Kávéház és Étterem nevet.

A New York Palota az 1990-es évek elején bezárt, az épületet csaknem egy évtizedig nem tudták értékesíteni. Végül 2001 februárjában az olasz Boscolo csoport vette meg, s a teljes felújítás után, 2006. május 5-én ötcsillagos luxusszállodaként nyitotta meg újra, földszintjén az egykori pompát idéző Budapesti New York Kávéházzal. A tervezők - Maurizio Papiri és Tihany D. Ádám - újragondolták az épületet, az eredmény stílusok luxusegyvelege lett: olasz reneszánsz, kissé túlzó eklektika és ultramodern szellemes olasz design bútorok. A fényűző pompa részei a bronzszobrok, a csodálatos virágkompozíciók, a márványborítás, a velencei és muránói csillárok, a szökőkút.

A szállodában 185 szoba van, a legkisebb 45 négyzetméteres, az elnöki lakosztály 350 négyzetméteres, s több étterem és konferenciaterem áll a vendégek rendelkezésére. A rekonstrukciót 2007-ben Europa Nostra medállal díjazták, ugyanebben az évben elnyerte a Budapesti Építészeti Nívódíjat is, 2013-ban pedig megkapta az év szállodája címet. A New York Kávéház 2011-ben egy nemzetközi szavazáson elnyerte a Világ Legszebb Kávéháza címet. A régi idők hagyományait felelevenítve a kávéház 2011 óta irodalmi pályázatokat hirdet és bárzongorista-versenyeket rendez. Tavaly az addigi Irodalmi Páholy és a Színész Páholy egyesítésével indult el a New York Művész Páholy, Budapest egyik népszerű kulturális rendezvénysorozata.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!